şükela:  tümü | bugün
 • teke tek programında kara delikler konusu konuşulurken fatih altaylı’nın interstellar filmini hatırlatması üzerine celal şengör’un yaptığı yorumdur. yamulmuyorsam bilimsel olarak zırva ama film güzel gibi bir şey söyledi.
 • tabi canım, insan hiç karadelikte canlı kalabilir mi, çok uydurma sahneler onlar, filmler nasıl da bilimdışı yansıtıyor olayları, böyle bir film olabilir mi yani.
 • başıma bir şey gelmeyecekse hocama bu konuda katılmak istiyorum.
 • hakkını yemeyelim güzel film ama bilimsel açıdan bakıldığında gerçek-dışı anlamında zırva dedi.

  zaman zaman abd'de bilimkurgu filmleri için bilim insanlarının yorumları alınıyor.

  hatta bilim insanlarına göre en iyi bilimkurgu filmi yüksek oyla 2001 a space odyssey

  nasa çalışanlarına göre gerçeğe en uzak olan uzay temalı bilimkurgu filmi gravity.

  interstellar ise en gerçekçi 3 filmden biri

  edit: sinema sanatını seviyorum. ama önceliğim hep, gerçeği taklit eden filmlerden ziyade alternatif, yeni bir gerçeklik yaratan, izleyiciyi kendi kurduğu dünyalara götüren filmler.

  varolan ile varolmayanı, yaşamsal gerçeklik ile gerçeküstücülüğü başarılı bir şekilde harmanlayan, kendi kurduğu mantık içinde tutarlı olan film iyi filmdir zaten. keza interstellar da çok iyi bir film. gerçekte bunun ne kadar mümkün olup olmadığı çok da umrumda değil.

  edit 2: imla
 • celal şengör’ün giydiği takımı, papyonunu, oturuşunu, sakalını, gözlüğünü beğenmediyseniz rahat rahat yazın çizin, başlık bile açın buralarda.

  ama interstellar’a, yani endüstrinin eğlendirip para kazanmak için yaptığı bir fantezi ürününe “zırva” dedi diye karadelik uzmanıymış gibi atlamayın, biliyormuş gibi burun kıvırmayın..
 • filmi sinemada izlemiş sonrasında twitrerda biriyle tartışmıştım hatta bariz mantık hataları ile ilgili. ilk entrymde detaylar mevcut (bkz: #47672237)

  celal şengör haklı bence de.
 • zırva zaten. aranızda bu filmi belgesel kafasıyla izleyecek kadar saf birileri olamaz.
 • başlık açılması gereken bir husus değildir. zira interstellar bir filmdir. kesin fizik kurallarına göre %100 gerçek olduğu iddia edilen bir tez veya makale değildir. dolayısıyla akla mantığa uygun olmayan şeyler olabilir. zaten bilim-kurgu diye buna diyoruz.

  o zaman x-men, matrix, pasifik savaşı, alacakaranlık, superman, avengers gibi her bilim-kurgu/fantastik film için bir profesörün görüşünü alalım. bence bu saçma.
 • kurgu filme zırva diyen ağır gerizekalıdır. git cosmos izle bişey öğrenmek istiyorsan, interstellar değil. interstellar sadece müzikleri için bile defalarca izlenebilecek güzel bir film.

  star wars'ı da sorsunlar o zaman zırva mıymış aq.