şükela:  tümü | bugün
 • ve de bu adda bir universite var. (bkz: celal bayar universitesi).
 • yaşlılığından veya hastalığından dolayı idam cezası affedilmemiştir

  idam cezasının affında papaya kadar uzanan yoğun bir politik baskı sözkonusudur.
  papa 23. john papalık görevinden evvel türkiyede yıllarca kalmış bir şahıstı,
  en yakın dostlarından biride eski cumburbabamız celal bayardı.

  27 mayıs darbesinde celal bayar idama mahkum edilince papa derhal müdahale etmiş
  askeri cuntadan bayarı idam etmemesini yoksa tüm katolik alemini türkiyeye karşı
  boykota çağırıcağını resmen bildirmişti ve bu süreçte bayar idamdan yırtmıştı tabi bu
  döt kurtarma operasyonunda mason olan ceyar bayarın masonik dostlarınında büyük katkıları olmuşturr elbet
 • bir sen bayarsın bir de celal bayar şeklindeki abuk laf öbeğine malzeme olmuş,türkiye cumhuriyetinin 3. cumhurbaşkanı, iş bankasının ilk genel müdürü ve kurucusu.
 • 27 mayıs ihtilali ile görevden alınan, yassıada mahkemesi tarafından idama mahkum edilen eski cumhur başkanı. (15 eylül 1961)
  cezası daha sonra müebbet hapse çevrilmiştir. yassıada'dan kayseri bölge cezaevi'ne nakledilen bayar, 7 kasım 1964 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakılmıştır. 1986 yılında da vefaat etmiştir.
  tabi serbest bıraktıran hastalık ne kadar ciddi olduğu sorgulanabilir. zira çıktıktan sonra 22 yıl daha yaşamıştır.
 • kurtulus savasi esnasinda "galip hoca" adiyla aydin'in, nazilli'nin ve denizli'nin kurtuluşunda rol oynamis olan, arasi hem ittihad ve terakki grubuyla, hem de demirci mehmet efeyle bozuldugu icin, kurtulus savasi'ni kacarak ve komitalar icerisinde yasayarak gecirmis bir siyaset adami, turkiye'nin ucuncu cumhurbaskani. celal bayar icin, turkiye'nin ilk sivil cumhurbaskani dense de, komitacı gecmisi yüzünden bu sıfat gecersiz kalmaktadir.
 • 103 yasinda rahmetli olmus ki$i.
 • (bkz: galip hoca)
 • rivayet olunur ki; mete tunçay celal bayar'la röportaj yaomaya gitmiş. merhum anlatmaya başlamış; 'sonra parti söyle yaptı... sonra parti böyle dedi...'. mete tunçay dinlemiş dinlemiş, bakmış anakronik bir durum var:
  - efendim 'parti'den kasdınız demokrat parti mi? diye sormuş.
  el-cevap:
  - ne münasebet! ittihadtan bahs ediyorum!
  ittihad ve terakki'nin böyle garip bir başarısı vardır. merhum o partide çok etkin bir isim olmamasına rağmen, kurucusu olduğu demokrat partiden ziyade 'ittihad ve terakki'ye aidiyet hissetmekteymiş.
  yassıada, kayseri günleri bitikten sonra bile uzun süre göz hapsinde tutulmuş, ziyaretçileri rapor edilmiştir.
  bu manada bahtsız bir insandır.
  ayrıca ben de yazdım adlı altı ciltlik hatıratı (yeni baskısıyla birlikte) piyasada ve sahaflarda mevcuttur. atatürk'ün isteğiyle kaleme aldığını söylediği hatıratının ismi de bu emre icab ettiğini anlatmak için bu şekilde konulmuştur.
 • sapına kadar ittihatçı ve komitacıydı, ölene kadar da öyle kaldı. komitacılık hevesi türkiye'ye 50-60 döneminde herkesin verebleceği zarardan daha fazlasını verdi. ön plandaki menderes de olsa, 50-60'ın esas suçlusu celal bayar'dır.