şükela:  tümü | bugün
 • birden fazla cek.
 • insanin kafasina vura vura vurgulariyla cok enteresan bir ingilizce konusan insan toplulugu...
 • gençken çok çok güzel olan, her erkeği birer backstreet boys üyesi kılıklı, yakışıklı, uzun ince kaslı güzel vücutlu insanlar kitlesi. gelin görün ki; bu insanlar yaşlaninca tatlı, sevimli olmuyorlar. aksine korkunç oluyorlar. tramvayda karşınızda oturan yaşlı amcaya bakamayacak kadar korkunç. hiç gülmüyorlar, sevimli değiller. ve aşırı sarhoş geziyorlar.

  sosyal yaşamları bizmkinden cok farklı. 60 yaşında bşr amca hotdog bufesinden bir shot vodka alıp kafaya dikiyor ve yoluna devam edşyor... ben daha hayatımda hiç güle oynaya uzun uzun muhabbet eden çek insan gormedim.

  ahanda boyle genellerim.

  ama gelin gorun ki ben her insanı severim; yanlış anlaşılmasın.

  haaa bir de nüfusunun % 90 unun sanatçı, ressam müzisyen oldugunu da düşünmekteyim.
 • işim gereği gün içinde japonyadan amerikaya kadar en az 20 farklı milletten insanla telefon görüşmesi yapıyorum. ilginç bir şekilde genel olarak ingilizce telaffuzları en güzel, en anlaşılabilir ve makul bu arkadaşlarınkisi oluyor. çinliler ve araplarla konuşurken sinirden telefonu yiyecek hale gelen ben, çeklerle konuşurken kızgın kumlardan serin sulara atlamış gibi oluyorum. bunun nedeni genetik yatkınlık mı, yoksa eğitim sistemlerinin kalitesi mi bilemeyeceğim. veyahutta tamamen bizim kulağımıza daha hoş gelmesiyle de alakalı olabilir elbette. her halükarda onlarla konuşmak-anlaşmak daha kolay.

  zaten prag da çok güzel bir şehir. aferim len size keratalar.
 • otelde tanıştığım insanlar için bir genelleme yapacak olursam güleryüzlü, merhabasını esirgemeyen, duygusal insanlar. geçen sene resepsiyonist olarak çalışan çocuk trafik kazasında hayatını kaybetti.. iki çek kadın gelir gelmez onu sordu, olayı anlatınca oturup ağladılar.. yaşlıları çok panik, ingilizceden bihaber.. en basit şeyleri bile yazarak anlatıyoruz arkadaş.. hatta lafımızı bitiremeden panik olup koşturanlarına bile rastladım.. bir de bunların ev yapımı votka-cin arası bi içkileri var ki aman diim.. bi shot aldım, artık içine ne kattılarsa götüme kadar her yerim acıdı arkadaş! etmeyin eylemeyin, o güzel ülkenizde, güzel insanlarla uzun uzun yaşayın..
 • iyi güzel insanlardır fakat ötekileştirme konusunda bizden aşağı yana kalır yok bunların.. çingenelere fena gıcıklar ki benim tanıştığım çek çingeneler, bir çok fingirdek çekin eline verir.. bir de bu ülkenin kadınları, adamlardan daha girişken, daha iletişime müsait insanlar gibi geldi bana.. bu durum adamların öküzlüğünden de kaynaknalabilir belki.. ama şunu itiraf etmeden geçemeyeceğim "buğday tenli" denilen şeyin vücut bulmuş halidir bunlar.. ayrıca adamları yakışıklı, kadınları tatlıdır bunların. bakın güzel demiyorum; tatlı, hafif komik yüzleri var hepsinin.. franz kafka çekçe'yi satıp yazı dili olarak almancayı seçmiş olsa da pek bi güzel konuşurlar dillerini.. her türlü severim.. bi tanesine aşık olmadan şu sezonu bir kapataydım eyiydi, bana şirinlik yapma veronika! yazık olur..
 • soğukluk konusunda ruslardan hallicedirler. sizi sevdi mi dövdü mü anlamazsınız. belki de bundan kaynaklı olarak tasarım ve üretimde harikayken pazarlamada sınıfta kalırlar. bu sebeple satış işleri için genelde diğer milletlerden insan seçerler. diğer konularda kendilerine güveni tamdır.

  soğukluklarına bir istisna olarak eğer bebek puseti ile geziyorsanız tüm yaşlılar sizinle muhabbet için sıraya girer. bu durumda tek sorun sizin çekçe onların ingilizce bilmemesidir. gülüşerek ortamdan tatlıca ayrılınır.
 • ben çeklerden bir uygulama öğrendim, karısı çek olan türk arkadaşım söyledi: onlar çocukları hep öğle uykusuna yatırırmış. bu öğle uykuları hava sıcaklığı -5 derecenin altına düşmedikçe balkonda, yani açık havada, rutin. o çek gelin istanbul'da kışın çocuğu balkonda öğle uykusuna yatırınca türk kaynana fıttırmış. aslında çadır ve mavi göğün altında yaşama kültürüne çek gelinin yaptığı daha uygun. belki genel ısı dayanıklılığı dışında elektriksel alışverişle, göğün kucağında kalarak da çocuklar sakin, uysal gelişiyor olabilirler. öte yandan elcikpower ölünün bulunduğu odadaki camların açık bırakılmasının, şamanlardaki çadırın tepesinin açık bırakılmasının kültürünün aktarılması olabileceğini yorumluyor. (bkz: gökyüzü/@ibisile)

  (bkz: çek/@ibisile), çekya
 • aslında nasıl ki tüm türkleri genel bir kalıba sokamazsak çekler de öyle. şimdi bakıyorum yukarıda girilen entrylere. genelde ya başkent civarında yaşamış çekler hakkında yorum yapılmış, ne kadar nazzikler ince insanlar diye. bir de küçük şehirlere gitmelerini tavsiye ediyorum iyi yorum yazan arkadaşlara. yabancı insanlara tahammül ve saygısı olmayan, yardımlaşma nedir bilmeyen.. sonra size hintli arkadaşlarımızın nasıl çekler tarafından kovalandığını veya yiyecekmiş gibi bakıldığını da anlatayım.
 • inşaat amelesinden hallice gezmeyi çok seven bir millet, çorap üstü sandalet, kulak arkası sigara, tişörtü pantolona sokma ne ararsan var. alkol ve sigara alışkanlıkları desen başka boyutta.
hesabın var mı? giriş yap