şükela:  tümü | bugün
 • celal şengör’ün 90’lı yıllarda görev yapmış olduğu ecole normale superieure adlı saygın eğitim merkezindeki fizik bölümü akademisyenlerinden laurent duvalles‘in iddiası. ilgili kısmın tarafımca fransızcadan çevirisi aşağıda yer almaktadır;

  “sayın şengör gerek akıl ve mantık ilkelerine uygun, şüpheci ve objektif bilim anlayışıyla gerek ise bilimsel veriye ulaşma konusundaki titizliği ve tarihsel olguların uzun dönemli etkilerini analiz edebilme kabiliyetiyle son bin yıla damga vurmuş en önemli bilim insanıdır. kendisindeki çok yönlü bilim kapasitesi; jeoloji, fizik, biyoloji, tarih ve sosyoloji alanlarındaki eş zamanlı yetkinlik isaac newton‘da bile mevcut değildi. newton’a evrensel kütle çekimini ve hareketin üç yasasını ortaya koyduğu için minnettarız fakat bu durum sayın şengör‘ün otorite tanımayan bilim anlayışının hakkını vermememiz için bir bahane olamaz. kendisi aynı dönemde ve aynı ülkede yaşasalardı ‘sir’ ünvanına kesinlikle newton‘dan önce layık görülürdü.”
  kaynak

  bana göre sözlerinde hafif bir arkadaşlık etkisi göze çarpsa da değindiği konularda çok haklı. bilim, tarafsız bir biçimde ilerleyen bir olgudur ve celal şengör hoca ısaac newton’dan çok daha önemli bir bilim insanı olduğunu defalarca ispatlamıştır.

  edit: çalışmayan link düzeltildi.
 • doğruların dile getirilmesidir. türkiye gibi bi yerden böyle bi adamın çıkmasına da çok şaşırmışlar. onu da dinledim ben. öyle bi bataklıktan böyle bir mücevher nasıl çıktı diye şaşırıp kalmışlar.

  eğer türkiye'de değil de amerika'da, italya'da, ingiltere'de doğsaydı 4 nobel alan tek bilim adamı olarak tarihe geçerdi. öyle bir dehadır kendisi.
 • ama gökten bok düşmeyeceği için yerçekimini asla bulamazdı diye devam etmesi muhtemel açıklama.
  (bkz: dışkı yedirmek işkence değildir)

  ulan dayanamıyorum böylesine fetiş tespitlere sarılmaya. biri dünyanın görüp görebileceği en ama en nadide biliminsanların biri. diğeri ise bu çağda dışkı yedirmeyi savunabilecek kadar kendini muktedire teslim etmiş bir kafa. uydular hala newton'un yasalarını kullanarak yörüngeye oturtuluyor a benim ibişim. bak kaç yüz yıl geçmiş hala adamın bulduğu yasalar kullanılıyor diyorum. bir çok güvenilir bilim insanınca yazılan ve newton olmasaydı dünyanın 300-400 yıl falan daha geride olacağını anlatan ciddi bilimsel makaleler varken hala bizim 12 eylül darbe savunucusu celal hocayı, değil üstün bulmak, kendisiyle kıyaslamak bile abesle iştigalden daha da ötesi trajikomik ve acınasıdır.
 • newton da kendi alanı dışında fantastik uğraşlara sahip olduğu için çok da yanlış bilgi olmayabilir.

  tutkulu bir dindar olan newton'ın en tutkulu uğraşı simya'ydı. cıva ve çeşitli kimyasallarla altın üretmeye çalışan newton muhtemelen civa zehirlenmesinden öldü.

  elbette şengör'ün uğraşı olan jeolojinin newton'un zamanında ancak zengin bebelerin hobisi olduğunu, matematik ve fizik gibi bilimlerle kıyaslanmasının abesliği ise ayrı hikaye.
 • haddini ve maksadını hayli aşmış iddia.
 • ama dünyaya geç geldiği için, icat edilecek bir şey kalmamış hepsini bulmuşlar. beyefendiye icat edilecek bir şey bırakmamışlar. bence asılsız iddiadır.
 • "ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz."
 • zekice bir trolleme. oncelikle verilen link kanada icin ve olu, calismiyor. ikincisi, ecole normale superieure'nin websitesi surda: buyrun , ucuncusu laurent duvalles kim? google'da dahi uyusan bir isim yok. birakin akademiyi...

  son olarak, ben de supheciyim. yanlis ise duzeltin gardasim...

  ekleme: kaynak diye verilen link kanada dedim ya, kurumu demeyi unutmusum. montreal politeknik sitesi...