• bu da yeni moda. bir adamı eleştirince direkt sevmiyor oluyorsun. ne yapalım sayın çok aydın arkadaş eleştirmeyelim mi? asıl bazılarının neden bu kadar çok sevdiğini sorgulamak gerek, bence tek nedeni olan ergen bir sevgi bazılarında olan.

celal şengör’e uzmanlıkları ve belirli konulardaki donanımından dolayı saygım sonsuz. alanında parmakla gösterilecek adamlardan. ama bazen ağır saçmalıyor ve bağnazlaşıyor. karşısındaki düşünceye olan saygısı sıfır seviyesine iniyor. bazı ekşici çomarlara dönüyor kısaca.

edit:imla
  • ilimle kendini begenmisligi hicbir zaman yanyana koyamadim.
    birebirde ilminden oturu cok saygi duyacagim kimi tanidiysam hepsi mutevaziydi.

chris hadfield ile birebir tanistim, uzaya ilk cikmis kadin astronotlardan biriyle tanistim, rick steves ile tanistim, turkiye'de koc grubundan birileriyle tanistim, ozellikle adini vermedigim bir suru insanla tanistim, hepsi sanki senden benden biriymis gibi nezaket icinde ve guleryuzle konustular. bazilarina alanlarinda marjinal ya da komik denecek sorular bile sordum, hicbiri tutup da "oyle de soru mu olur yuh" demedi.

mesela belki garip gelecek ama, kendini begenmis gibi gorulen ilber ortayli bile buyuk tevazu sahibi. yaptigi sakalari, sosyal medyanin abartmasini gecip soyle bir soylesisini bastan sona kadar dinlerseniz aslinda kendisi hakkinda cikan capsler/videolar icin hep saka oldugundan bahseder.

celal sengor icin ayni capsler ciksa, hic sanmiyorum benzeri tepkiler verecegini.
    adam kahvede okey oynarken prof olmus gibi, dinleyince (o da sadece 1 kere 5 dkligina jeoloji konusmasina denk geldim) bir seyler bildigi belli, ama yine de yetmemis birileriyle laf yaristirir gibi konusuyor adam.
    bilmedigi her konuda da uzmanmis gibi dinlensin istiyor.
    yetmiyor, karsi hicbir dusunceye tahammulu yok.

yani bunlardan sonra nefret demeyelim de sempati beslemek abes ya da ayri bir eziklik olur diye dusunuyorum.
  • adamı sevmeyen, fikirlerine katılmayan herkesi cahil, çomar, tahammülsüz zanneden dangalaklardır belki de.
    bu adamları her yerde görebilirsiniz, sevdiği saydığı adamın ne dediğini anlamasa dahi tasdik edecek, karşı çıkanların argümanlarını da anlayamadığı için bok atacak tonla et yığını var.
    hayır bir de bu tayfanın lafta en çok karşı çıktığı şey de körü körüne itaat, gel de gülme.
  • zırcahil bir çomar gibi saçmalaması. hani bilmesen eğitimini neyse diyeceğiz de.
  • yazılanları okudum da benim aklıma sadece ateist olması geliyor sevilmeme nedeni olarak.

adam bilmediği bir konuda yorum yapmıyor ki. bilmiyorsa susmayı biliyor, ben bu konuda bir şey söyleyemem demişliği de çok. bildiği konuda da kimse onu susturamıyor mesele bu. çıkıp ben tarihçiyim demiyor ki, ama gel de bunu anlat dendiğinde şurada şunu okudum şurada bunu okudum diye kaynaklandırarak anlatıyor. nesi yanlış anlayamadığım bir durum. yanlış bir şey diyor olsa (mesela tarih konusunda) başta ilber ortaylı yanında olmayacak adamın. adam sağlam bir jeoloji profesörü mars yüzeyinde çalışma yapıyor eleştirilen konuları görünce üzülüyor insan. aynı şeyi fazıl say için de yaptılar daha fazlasını tabii. rezalet.
  • dışkı yedirmeyi işkence olarak görmediği için
  • (bkz: dışkı yedirmek işkence değildir)

bazen insanlıktan çıkıyor olması.
  • bok yedirmeyi savunmasından tut da kenan evren aşkına kadar tonla saçma sapan düsüncelerinin olmasıdır.

adamın cv'sine bakıp orgazm olan gerizekalılar elbette bu abuk sabuk düşünceleri eleştiremezler çünkü harika cv.

afedersin ama sokarım cv'sine. aziz sancar da büyük bilim adamı ama herif sosyal olaylarda her konustugunda sıçıp sıvıyor, 'siyaseti bosver cocugum, sen dersine calıs, okuma o kitapları, gafan karışır' diyen teyzeden farksız konusuyor. orhan pamuk da büyük edebiyatcı ama bok gibi sosyal fikirleri oldu yıllarca, akp destekledi falan. şimdi kendi bile kabul ediyor yedigi boku.

jeoloji bilmem neyiymis de harika akademik kariyeri varmış da. ee yani? bu bir insanı iyi yapar mı? bu bir insanı her konuda kanaat önderi yapar mı?

sokucam hayran oldugunuz şeylere ya.

celal şengör denen adam sizi olası bir yol ayrımında tayyip'e satmazsa ben de bir bok bilmiyorum. kenan evren güzellediği gibi tayyip güzellemeye de başlar sonra.
  • mırın kırın etmeden ve duraksamadan göte göt demesidir. ağzında laf geveleyip bir türlü derdini anlatamayanlar da "biz bilmiyor muyuz bunu böyle demeyi" diye şengör'e gıcık olmaktadırlar. bilmiyorsun güzel kardeşim, bilmiyorsun yani. göte göt dememek, aklınızca kibar olmak için kıvranıp duruyorsunuz. "sonuçta yararlı bi organsınız efendim, hepimizin de bildiği gibi beslenme insanlık için hayati öneme sahip, sayenizde bu süreci...". göt ya, göt; bu kadar basit.
  • çünkü celal hoca hiçbir kesime yaranmak için çaba sarf etmiyor. ateist olduğu için sağcı ve islamcı kesimin nefretine maruz kalırken gidip solculara yanlayım demek yerine mertçe “deniz gezmiş eşkiyaydı” , “ karl max salaktı” gibi cesurca ifadelerde bulunuyor. dolayısıyla sol çomar tayfada nefret kusuyor.
hesabın var mı? giriş yap