şükela:  tümü | bugün soru sor
  • plazma hd televizyon varken eski bir radyoyu dinlemek gibidir. celal şengör bilimdir, ilber ise belgeli rivayettir. celal'i dinlersen bir gün jurassic parc gibi fantastik bir bilim kurguyu gerçek hayata uyarlayan veya 12 monkeys'te virüsü airport bölümünden kaçıran ex doktor olabilirsin.

ancak ilber'i dinlersen sadece uyku cini olursun. geçmişin masalları arasında kaybolup gider ve kendini dün ve dinin dehlizleri arasında uyurken bulursun.
  • celal şengör ile evrim, uzay, zaman, kuantum, tanrı parçacığı gibi bilimsel makalelerle entelektüel muhabbetlerin dibine vurmak varken,

ilber ortaylı ile ırk, dil, osmanlı, zart zurt gibi orta çağ muhabbetlere katlanmaktır.

birini dinlerken evrenin derinliklerinde küçüklüğünüze bir anlam yüklemeye çalışırken bulursunuz kendinizi,
    diğerini dinlerken uykunuz gelir.
  • yalniz ilber hocayi solculuk veya ben vatansizim yea demek icin dinlemiyorsaniz celal sengor de milliyetcidir. ayrica militaristtir.
    obur turlu sadece zevk ve tercih meselesidir.
  • biri bilim insanı, diğeri tarihçi.

ne alakası var?

dip not: dünyada celal şengör gibi bilimin her dalına el atıp bilen insan çok az. asperger sendromu bu konuda büyük avantajdır.

normalde türkiyede kendine bilim insanı diyen tipler alanları dışında hiç bir bok bilmez... genel kültürleri bile sıfıra yakındır.

elma ile armutu karşılaştırmayın.
  • başıma bir iş gelmeyecekse celal şengör'ün daha iyi tarih bildiğini düşünüyorum. geceye doğru badilerim leşimi almaya gelsin bu arada.
  • radiohead varken aleyna tikki dinleyen irrasyonel bir kişinin serzeniş başlığı olsa gerek.
  • şunu diyen adam dinlenmez mi be? ilber hoca dururken dışkı yiyen, darbeci yalakalığı yapan birini dinlemek akıl işi mi?
  • "ilber ise belgedir rivayettir" den sonrasini okumadim.