• izmire inşa edilecek yeni opera binası için yapılan seçmelerde jüri başkanlığı etmiş bir insan.

seçmeleri oslo operasının birebir aynısı kazanmış.

hayır, farkında değiller.
  • sözlük ortamında eleştiri oklarına hedef olmayan tek bir insan yoktur, evet.. ama celal abdi güzer dendi mi orda duracaksın. mimarlığına laf etmek için, önce ankara piyasasında bir kaç yıl proje tasarlaman lazım sevgili yazar arkadaşım. adam yapıyor işte. gayet de başarılı bir çizgisi var. zaten mimar dediğin sürekli farklı tarzlarda proje yapmaz ki. bunu eleştiren buyursun gehry eleştirsin, "hepsi buruşturulup atılmış peçeteye benziyor lan" diyin ...

neyse gelelim kişiliğine. bence özgürlükçü bir adam, cool ve takıntısız. özgüven nasıl bir şey gelip bu adamı inceleyerek görebilirsiniz. ve saatlerce dinleseniz de sıkılmazsınız, çok akıcı ve yumuşak bir ses tonuyla konuşur.

odtü mimarlıktaki çok az iyi insandan biridir bana göre...
  • kavramlar ve eleştiri arasındaki bağlamı çok iyi bulan, mimarlığın ne olmadığına dair, beni güzel noktalara götüren mimarlık tarihçisi akademisyen kişidir.
  • bana göre çok boş konuşuyor, çok genel geçer, çok yüzeysel, suya sabuna dokunmayan.
    ayrıca çok sıkıcı... çok yavaş konuşuyor, durarak. konsantrasyonumu sürekli yeniden kurmam gerekiyor..
  • ankara ümitköy ve yaşamkent bölgesinde kendisinin projesi olan binalardan birinin gösterildiği herhangi bir şahıs diğerlerini tek tek seçebilir bu hocamızın. aynı projenin sadece boyutlarını değiştirir tekrar tekrar satar. sattığı tüm projelerin peyzaj projelerini eşi yapar ve peyzaj uygulaması da genellikle eşinin şirketi tarafından yapılır. binaların kullanılabilirlik açısından ne kadar muazzam olduğunu tartışmıyorum bile, allah alanlara akıl fikir versin diyorum.
  • müthiş moderatörlük yapan mimar. birkaç defa söyleşilerine katılma fırsatını bulmuştum. birkaç gündür de youtube'da keşfettiğim kalebodur'la mimarlar konuşuyor söyleşilerini dinliyorum maket ve çizim yaparken. sabahladığım yalnız stüdyo gecelerinin yanında mükemmel gidiyor bu videolar. keşke daha fazla olsa.
  • kalebodur’la mimarlar konuşuyor söyleşi serisini yapan efsane insan. sohbetin en güzeli nasıl olursa öyle sohbet eden biri. konuklardan çok abdi hoca şimdi ne diyecek diye insan daha çok merak ediyor.
  • nasıl olunur programı için nilay örnek'le gerçekleştirdiği keyifli bir söyleşisi var. mimarlık nedir, mimar kimdir anlamak için önerilir
  • twitter kullanmayı çok seven akademisyen

kendisi şu sıralar asgari ücret 8500 tl iken araştırma görevlilerinin 50k profesörlerin 64k alması gerektiğini, iyi öğrencileri akademide tutamadıklarını çünkü araştırma görevlisi maaşlarının çok düşük olduğunu savunuyor.

peki gerçekte öyle mi? alakası bile yok. her dönemin mezunlarının içerisinde yüksek lisans ve araştırma görevliliği başvurularına aşırı talep var. tam olarak söylediğinin aksine sadece en iyileri alıyorlar.

şuanda piyasadaki deneyimsiz mimar maaşı 10-15k arası geziyor. araştırma görevlileri ise 18k alıyor yaklaşık. babasının ofisi olmayan kimse türkiye'de 18k dan yüksek bir rakamla mimarlığa başlayamaz. tamamen kendisini ve kendi maaşını düşünerek bunu "öğrenciler için, akademi için yapıyorum" kılıfına sokuyor.
  • ''sinema ve mimarlık'' kitabı yazarı.
hesabın var mı? giriş yap