şükela:  tümü | bugün
  • ayşim türkmen'in 51. altın portakal film festivali'nde yarışacak filmi. adından da anlaşılabileceği gibi film, çekmeköy'ün arka sokaklarını anlatıyormuş. gençler arasında çok popüler olan arabesk rap'i konu edinmiş olması da filmi benim açımdan ilginç kılıyor. her ne kadar fragmanı ilgi çekici olmasa da, iyi bir film olabileceğini düşünüyorum. izleyip göreceğiz.

filmin sitesi

bu da fragmanı
  • uzun süreden beri beklediğim film, trailer'ı ilgi çekici olmuş, hoş görüntülerin ve diyalogların olduğunu duydum. bence bu film tutar!
  • fragmanında kerem can'ı bir an için matthew mcconaughey olarak gördüğüm film. bir de arabesk rap, çekmeköy, arka sokaklar falan diyince kafada başroldeki oyuncu* dışında insanın aklına herkes gelir gibi ama filmi daha görmeden çok ayıp etmeyeyim.

yine de mesela rolü bora akkaş'a verselerdi, uygun tip, yetenek gibi yetenek, hem rapse rap kardeşim.*
  • can sipahi'nin oldukça başarılı bir karaktere büründüğü film.
  • lüks sitelerin, gecekondu mahalleleri tarafından, gecekondu mahallelerinin ise siteler tarafından kuşatıldığını, herkesin ise kuşatılmışlık hissi tarafından kuşatıldığını görmemizi sağlayan film.

arabesk rap kültüründeki bir duyguya önem atfetme durumu o kadar abartı ki filmi izlerken aşk, kardeşlik duygularının overrated olduğu hissiyatı oluştu bende. insanın elinde ne kadar az şey varsa, elindeki herşeyi o ata, duyguya oynama durumu da olabilir bu yaşanan.
  • devamı çekilirse adı "çekmeköy tokyo drift" olacakmış.
    (bkz: insanın kendinden iğrendiği anlar)
  • başka benzeten olur mu bimiyorum ama bana yer yer 8 mile i hatırlattı.
    müzikal olarak 8 mile öttürür ama bu filmin derdi başka.
  • etrafı lüks sitelerle çevrildikçe gecekondulaşan bir semtin hikayesini galiba cihangir'den filan düşünüp çekmişler. çok steril biri tarafından çekilmiş bir alt-kültür filmi. ah filmi zeki demirkubuz çekseydi de ağız tadıyla izleseydik keşke diyor insan. oyuncular güzel olsun, yakışıklı olsun diye fazladan çaba harcanmış gibi. üzgünüm ama arabesk-rap yapanlar arasında filan da dolaşılmamış gibi. birkaç heijan videosu filan izleseydi bari. ben bi diss meselesi filan bekledim mesela.
    yine de birbirinin aynısı aşk filmleriyle dolu bu ara sinemalar, onların arasında ehven-i şer.
  • şehir ve mekan hakkında söyleyecek sözü olan eli yüzü düzgün bir ilk film.
  • süper film. son zamanlarda izlediğim en güzel şey. hatta son zamanlarda denk geldiğim en güzel şey. şükürler olsun ki dünyada tertemiz kafalar var.

güzelim, pırıl pırıl bir kafadan madunlaştırmadan, karikatürleştirmeden, kahramanlaştırmadan, acımadan, yok saymadan, yanında veya arkasında durmadan yapılmış nefis bir etnografya. yapanların ellerine ve kafalarına sağlık.

kesinlikle izleyin. izleyin ki gözünüz gönlünüz açılsın. ısrar ediyorum!