şükela:  tümü | bugün
 • motokaravan olmayan karavan tipi. güçlü motoru olan bir aracın arkasına takılıp istenilen yere çekilerek götürüldüğü için bu isme sahiptir. çekme belgesi ile kullanılır, vergisi yoktur, bu yüzden tercih edilebilir.
 • kendi aracımı günlük hayatta kullanacam, tatil yapmak istediğimde arkama karavanımı takıp gezecem, gittiğim tatil yörelerinde de duruma göre karavanı bırakır, sağa sola arabayla giderim diye düşünenlerin sahip olduğu karavan çeşidi. birincisi ucuzdur. 5000 euro ya 3-4 kişilik, tuvalet-duş-klima-buzdolabı gibi asgari donanımların tamamına sahip bir tane, 7-8 bin euro ya mikrodalga fırın-jenaratör-uydu gibi her türlü konfora sahip bir tane edinebilirsiniz. motocaravana karşı en büyük avantajı maliyetidir. tatile gitmediğinizde kış sezonu boyunca motocaravan ne olacak. bir defa motorlu araç. her türlü bakımı ve vergileri ödenmeli. yılın 100 günü gezerim diyemiyorsanız motocaravan gereksiz oluyor. çekme karavanın ise kullanımı zordur. manevrası, park etmesi, sürmesi acemi işi değildir. kamp alanında, güneşin doğuşunu ve batışını, motocaravanınızı çevirerek aynı pencereden seyredebilirsiniz. 10 metreden fazla uzunluğu ve kısıtlı manevra kabiliyeti dolayısıyla çekme karavanda, kamp alanına girdiğinizde, yerleştiğiniz pozisyonu değiştirmek nispeten zordur. haliyle birden fazla kamp alanına gitmek, yerleşme-toplanma hazırlıkları daha teferruatlı olduğundan, çekme karavanda daha zordur. benim izlediğim profil, motokaravancıların emekli, dünya tutna çıkmış, gezip duran kişilerden oluştuğudur. çekmeciler ise yılda 2 hadi 3 defa 1 er haftalık tatillere giden (ben) tayfadır.

  edit: karavanın ağırlığı 750 kg dan fazla ise c sınıfı ehliyet gerekiyormuş. trafik polisleri tekerleklerin altına terazi koyarak ölçüm yapabiliyorlarmış. yönetmeliğe göre c sınıfı ehliyetiniz yok ve 900 kilo römork çekiyorsanız, aracınız bağlanıyor ve yetersiz sınıfta ehliyet kullanmak suçundan ceza yiyorsunuz. ama pratikte polisler buna pek bakmıyor. 800-900 kiloluk karavan çekenlerle görüştüm, c sınıfı ehliyetli 1 kişi vardı. o da yurtdışında lazım oluyor diye almış. diğerleri de yurtdışına çıkarlarsa c sınıfı ehliyet almayı düşünürlermiş. yani yine memleketimde kim kime, dum duma vaziyetleri.
 • aracınızı aldığınızda çeki demiri yaptırmanız gerekiyor. normalde demiri ve montesini ucuza mal edersiniz ama emniyet demirin ce belgeli olmasını şart koşmuş. bu yüzden demir ve montajı yaklaşık 1000 lira tutuyor. montajdan sonra ruhsata da işletmeniz gerekiyor, ruhsat değişeceğinden 150 lira gibi bi masrafınız da öyle oluyor.

  bundan sonra herhangi bir belgeye veya vergiye gerek kalmadan 750 kiloya kadar karavan çekebiliyosunuz aracınızla. ağırlığı 750 kilodan düşük 3-4 kişilik güzel karavanlar var. yalnız geçse nolacak demeyin gıcık bi polise denk gelirseniz bagajından çıkarıp elektronik teraziyi iki tekerinizin altına koyar, 750 kilodan fazlaysa bağlar.

  avantajları:
  -vergisi yok
  -tatile gittiğiniz yerde ayrıdan gezmek için araç kiralamanıza gerek yok, kendi aracınızı kullanabilirsiniz.
  -küçük bi araç bile kolaylıkla çekebilir.
  -takoz fren olduğu için inişlerde aracı itmez.
  -fiyat makul (sekiz on bine güzel bi çekme karavan alabilirsiniz.)

  dezavantajları:
  -hız yapamazsınız.
  -kullanmadığınız zaman çekecek garajınız olmalı yoksa biri takıp gider :)
 • dizel ve torku yüksek bir araçla kullanmanız uygun olur.
 • cekme karavan kullanmak için, özellikle 750 kg ve üstü, hangi ehliyete ihtiyaç var, yesillendirebilirseniz çok sevinirim.

  edit: be sınıfı diye yeni bir ehliyet çıkmış. ankara'da veren surucu kursu bilen varsa yesillendirebilir misiniz?
 • forumlarda, her yerde bitmeyen tartışma olan bu araç, o karavanı çeker mi? sorusuna her kafadan bir ses çıkar.

  aşağıdaki sitede, her araç ve karavan modelinin uyumunu görebiliyorsunuz. aracınızı girip, karavanı seçip (yoksa özelliklerini girip), karavan yüklü ağırlığı vs girdikten sonra sistem size düz yolda, rampada, 3,4,5 vitesteki performanslarını gösteriyor.

  towcar.info

  özetle kırmızı renkte ise olmaz, yeşillerde olur.
 • taze bilgilere sahip olduğumdan biraz detay paylaşayım.

  3 ay önce ne zaman nerede okuduğumu dahi anımsamadığım aniden aklıma düşen şu dizelerle başladı bütün hikaye;

  ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti yarın meçhuldür…
  o halde ömür dediğin bir gündür, o da bugündür.

  yaş 39. ellerinizden öper 10 ve 7 yaşlarında iki de çocuğumuz var. 4 kişilik mutlu bir aileyiz. gel gelelim hayatımızın özeti işten eve, evden işe git-gel, çocukların okul taksitini öde, haftasonları bir yerlere kahvaltıya git ve yaz döneminde 5 yıldızlı otellerde tatil yap kavramlarından ibaretti. kısacası sıkıcıydı.

  bu saçma döngüyü kırabilmek için karavan fikri beliriverdi kafamda. haftasonları doğa ile başbaşa kalabileceğimiz rotamızı kendimizin belirleyebileceği gezen bir ev fikri monoton düzeni kırabilmek adına heyecanlandırıcıydı.

  akabinde araştırma dönemi başladı. bu esnada kafalar biraz karıştı ancak tüm alternatifleri değerlendirdikten sonra tercihimizi çekme karavandan yana kullandık. sebebi basitti. başlangıçta kamp alanlarını tercih edip, aracımızı kamp alanında rahatlıkla karavandan ayırıp gittiğimiz şehri karış karış gezebilmek istiyorduk.

  bu seçim aşamasında edindiğimiz tecrübeleri paylaşacak olursam;

  - her tür çekme karavanı çekebilmek için aracınıza uygun ce belgeli çeki demiri taktırmalı ve bunu ruhsata işletmelisiniz.

  - 750kg altı çekme karavanların ülkemiz yasalarına göre ruhsat zorunluluğu yok. aracınızla aynı plakayı takıp devam edebiliyorsunuz. burada dikkat edilmesi gereken konu yüklü ağırlığının 750kg'ı geçmemesi. yani tatile çıkmak ya da gezmek amacıyla aracınızın çeki demirine taktığınızda arkanızdaki yük maksimum 750kg olmalı ki kurallara uygun olsun.

  - 750kg altı çekme karavanları standart b sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.

  - yine 750kg altı çekme karavanlarda o1 tip onay belgesi olması şart. aksi halde trafiğe uygun bir araç çekmiyorsunuzdur. hakeza sahipliğini ispatlayabilmeniz için adınıza kesilmiş bir faturası olmasını şiddetle öneririm.

  - 750kg altı sıfır bir karavan alacaksanız mutlaka tartıya aldırıp fişini evraklarınızın arasına koyun. ülkemiz üreticilerinde an itibariyle o1 belgeli 750kg altı üretim yapan bildiğim 3 firma var. başoğlu karavan, güney karavan ve may karavan. ve her şekilde sahipliğini kanıtlayabileceğiniz faturanız elinizin altında bulunsun.

  - 750kg altı ikinci el bir karavan almayı düşünüyorsanız o zaman işler biraz karışıyor. pek çok 750kg altı karavan sahibi adi sözleşme ve fatura aslının bir kopyası ile karavanı devrettiğini düşünüyor. yurtiçinde pek problem yaşamayabilirsiniz ancak problem karavanla yurtdışına çıkmak istediğinizde ortaya çıkıyor. gümrükteki memura yasal dayanağı olmayan bu belgeleri anlatmanız biraz zor. işte burada şahsi tavsiyem aldığınız sahibinin notere gidip bu karavana ruhsat çıkarması ve size devretmesi yönünde olacak. tecrübe etmedim ancak ilk sahibi tarafından o1 tip onay belgeli karavanlara da fatura ve tip onay belgesi ile ruhsat çıkartılabiliyor ve kendine ait bir plakası oluyor. buradaki tek problem karavanınızın senede bir tüv muayenesine girecek olması. ancak hem kafanız rahat olur, hem tekrar satışı kolay olur. hem gönül rahatlığıyla yurtdışına çıkabilirsiniz.

  - 750kg üstü ise ruhsata ve kendine ait plakaya sahip olmalı. bunlardaki tip onay belgesi o2 olarak geçiyor. araç tipi o2 olarak ruhsata işlendiği için tip onay belgesinin aslına ve faturaya pek ihtiyaç yok. ikinci el araç devri gibi düşünebilirsiniz.

  - 750kg üstü çekme karavanlarda her sene tuvtürk muayenesi şart.

  - 750kg üstü çekme karavan çekebilmek için be sınıfı ehliyete ihtiyacınız var. sadece direksiyon sınavına girerek b sınıfı ehliyetinizi be sınıfına yükseltebilirsiniz.

  - 750kg üstü çekme karavan çekebilmek için aracınızın da buna uygun olmasını tavsiye ederim. aksi halde siz karavanı değil karavan sizi kontrol eder. bunun uyumu için towcar.info adresini araç ve karavan bilgilerinizi girerek kontrol edebilirsiniz.

  yukarıda yazdığım maddeler 750kg altı ve üstü için genel geçer maddeler. biraz daha detaya inersek şunları da değerlendirmenizi öneririm.

  - belgesi tam olmayan bir karavanı yollarda kullanmak bence deliliktir. olası bir kaza durumunda hele hele yaralanmalı ölümlü bir kazada birinci dereceden suçlu olursunuz. sigorta şirketleri de 5 kuruş ödemez.

  - işin kurtları size avrupa karavan önerirler. doğrudur. sadece almanya'da bir senede üretilen karavan sayısı bizdeki toplam karavan sayısından fazladır. yani tecrübe bizimkilerle kıyaslanamaz. ancak piyasada deprem döneminde ülkemize hibe edilen 95-2000 model arası bir çok karavan bulunmaktadır. bu karavanlar pek çok yerli karavandan teknik anlamda daha iyi olmasına rağmen hiç bir şekilde belgesi vs. söz konusu değildir. dolayısıyla çalıntı mıdır, bir olaya mı karışmıştır bilemezsiniz. nacizane tavsiyem bunları sabit bir yere bağlamayacaksanız almak kumar oynamaktan farksızdır. yarın bir kanun çıkar ve 750kg altı dahil tüm karavanlar ruhsata tabi denirse tam anlamıyla elinizde patlar. hepsi ruhsat alamayacaklarını bildikleri için 750kg altı derler ancak internet sitelerinde modeli incelediğinizde doğru olmadığını görürsünüz genellikle.

  - yine bir çok yerli üretici 2016 ve öncesine kadar karavanları 750kg üstü olmasına rağmen karavanlarını piyasaya 750kg altı olarak çıkartmışlardır. ruhsatları yoktur. tartı kuralını uygularsanız canınız yanmaz. sabit kullanacaksanız tabi ki tercih edilebilir ekonomik nedenlerle. ancak yolda kullanmak için önermem.

  - karavanda en önemli konu güvenliktir. bunun için ek konfigürasyonlarla güvenliği arttırabilirsiniz. örneğin en azından stabilizatörlü kaplin uygun fiyatlı bir emniyet önlemidir. yan rüzgarlarda ve bozuk yol koşullarında oluşma ihtimali olan arkadaki karavan salınımı mümkün olduğunca azaltır.

  - acemilik dönemlerinde 60-70km/h sürati asla geçmeyin. usta olsanız bile 80km/h sürati hiç bir suretle geçmeyin. karavan yalpalamaya müsait olur.

  - lütfen ama lütfen karavanınızda yat tipi olarak bilinen maceratörlü wc kullanmayın. bu tuvaletler suya erişimin çok kolay olduğu deniz taşıtları için üretilmiştir ve karavan felsefesine aykırıdır. karavan en az kaynakla doğayla dost en yüksek keyifi sağlama aracıdır. minicik bir ortamda altınızda 100-150 kiloluk gaita deposuyla dolaşmak çok mu hoşunuza gider? işin hijyen ve boşaltma güçlüğü boyutundan ve yurtdışında yasak olduğundan bahsetmiyorum bile. bu iş için en güzeli artık standartlaşmış olan dıştan kasetli ya da portatif kimyasal tuvaletlerdir.

  - karavan meraklısına bir araçtır. yani esasında lükstür. bu nedenle ikinci elde satışı güçlü bir marka seçmekte fayda var. ruhsatlı ve belgeleri tam avrupaların tümü kolaylıkla satılabilir (bürstner, hymer, knaus, adria vs.) ancak fiyatları uçuktur. yerlilerde ikinci el piyasasında gördüğüm ise belgeleri tam ve doğru fiyatlandırıldığı taktirde rahatlıkla satılan markalar erba ve başoğlu.

  - bunlar şahsi fikrim olmakla birlikte kendi aldığım karavana gelirsek bütçem doğrultusunda konfor beklentilerini karşılayabilen erba 5.25 modeli oldu. konfor beklentilerim şuydu; kendi elektriğini kendisi üretebilecek, termosifonu, duşu ve uydu sistemli tv'si olacak, portatif tuvaleti ve tentesi olacak, 4 kişilik olacak. bu yaz sonunda bu işin bize tam olarak uygun olduğuna kanaat getirirsek şartları biraz zorlayıp sıfır bir avrupa çekme karavana geçme düşüncesindeyim.

  - şahsi fikrim 750kg üstü için uygun bir aracınız varsa kendinizi daraltmayın 750kg üstüne yönelin. karavanda 10 cm fark bile ciddi hacim farkı yaratıyor.

  - son olarak ikinci el bakıyorsanız üstte saydığım kusurları olan karavan sahipleri malını size çakabilmek için bişey olmaz yiğidim ben şimdiye kadar hiç ceza yemedim diyeceklerdir. inanmayınız. karavan zevk işidir, belgesi evrağı tam olsun.

  aklıma geldikçe editlerim bu entryi.

  şimdilik bu kadar.

  2020 güncellemesi: 750kg altı karavan üretip o1 belgesi verebilen yerli firmalarımız çoğaldı. bu firmaların bir derlemesini yapmak şart oldu.
  1- saly karavan
  2- erba karavan
  3- başoğlu karavan
  4- güney karavan
  5- may karavan
  6- eks karavan
  7- ortiz karavan
  not : bu karavanları teslim alırken kantar fişi ile teslim almanızı öneririm.

  dipnot : ilk karavanımın misyonu sona erdi. anladık ki karavancılık tam bize göreymiş. benim için daha üst bütçeli avrupa bir karavana geçme vakti geldi. ilk karavanımı sattım ve gözü biraz daha yükseklere diktim.
 • gezerken her konforum yanımda olmasın diyebilen ya da çadır tatillerinden keyif alabilen insanlar için 750 kg. altı olanlar hem bürokrasiyle uğraşmayım hem de çok büyük bir bütçe ayıramam düşüncesi içinde oldukça uygun. küçük bir mutfak, küçük bir yatak, duş sorunu da çözüldükten sonra bütçeleri kısıtlı iki kişinin kendilerine ait dünyasını çok renkli bir hale getirmeye çok hesaplı bir tercih.
 • o, o1, o2 ve o3 belgeli olmak üzere yük ağırlığına göre sınıflanmıştır. 750 altı olanlar o1 belgeli olmak zorundadır. yalnız yüklü azami sınır konusunda bir kargaşa var mevzuatlarda. tolerans ağırlık % 3.75 mi? 500kg+ % 3.75 mi? yoksa %20 midir?

  solar panel sistemi, temiz ve atık su depoları, portatif veya kasvetli wc sistemleri ve buzdolapları ile özgürce dolaşabilirsiniz.
  piyasada artık yerli üretici de çoğaldı. erişebilirlik arttı ve daha da önemlisi konaklama fiyatlarının artması ve daha çok doğayla bütünleşik yaşama isteği karavan hareketini son yıllarda iyice hareketlendirdirmiş durumda. sakarya, manisa ve izmir yerli karavan üretiminin merkezleri konumundadır.

  bir aksilik olmazsa mart ayı gibi teslimatı yeni evimizdir ayrıca. otel tarzı konaklamalar tatil anlayışımıza ters olduğu için yıllardır çadırlarda konakladık. ama artık aile genişledi ve ihtiyaçlar da artınca, üstüne yaz tatilimizin de uygun olmasıyla bir karavan almaya karar verdik. uzun bir araştırma sonrası 750kg altı bir çekme karavan bizim için uygundu.

  uzun bir kullanım sonrası ekleme yapacağım.