şükela:  tümü | bugün
 • motokaravan olmayan karavan tipi. güçlü motoru olan bir aracın arkasına takılıp istenilen yere çekilerek götürüldüğü için bu isme sahiptir. çekme belgesi ile kullanılır, vergisi yoktur, bu yüzden tercih edilebilir.
 • kendi aracımı günlük hayatta kullanacam, tatil yapmak istediğimde arkama karavanımı takıp gezecem, gittiğim tatil yörelerinde de duruma göre karavanı bırakır, sağa sola arabayla giderim diye düşünenlerin sahip olduğu karavan çeşidi. birincisi ucuzdur. 5000 euro ya 3-4 kişilik, tuvalet-duş-klima-buzdolabı gibi asgari donanımların tamamına sahip bir tane, 7-8 bin euro ya mikrodalga fırın-jenaratör-uydu gibi her türlü konfora sahip bir tane edinebilirsiniz. motocaravana karşı en büyük avantajı maliyetidir. tatile gitmediğinizde kış sezonu boyunca motocaravan ne olacak. bir defa motorlu araç. her türlü bakımı ve vergileri ödenmeli. yılın 100 günü gezerim diyemiyorsanız motocaravan gereksiz oluyor. çekme karavanın ise kullanımı zordur. manevrası, park etmesi, sürmesi acemi işi değildir. kamp alanında, güneşin doğuşunu ve batışını, motocaravanınızı çevirerek aynı pencereden seyredebilirsiniz. 10 metreden fazla uzunluğu ve kısıtlı manevra kabiliyeti dolayısıyla çekme karavanda, kamp alanına girdiğinizde, yerleştiğiniz pozisyonu değiştirmek nispeten zordur. haliyle birden fazla kamp alanına gitmek, yerleşme-toplanma hazırlıkları daha teferruatlı olduğundan, çekme karavanda daha zordur. benim izlediğim profil, motokaravancıların emekli, dünya tutna çıkmış, gezip duran kişilerden oluştuğudur. çekmeciler ise yılda 2 hadi 3 defa 1 er haftalık tatillere giden (ben) tayfadır.

  edit: karavanın ağırlığı 750 kg dan fazla ise c sınıfı ehliyet gerekiyormuş. trafik polisleri tekerleklerin altına terazi koyarak ölçüm yapabiliyorlarmış. yönetmeliğe göre c sınıfı ehliyetiniz yok ve 900 kilo römork çekiyorsanız, aracınız bağlanıyor ve yetersiz sınıfta ehliyet kullanmak suçundan ceza yiyorsunuz. ama pratikte polisler buna pek bakmıyor. 800-900 kiloluk karavan çekenlerle görüştüm, c sınıfı ehliyetli 1 kişi vardı. o da yurtdışında lazım oluyor diye almış. diğerleri de yurtdışına çıkarlarsa c sınıfı ehliyet almayı düşünürlermiş. yani yine memleketimde kim kime, dum duma vaziyetleri.
 • aracınızı aldığınızda çeki demiri yaptırmanız gerekiyor. normalde demiri ve montesini ucuza mal edersiniz ama emniyet demirin ce belgeli olmasını şart koşmuş. bu yüzden demir ve montajı yaklaşık 1000 lira tutuyor. montajdan sonra ruhsata da işletmeniz gerekiyor, ruhsat değişeceğinden 150 lira gibi bi masrafınız da öyle oluyor.

  bundan sonra herhangi bir belgeye veya vergiye gerek kalmadan 750 kiloya kadar karavan çekebiliyosunuz aracınızla. ağırlığı 750 kilodan düşük 3-4 kişilik güzel karavanlar var. yalnız geçse nolacak demeyin gıcık bi polise denk gelirseniz bagajından çıkarıp elektronik teraziyi iki tekerinizin altına koyar, 750 kilodan fazlaysa bağlar.

  avantajları:
  -vergisi yok
  -tatile gittiğiniz yerde ayrıdan gezmek için araç kiralamanıza gerek yok, kendi aracınızı kullanabilirsiniz.
  -küçük bi araç bile kolaylıkla çekebilir.
  -takoz fren olduğu için inişlerde aracı itmez.
  -fiyat makul (sekiz on bine güzel bi çekme karavan alabilirsiniz.)

  dezavantajları:
  -hız yapamazsınız.
  -kullanmadığınız zaman çekecek garajınız olmalı yoksa biri takıp gider :)
 • dizel ve torku yüksek bir araçla kullanmanız uygun olur.
 • cekme karavan kullanmak için, özellikle 750 kg ve üstü, hangi ehliyete ihtiyaç var, yesillendirebilirseniz çok sevinirim.

  edit: be sınıfı diye yeni bir ehliyet çıkmış. ankara'da veren surucu kursu bilen varsa yesillendirebilir misiniz?