şükela:  tümü | bugün
 • şu videoda görüleceği üzere celal şengör, allah'a inanmadığı için big bang'i reddettiğini söylüyor.

  üst edit: şengör'ün müritleri batan gemiyi kurtarmaya çalışıyor. yok big bang şöyle yok big bang böyle, sanırsın hepsi bilim adamı ve deney tüplerini laboratuvarda bırakıp buraya gelmiş yorum kasıyorlar. olay, dünyadaki bilim insanlarının hemfikir olduğu big bang'in doğruluğu veya yanlışlığı değil zaten. hiç kıvırmaya gerek yok. adamın ne dediğini iyi dinleyin: ''allah'a inanmadığım için reddediyorum.'' yani adam, bilimsel bir teoriyi allah'a inanmadığı için reddediyor. burada köylü kurnazlığı var; bilimi işine geldiği gibi yontmak.

  ---------

  millet uzaya giderken biz nelerle uğraşıyoruz. ateistler, bilimsel bir teoriyi ideolojilerine uymadığı gerekçesiyle reddediyorlar. tamam tanrı'nın olmadığına inanabilirsin ama bu yüzden bilimsel bir teoriyi reddedemezsin. bunları aşın artık.

  şengör, big bang teorisini reddederken samimiyetsizce ve mantıksız bir şekilde şu gerekçeyi gösteriyor: ''teori'' olması. ancak kendisi evrim teorisini kabul etmekte. şengör'ün kendisiyle çelişmemesi için evrim teorisini de ''teori'' olduğu gerekçesiyle reddetmesi gerekir. ancak bunu yapmıyor çünkü ona göre evrim teorisi, ateizmi destekliyor. oysa şengör'ün bu inancı da son derece hatalı. çünkü dünyaca ünlü nobel ödüllü müslüman bilim insanımız aziz sancar, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada allah inancı ile evrim teorisi arasında bir zıtlık olmadığını, her ikisine de inanılabileceğini kendinden yola çıkarak örnek verdi.

  not: sen bilimsel bir teoriyi reddetmenin gerekçesi olarak ''teori'' olmasını gösterirsen tüm bilimsel ''teori''leri reddetmek zorunda kalırsın, ki kendinle çelişmeyesin ok. (bkz: mantığa giriş)

  şengör'ün insan dışkısı hakkındaki değerli görüşlerini belirttiği röportajını aşağıya aktarmadan geçemeyeceğim:

  ''celal şengör: ben boku, bal gibi yerim. niye biliyor musun?
  armağan ç: yapmayın hocam.
  celal şengör: yani dışkı pis bir şey değil ki. sen sidiğini içmez misin?
  armağan ç: hayır hocam, niye içeyim?
  celal şengör: ama içen var. mesela ben.''

  not: birazdan şengör'ün müritleri aşağıya atıf sayısı yazacak. çünkü bu yobaz kitleye göre fay hareketliliği alanında yaptığınız yayından atıf almak, bilim konusunda saçmalanızı örtbas edebileceği gibi aynı zamanda insanlara dışkı yedirilebileceğini söylemeye de imkan tanıyor.
 • evrim bir teori değildir.
 • olmayan hede

  simdi gencler...iki tip teori vardir. x theory ve theory of x. yani birsey teorisi ve birseyin teorisi

  mesela big bang birsey teorisi...evrenimiz nasil evrimlesti sorusuna yanit ariyor

  evrim teorisi ise ki aslinda evrimin teorisi yani birseyin teorisi. evrim olgusunun nasil oldugunu aciklamaya calisiyor. ayni einstein'in ya da newton'un kutlecekim teorileri gibi. kutlecekimi var biliyoruz ama nasil calistigini bilmiyoruz vs

  big bang teorisi'ne gelirsek..
  standard big bang modelini evrenin evrimini anlatmak icin iyi ama sorunlu bir teori. evrenin duz olmasindan ufuk problemine kadar pek cok sorunu var. keza kuantum fizigini de ihmal ediyor.

  hadi big bang teorisi'nin sorunlarindan birine bir ornek verelim..su lafi hep duyariz di mi. bildigimiz maddeler evrenin %5'ini olustturur gerisi karanlik madde ve karanlik enerjidir.
  normalde karanlik madde diye birsey yok. bilim adamlarinin standard model tutsun diye kiclarindan uydurdugu bir kavram
  (bkz: karanlık madde/#27367451)

  alan guth diyor ki
  --- spoiler ---
  the traditional big bang theory has become widely accepted because, as far as we can tell, it gives an accurate picture of how our universe has evolved . . . however, although the standard big bang theory is very successful, there is good reason to believe it is incomplete.
  --- spoiler ---
 • ağır konuşacağım çünkü bazı davarlar, şengör'ün ne dediğini dinlemeden ezbere konuşmuş. şengör, tanrı'ya inanmadığı için big bang teorisini kabul etmediğini söylüyor, samimiyetsizce ve mantıksız bir şekilde de şu gerekçeyi gösteriyor: "teori" olması. sen bilimsel bir teoriyi reddetmenin gerekçesi olarak "teori" olmasını gösterirsen tüm bilimsel "teori"leri reddetmek zorunda kalırsın, ki kendinle çelişmeyesin. (bkz: mantığa giriş)
 • celal hocayı çok severim lakin şunu söylemek zorundayım.

  big bang teorisi sadece galaksilerin birbirinden uzaklaşıyor olması, bu sebeple geçmişte herşeyin tek bir noktada olması gerekliliği vs. değil; kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi çok sağlam gözlemlere dayanan bir teoridir.

  evrimden de hiç şüphe duymayan birisi olarak bana göre; big bang evrimden çok daha sağlam kanıtları olan bir teoridir.
 • millet uzaya gidiyor biz nelerle uğraşıyoruz. celal şengör, sırf ateizme uygun değil diye bilim insanlarının hemfikir olduğu big bang teorisini reddediyor. bunun adı ideolojik yobazlıktır.

  - big bang teorisini neden reddediyorsunuz?

  celal şengör: ben allah'a inanmadığım için bunu almak zorunda değilim.
 • bence hoca kanıtların daha somut araştılması gerektiği konusunda bir red edişten bahsediyor. bigbang evrim teorisi kadar kanıtlanmış somut örnekler içermediğini düşünüyor. bir teori başka kanıtlar bulunarak değişebilir veya çürütülebilir. evrim teorisi 100 yılı aşkın bir zamandır bilimin kabul ettiği ve belirli kanıt ve bulgulara dayanarak halen gelişmekte ve araştırlmakta. uzay ve evren konusunda henüz çok yeni verilere sahibiz gelecekte bulacağımız bilgiler ışığında bu konu hakkındaki tartışmalar azalacaktır. bilim herzaman gelişime açık yapıdadır. önemli olan araştırma, geliştirme ve sorgulamadır.
 • celal şengör jeoloji profesörüdür. kozmonolog değildir. her araştırmacının bilimin her alanında aynı düzeyde açık görüşlü olmasını bekleyemezsiniz.
 • sabah 05:30 da abuk subuk, kırpılmış, fona inek şaban müziği eklenmiş, lise ve dengi ayarında, troll olduğu 500 metreden belli olan bir video.

  troll'ler yumuyor harıl harıl çalışıyor hakkaten. ulan keşke kafanızı adam gibi şeylere yorsanız. allah troll'ün bile adam akıllısını nasip eder inşallah.