• yılın neredeyse yüzde 95 inde 40 milyon patlayıcı patlatılacak. patlama frekansı heredeyse hergün. bu kadar patlayıcının oluşturacağı vibrasyon ve mikro titresimler ve o titresimlerden yüzde 1 i bile rezonans dalga boyunu sonsuza tamamlamaya başlaşa fayı kesinlikle büyük oranda etkiler. kimse bu kadar patlatıcının biriktirdiği titresimlerinin olumlu sonuç doğuracağını söyleyemez. evet 40 milyon kilo patlayıcı tek seferde patlatılmayacak ki büyük deprem olsun. kimse birdenbire büyük depreme yol açar diyemez ama bu kadar patlayıcı ve zemini çamur olan bir bölgede oluşturacağı dalgaların birikimli etkisi tek seferde 40 milyon kilo patlatıcıyı patlatmaktan daha büyük olabilir. celal şengör bu dediklerini bundan sonra her fırsatta yalanlamasa yok öyle demedim yok bunu kastetmedim yok yanlış anlaşıldım yok şuydu yok buydu süre azdı deyip kıvırmazsa ben de birşey bilmiyorum. mühendislik hesap kitap sadece celal şengörün beyninde mevcut değil. atatürk barajında bilmem kaç ton su birikmiş te deprem yapmamış gibi saçma bir analojiyi getirmesi de cabası. kimse kanal istanbulda su birikecek ve bu su depreme yardımcı olacak gibi bir tezi savunmuyor. aklına o an ne gelirse onu sür ortaya. karşısında da fatih altaylı gibi ilber ortaylı gibi mühendisliğin mesinden bihaber insanlarla populerite saylamak kolay. bir denklemin birçok gireni olur. evet zemin üzerinde yük azalmış olacak ama o yükü azaltmak için sisteme verdiğin kontrol edemediğin ve hesaplayamadığın patlama dalgaları nerelere varır bihaber. tükürdüğünü çok yalayacak celal şengör.yediği bu bok bu sefer çok fazla daha önce de yediğini iddaa ettiği boka benzemez.
    o projeyi yetiştirmek için gereğinden fazla ve gereğinden hızlı patlatıcı patlatacaklar ve bu da olumsuz etkiyi üstel olarak katlayacak. iki katı fazla patlayıcı patlatmanın ya da iki patlatma arasındaki süreyi yarı yarıya düşürmenin etkisi kesinlikle 2 katı olmaz üstel olarak birikimli olarak artar. avcılarda beylikdüzünde çekmecelerde arnavut köyde binaların çatlamasına neden olur. dalga bu ç yaydan çıkan ok gibidir oluşturdun mu artık kontrolunden çıkar ta sönümleninceye kadar. bir dalganın sönümlenmesi için de aksi yönde enerji vermekle olur. sen onu veremediğinine göre o gidip zeminden biryerleri oynatarak o enerjiyi alacaktır. bu iş sadece jeologların ölçebileceği bir iş değil. heyette en az birkaç fizik birkaç elektronik ve makina mühedisinin de olacağı bir kurul bir araya gelerek bu hesapları ortaya koymalı. türkiyede her zaman olduğu gibi en populist en bağıran en ağırlığı fazla olan en kızma potansiyeli olan adamın dediğini kabul etme yönelimde olduğumuz için malesef bilimde de tek adamlarımızı oluşturuyoruz. tek adamla bilim olmaz. celal şengör tek adam fıtratındadır. malesef yazık olacak bu şehre.
  • 11 ocak’taki depremle ilgili yorumunun medyada olup olmadığını merak ettiğim kişidir.
  • kanal istanbul ile ilgili sözleri şöyledir;

ben jeolog olarak kanala taraftarım veya karşıyım diyemem. çünkü elimde veri yok.

1- kanal deprem tetikler lafı yanlıştır. kanal deprem falan tetiklemez.
    2- eğer bir tsunami olursa kanal tehlikeye girer.
    3- kanal boyunca ivme hesapları yapılmamıştır. bunlar yapılmadan bir depremin kanalı kırıp kıramayacağını bilemeyiz.
    4-orada, kanal etrafında yeni bir şehir oluşturmak cinayettir.
  • gün geçmiyor ki kendisinin tarih hakkında konuşmasını eleştiren yeni cahiller görmeyelim. insan 4.5 milyar yıllık dünya tarihine hakim olunca 5200 yıllık insanlık tarihine hakim olmak zor olmasa gerek? hadi jeoloji bilmiyorsunuz matematik de mi bilmiyorsunuz izansızlar ! *
  • icraati yok diye eleştirilen bilim insanı. pardon da icraat olarak ne yapacaktı ? libya'ya çıkarma yapacak veya enflasyonu mu düşürecekti ?
  • fragmanında gördüğümüz üzere netflix'in belgesel dizisi rise of empires: ottoman'ın bir bölümünde anlatıcı olarak rol almış jeolog. bence yanlış yapmış. bu benim kişisel fikrimdir. ama trailerda kendisini görünce heyecanlandım. bu benim hocaya karşı olan sempatimden kaynaklanıyor biraz. hiç izleme niyetim olmayan bir şeyi izlememe sebep olacak.

ben kendisinden şimdiye kadar tarih konusunda bilir kişiyim, benim bir alanım da tarihtir, tarihle alakalı bir şeyi gelip bana soracaksınız lafı duymadım. varsa böyle bir demeci gösterin ben de ayıplayayım. tarih sosyal bir bilim, okuyarak derinine inilebilen, genel hatlarıyla da olsa hakim olunabilen bir dal. bir insan kitap okuyarak tarih bilgisine sahip olabilir. ki celal şengör kitapla kalmayıp tarihçilerle yakın dostluklar kurmuş bir insan. bu adamın tarihe hakim olmadığını düşünmek en hafif tabiriyle aptallık olurdu. yukarıda birisi de biz boşuna mı tarih öğretmenliği okuduk demiş agsbdgd yani kimseye saygısızlık etmek istemem ama beğenmediğin jeolog tarih alanında iki kere söküp takar seni ne anlatıyorsunuz siz yav agsbd

kendisi aşırı derecede fatih sultan mehmet hayranıdır. ben başka bir padişah övdüğüne şahit olmadım. fsm'nin bilgiye, yeniliğe açık olması, yüzünü batıya dönük tutması ve sanat düşkünlüğünü takdir ettiğini söyler her seferinde. yapım da istanbul'un fethi üzerinden gittiği için para falan konuşmadan kabul etmiştir muhtemelen. zaten aileden zengin adam, ihtiyacı yok böyle paralara.

bu belgesel diziyi ben çekiyor olsam ben de izlenme kaygısıyla teklifi celal hocaya götürürdüm. alan falan çok umrumda olmazdı açıkçası. ilber hocanın bayık bayık anektod anlatması yerine celal hocanın heyecanlı, coşkulu tasvirlerini tercih ederdim. bir izleyici olarak da fikrim aynıdır.

hadsiz hadsiz yorumlar yapıyorsunuz. alanındaki rüştünü dünyaya kabul ettirmiş bir profesör ekşi sözlük yazarları tarafından profesör olarak bile kabul edilmiyor. lol. sebebi ne peki? sırf muhaliflik yapmak adına bilimin söylediğinden şaşmamış olması. şovmen bir belediye başkanı, kanal istanbul erkeklerde kısırlığa sebep olur diyen "uzman"lardan aldığı briefle yalan yanlış açıklama yapacak ve ülkedeki en iyi jeolog yanlışa yanlış demeyecek. geçin bu işleri kardeşim. akademisyen beğenmiyor diyorlar. yukarıda bir yazar etkinliğe katılan bilim adamlarından birinin videosunu paylaşmış. açın bakın. şu adama saygı duyuyorsanız buyrun duyun yani.

ikisi yakın arkadaş diye ister istemez ilber hocayla kıyaslamak ya da benzetmek durumunda kalıyoruz bazı durumlarda. celal hocanın ilber hocadan çok farklı yönleri var. ilber hocanın iktidar yalamasına, koltuk vermesine şaşırmam. ama durum celal şengör için öyle değil. celal şengör asker olma hevesiyle büyümüş ve hala askeri düzene hayran olan bir adam. bildiğin faşist aslında. bu konudaki fikirlerini de çok sağlıklı bulmam. sırf mevcut hükümetin askeriyeye yaptıklarından dolayı yan yana durması imkansız. siyasal islamcı hükümet döneminde açık açık ateist olduğunu her yerde söylüyor bu adam yav.

gözünüz partizanlıktan kör olmasın. adam bilim adamı.

edit: kalemdefter mahlaslı yazarın mesajı üzerine açıklama ihtiyacı hissettim. ilber hocanın eskiden yaptığı gibi akıcı konuşamıyor olmasının sebebi şeker hastası olmasıymış. ben bayık konuşuyor derken hadsizlik etme niyetinde değildim. öyle anlaşılmasın. sektör ne yazık ki izlenmeye dayalı. ve platform iki isim arasında kaldığında bu saiklerle celal hocayı seçer demek istedim. yoksa ben de bu belgesel dizide ilber hocayı görmekten, ondan dinlemekten rahatsız olmazdım. biraz şovmenlik gerekiyor ilgi çekici olmak için. yapımcının tercih sebebini anlayabiliyorum demek istedim.

yukarıdaki dalyarağın editine de cevap vereyim. celal şengör tarih alanında iki kitap yayınlamış bir adamdır. ne yaptığını, hangi alanlarda çalıştığını bilmeden tam bir davar gibi atıp tutmayın. sen alanına ne katkı sundun sik kırığı? ortaokul çocuklarına sivas kongresi anlatan adamsın amk otur da haddini bil önce. dört sene lisans eğitimi alan kendini nimetten sayıyor amk memlekete bak ajshgd

son edit: gerizekalı sildi entry'i. umarım hakkında bilgisi olmadığı insanlar hakkında konuştuğu gibi konuşmuyordur alanında da.
  • kibirli, cahil ve faşist kişi.

cehaleti şundan: bir şoför düşün. kendisi için "oo, ahmet çok iyi şofördür. ama frene basmayı bilmiyor, tek eksiği o, onun dışında çok iyi kullanır arabayı" dediğini düşün. böyle şoför olur mu? bu adamın dramı da bu. iki televizyon kanalına çıkınca tarih hakkında da fetva verir, biyoloji hakkında da ahkam keser, siyaset uzmanı da kesilir. adamın bilmediği hiçbir şey yok, ona sorarsan tabi. siz gidip adamın yanında jeoloji ile ilgili bir şey söylerseniz, istediğiniz kadar ilginiz ya da bilginiz olsun, ağzınıza tıkar lafı. üstelik aşağılar sizi. "ben burada bu işe yıllarımı verdim sen kimsin" der. e diğer konularda sen kimsin? frene basmayı bilmeyen adam net cahildir. "o konuda bildiklerim var ama uzmanına danışmak gerekir, benim branşım değil" diyebilmektir bir yerde alim olmak. bununki ilgi açlığı.

faşistlik konusuna değinmeyeceğim zaten. orada ne yazsak bize günah.
  • adam istanbul'un fetih belgeselinde bile heyecandan yerinde duramıyor, biri dizinin sonunda fethin gerçekleşeceğini söylese de hepimiz rahatlasak.
    (bkz: ne bu şiddet bu celal)
  • netflixe kaç para verdi acaba reklamını yapmaları için? dayı sen jeoloji uzmanı değil misin ne işin var fatih sultan mehmet'le. hüüüüuuuuuc vols. dhshhs
  • canım kardeşim, celal hoca’nın reklama ihtiyacı hiç yok. türk halkı hocayı fatih altaylı’nın dostluğu sayesinde tanıdı. çünkü bu ülkede bilim okunmaz. kişisel gelişim kitabı denen kağıt antidepresanlar pirim yapar bizde. o yüzden bilim adamı tanınmaz. insanlar dünya görüşlerine göre sınıflandırılır bizde. o yüzden ateist olan celal hocayı ekranlarda basında göremezsiniz. altaylı olmasaydı göremeyecektiniz de. yurt dışında yaşı otuzu aşan herkez celal şengörü bilir. bilime talep vardır çünkü. senin gibi müptezeller tek bir sosyal medya hesabı olmayan adamı parayla reklam yapmakla suçlar böyle.
    adamın kütüphanesinde bulunan kitapların sadece isimlerini ve yazarlarının adını yazmaya ömrün yetmez senin.
hesabın var mı? giriş yap