şükela:  tümü | bugün
 • carl sagan 'a da şarlatan diyen celal şengörü çok da ciddiye almamak lazım.
 • edit2: şimdi özelden saldıran celal şengör aşıklarına toplu bir cevap hakkımı kullanıyorum.

  demişsiniz ki senin çapın ne adam prof yazmışsınız. arkadaşım bülent ecevit gibi bir adama zır cahil diyen profesör, isterse bilim dünyasına insanlık için büyük bir şey armağan etsin benim gözümde çapsızdır.

  bir diğeri ise celal şengör’ü araştırmamı ve onun gibi 20 tane adam olsa bu ülkenin değişeceğini falan söylemiş. doğrudur haklıdır değişecektir lafım yok. ama gel gör ki bu ülkenin değerlerine bir nevi hakaret etmesini meşru kılmıyor, bunuda buraya not olarak bırakayım.
  bakın arkadaşlar ecevit başarılı veya başarısız olmuş olabilir siyaset sahnesinde fakat şunu unutmayın ki onun döneminde ki konjonktürde hiç bir siyasetçinin sağ veya sol görüşlü farketmiyor, hiç kimsenin bir başarısı yok. rahmetli ecevit büyük siyasetçiydi ve bu ülkenin yetiştirdiği ender ve renkli insanlardan biriydi. bu düşünce ortak görüştür. eğer taraflı bakarsanız kimine iyi gelen kimine kötü gelir. aşağıda vermiş olduğum bkz bir eleştiridir. celal şengör’ün akademik hayatı ve şahsiyetiyle ilgili hiç bir sorunum yoktur.

  fakat yine de ecevit’e etmiş olduğu bu sözü kabullenmiyorum.

  (bkz: celal şengör kim amk)

  edit: primatın birisi bana özelden “sen kimsin ki celal şengör’e kimsin diyorsun. çapın ne ?” diye zırvalamış.

  ecevit’e zır cahil diyen çapsızdan çok daha geniş çapım var.

  hoşt, sana burdan kemik çıkmaz.
 • yaslandikca sacmalayarak kendilerinden bahsettirme furyasina katilan kisinin soylemi.
 • celal şengör'ün en büyük problemi hayatı boyunca bal kaymak yaşadığı için empati yoksunu birisi olmasıdır. bunu asperger sendromuna(?) bağlıyorlar ama öyle olduğunu hiç zannetmiyorum. zorluk çekmeden, el bebek gül bebek bir hayat yaşadığı için kendisinden başka herkesi "cahil, aptal veya zırcahil" olarak görebiliyor.
  adam kendi ilgi alanları dışında kalan her şeyi önemsiz, eğitiminin olduğu konular hakkında bilgisi olmayan herkesi de cahil olarak görüyor.
  yani kendisinin bu mantığıyla yürürsek; celal şengör, bilgisayar kullanmasını bilmeyen, gütsün diye iki koyun versen koyunlarla birlikte kaybolacak "zırcahilin" tekidir diyebiliriz. hatta örneği şöyle genişletebiliriz;
  celal şengör'den mermi analizi
  sözlükte başlığı bile açıldı; (bkz: celal şengör'ün camına gelen mermiyi analiz etmesi)
  yani gördük ki senin kastettiğin tipte bir "zırcahilliğin" dayanılmaz çekiciliğine mikrofon görünce sen de karşı koyamıyorsun değil mi, tonton bilim insanımız.
  ha yine de kendisini severiz ama ona buna zırcahil yaftası yapıştırma sebebi tamamen yukarıda yazdıklarımdan kaynaklıdır diye düşünüyorum.
 • "... bu konuda" şeklinde bitiriyor cümleyi. herkes jeofizik alanında bilgi sahibi olmak zorunda değil. şurayı okuyanların da tamamına yakını bu konuda zırcahildir..
 • abimiz hülya avşardan öğrenmiş bu taktiği herhalde o da ne zaman gündemden düşse saçma bir şey söyler gündeme gelmeye çalışırdı.
 • ecevit'in değerini azaltmadığı gibi celal' in de değerini sıfırın altına düşürür.

  edit: herhangi bir insan herhangi bir konu hakkında bir şey bilmiyor olabilir. ama bu sana o insana "zırcahil" deme hakkını vermez. celal için haklı diyen "zırcahiller" bunu bilsinler.
 • celal hoca, ecevit icin ''kilowatt ile watt arasindaki farki bile bilmeyen bir zircahildi bu konuda'' demis. dogru da soylemis. ecevit'in bir butun olarak zircahil oldugunu soylememis ''o kunu hakkinda'' zircahil oldugunu belirtmis gayet de guzel soylemis.

  carl sagan meselesine gelince o konuda da celal hoca, sagan'i tv. programciligina soyunup, bilime vakit ayirmaktan cok, bilimi magazinel bir yaklasimla ayaga dusurmesini elestirir.

  yani gencler, celal sengor'e saldirmak sizin boyunuzu asar, kenarda kumda oynayin siz.
 • politikacıların bilimden anlamayan zır cahil olduğundan hareketle kw ile w arasındaki farkı bilmeyen bülent ecevit hakkında yapılmış bir yorumdur.

  celal şengör hocanın iltifatı bu sözde zahirdir.
  alanı harici işlere burnunu sokan her kim cahildir.
 • savunulacak hicbir tarafi olmayan soylemdir.

  bunama baslangici ya da asiri simariklik icerir. unutulmamalidir ki egitim sadece cehaleti almaktadir. ama öz öz olarak kalmaktadir.

  titrinin hakkini verecek gercek bir profesor cumlesini 3 onunu 5 arkasini hesaplayarak kurar. burada ben bile zir cahil kelimesi yerine bilgisiz kelimesini kullanirdim. ama iste sadece titri icin olanlar ise boyle medya maymunu gibi sagda solda abur cubur konusur.

  celal sengor, sahsi fikrim, kurdugu bu talihsiz cumle ve yanlis kelime secimi icin ozur dilemeli devaminda da kelimelerini dikkatli secmeli, bir profesor agirliginda konusmalidir. simarik bir ergen gibi degil. her kim olursa olsun.