şükela:  tümü | bugün
  • kore savaşında birleşmiş milletler gücü altında savaşan türk tugayının, albay rütbeli komutan yardımcısı. başlangıçta tugayın altındaki ayrı bir alaya komuta etmesi planlanmışsa da, tugay komutanı tuğgeneral tahsin yazıcı tarafından bu alay lağvedilince aralarında bir anlaşmazlık başgöstermiştir.

sonradan paşa paşa yürüttüğü komutan yardımcılığı görevinin tamamlanmasının ardından, komutanıyla rakip partilerden tbmm'ye girmişlerdir.
  • 1902 doğumlu ve harput'ludur. kendisi chp'den, kore savaşı'ndaki komutanı tahsin yazıcı da demokrat parti'den meclise girmişlerdir.
    aralarında kore'de başlayan anlaşmazlık ve suçlamalar, mecliste, gazetelerde yayınlanan anılarında ve yazdıkları kitaplarda da devam etmiştir.
  • lüleburgaz'daki bir askeri kışlaya soyadı verilmiş asker.

(bkz: 65. mekanize piyade tugayı)
  • kore harbinde amerikalıların bizi bile bile çember içinde bırakması üzerine çok zayiat veriyoruz ve buradan kurtulan birliğin komutanı albay celal dora bizi bilerek o tuzağa sokan amerikalı subayı bütün subayların ortasında alnından beylik tabancasıyla vuruyor.
    bunu bana beş- altı sene önce anlatan arkadaş hadiseyi albay celal dora'nın yanından ayrılmayan ve alay sancağını da taşıyan postasından bizzat dinlemiş.
    biraz önce yine o hadisede bulunan bir gazinin ağzından yazılmış yazıyı bulunca paylaşayım dedim . . .
    "komutanımız general tahsin yazıcı alay komutanımız albay celal dora komutasında güney kore'de cepheye iltihak ettik kore savaşlarının en meşhuru kunuri savaşlarıdır amerikan ve ingiliz birlikleri ile birlikte sayısız düşman birliklerine karşı kahramanca çarpışıyorduk.
    düşmanın bizim birliklerimizi çembere almaya çalışıtığını ingiliz ve amerikan birlikleri önceden askeri istihbaratından haber alıyor ve amerikan ve ingiliz birliklerine komuta eden amerikan binbaşışı bizim birliklere haber vermeden amerikan ve ingiliz birliklerine geri çekilme emri veriyor ve bu geri çekilme sonucu türk birliği yani bizim birliklerimiz çembere düştü.
    türk askeri işte burada nasıl bir asker olduğunu bütün dünyaya gösterdi. savaşarak tam dört çember yardık bir çemberi yarıyoruz bir çember daha yapıyorlar o kadar çoklar ki vurmakla bitmiyorlar. bu savaş sonucu türk birliği çok büyük zaiat verdi benim bulunduğum bölük 180 kişi mevcumuz vardı yaralı ve şehitlerden sonra 95 kişi kaldık ona göre hesap et.
    türk birliğinin sarğıdan kurtulması sonucu büyük sevinç yaşandı bunun için general tahsin yazıcı ve albay celal dorayı tebrik edenlerin arasında cepheden bize haber vermeden geri çekilme emri veren amerikan binbaşısı da vardı. albayımız celal dora silahını çekip amerikan binbaşısını alnının ortasından vurdu ve öldürdü bunun sonucunda abay celal dora askeri mahkemece göz altına alındı. türk askeri mahkeme kanunlarına göre yargılandı ve üç gün içerisinde beraat etti (türk askeri kanununa göre savaştan kaçan askeri vur emri vardır)
    bu savaş sunucu ben de dördüncü çember yarmasında omuzumdan yaralandım 18 gün kore'de tedavi gördükten sonra japonya'da iki ay tedavi sonucu tekrar güney kore'ye cepheye geldim. 24 ay askerliğimin 9 ayını türkiye'de 2 ay yolda 2 ay hastanede 11 ay cephede geçti teskeremi izmir'de gemiden indikten sonra narlıdere'ye gittim ve oradan teskeremi aldım."
    türk askerinin güney kore' kunuri savaşlarında destanlar yazdığını anlatan gazi fevzi korkmaz anılarını anlatırken gözleri doldu ve o günlerin duygusunu sanki yeniden yaşadığını söyledi.
  • amerikali subay vurma hikayesi hic bir guvenilir kaynaktan dogrulanamayan subaydir.
  • kara harp okulu 'nda eğitim ve içtima alanına verilen isimmiş.
    doğruysa bu alanda bulunmak hiç zevkli değilmiş.