şükela:  tümü | bugün
  • benim kanaatim zeki ve donanımlı olmasıdır. yetişmiş bir adam, aklı başında, fazlasıyla bilgili ve kültürlü, lafını esirgemeyecek kadar kendinden emin ve en önemlisi kendisine yapılan eleştirilerde, eleştirenin zeka seviyesine göre yorum yapması. zekası olmayanı önemseyip cevaplamaz, hatta duymaz bile.

kendisini eleştirenler bile, ne kadar hadsiz olsalar dahi bir noktada '' celal şengör ........'da en iyisi, ........'da bilgili, ...........'da otorite ama'' diye başlıyorlar lafa. eleştirecek iken bile hakkını teslim ediyorlar adamın. bu da gösteriyor ki kendisini eleştiren herkes, aslında onun yanında kendini değersiz olduğunu hissederek eleştirilerine başlıyor. bazılarında bu yetememezlik daha fazla saldırganlığa neden oluyor.

düşününce bir adam var, size uymuyor, sizin görüşlerinize karşı kuvvetli argümanları var, destekçileri oldukça fazla, inandığınız değerleri bazen kökünden sarsacak kadar sert, kılavuz olarak ele aldığı bilgiler tamamen bilimsel, dünya çapında saygı duyulan biri, eleştirenlerinin hiç bir zaman sahip olamayacağı donanıma sahip v.b. liste uzar da gider. kötü yönleri de elbette vardır. şimdi eleştiren adam'da ne var, çoğunda kocaman bir sıfır.

celal şengör diyor ki; dinler uydurmadır, allah yok. şimdi bunu duyan çomar kızıyor ve başlıyor sallamaya, baktı olmayacak yazıyor google'a ''celal şengör'' oradan eleştirecek bir şey arıyor, buldukları ile çemkiriyor. celal hoca'nın dediklerinde hoşnut olan ateist, marksist'lerde destek oluyor. sonra hop başka bir açıklama ''karl marx salaktır'' bu sefer marksistler başlıyor çomarın sürecini paylaşmaya, sonra ''hümanizm gereksizdir'' diyor bu sefer hümanistler, ''demokrasi gereksizdir'' diyor başka bir kesim...... liste bu şekilde uzayıp gidiyor. normalde celal şengör yerine bir başkası olsa örneğin ''nihat doğan, besim tibuk, rasim ozan, kadir mısırlıoğlu falan olsa bi kesim kızar bırakır, sonrasında önemsemez bile.

burada celal şengör'ün bu kadar tepki çekmesinin asıl nedeni, sahip olduğu donanım. herkesin nefret kussa bile bi yerde bu adam haklı olabilir korkusu taşıması. yıllarca, yüzyıllarca inanılan bir çok dogmayı sizlere sorgulatabilecek olması.
  • demek zamaninda iyi koymus demek isterdim ama bana gore tepki cekmesinin en buyuk nedeni papyon. papyon ne mk ya cikar onu bi rahatla hocam.
  • zırcahil bir çomar gibi saçmalaması. hani bilmesen eğitimini neyse diyeceğiz de.
  • aşırı realist olması. insanların hayallerine ve ütopyalarına çoğu noktada ters düşmesi gibi sıralanabilecek bir sürü sebebi var.

adamın sürekli vurguladığı nokta bilimin ve medeniyet yönetmenin ciddi işler oldukları ve herkesin bunu yapamayacağı, yapmaması gerektiği. bunların o veya bu açıdan (maddi, eğitimsel, kültürel, her neyse) elit insanlara emanet edilmesi gerekliliği.

adam 7 milyar insanın büyük çoğunluğunun insan neslinin bekası yönünden önemli işler için gereken niteliklere sahip olmadığının farkında. haksız da değil. gezegendeki çok az sayıda bulunan gerçekten parlak insanlar canla başla çalışıyorlar. yine de bu emeklerinin çoğu salak olan kesimin yarattığı pisliği temizlemek için heba oluyor.

insanların çoğunluğunun zaten kalitesiz olduğu dünyada çoğunlukçu sistemlerin bizi sürekli yanlış taraflara götürdüğü ortada. bu yönetim tarzı maalesef insan ırkı için en karlı olanı değil. ha şimdilik elimizdekiler arasında en mutlu olanı diyebiliriz belki ama kesinlikle ırkımız için en fail-safe yöntem değil.
  • celal sengor'un iskenceci 12 eylul darbesini ve darbecilerin yaptiklarini savunmasidir. kendisi darbeci general tahsin sahinkaya tarafindan kollanmis ve onu acilmistir. celal sengor de yillardir diyet borcunu odemek adina sacma sapan konusmalar yapmaktadir.

https://www.youtube.com/watch?v=mnlluejc8-c

http://t24.com.tr/…n-buyuk-komutanlarindandi,302848
  • sözlükçülerin tek bilgi kaynağının takunya, yorgo angelopulos, sorgulayan gibi sikik sayfaların olmasıdır.
    hem bilimi, bilimden önce de felsefesini bilen, donanımlı bir adama tahammülleri yok.
    hayatlarındaki tek aydın kişiler, tayyibe sallayanlar.
  • bu da yeni moda. bir adamı eleştirince direkt sevmiyor oluyorsun. ne yapalım sayın çok aydın arkadaş eleştirmeyelim mi? asıl bazılarının neden bu kadar çok sevdiğini sorgulamak gerek, bence tek nedeni olan ergen bir sevgi bazılarında olan.

celal şengör’e uzmanlıkları ve belirli konulardaki donanımından dolayı saygım sonsuz. alanında parmakla gösterilecek adamlardan. ama bazen ağır saçmalıyor ve bağnazlaşıyor. karşısındaki düşünceye olan saygısı sıfır seviyesine iniyor. bazı ekşici çomarlara dönüyor kısaca.

edit:imla
  • (bkz: itici olması)
    saygım sonsuz ama sevmiyorum.
    kendisi de saygı konusuna çalışsa fena olmaz.
  • kendisi hakkında en ufak fikrim yok dolayısıyla nefret edecek bir nedenim de yok-tu.

az önce baktım jeoloji mühendisiymiş. jeoloji mühendisi bir insanın devlet yönetim şekilleri üzerine ahkam kesmesi de bambaşkaymış gerçekten. alın size en basitinden nefret edecek bir sebep.
  • gerçekçi olup kendi tarafındaki kişi, düşünce veya fikirleri eleştirebilmesi.

bizim ülkenin kemalisti ve solcusu özeleştiri yapmaz, yanlışını görmez, görmek dahi istemez. görene de ya yobaz ya da hain der. bu kişi bir de kendi cenahından biriyse vay onun haline. ecevit'i eleştirmiş de nasıl bunu yapabilirmiş.

bu ülkenin gelişiminin önündeki en büyük engel at gözlüklü, kendisine eleştiri yapılmasına bile tahammül edemeyen kemalistlerdir. işte daha dün aydın denilen adama bugün nefretlerini kusabiliyorlar.