şükela:  tümü | bugün
  • şengör, bugün habertürk'te "bu bir deneydi ama özür dilerim" başlığıyla yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı:

"muhterem okuyucularım…

bu hafta size cuvier’yi anlatacaktım. ancak geçen çarşamba ptolemaios (islam bilim çevrelerinde batlamyus) atlası’nın tanıtımı toplantısının türk basınına yansıması için fatih altaylı’yla yaptığımız küçük bir deney beklediğimizden de fena bir sonuç verince size bu atlası tanıtmak görevi gene bizlere düştü.

ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. kanuni benim beğenmediğim, devletimizin çöküşünün temellerini atmış bir padişahtır. bunda tereddüdüm yok. ama “salak” kelimesini bilhassa seçerek türk basınının bunu haber yapıp ptolemaios atlası’ndan da bahsetmesini temin etmek istemiştim.

gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran fatih sultan mehmed’i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar). fatih bunun detaylarını geçen cumartesi yazdı.

bu deneyle milletimizin bazı üyelerini ne yazık ki üzmek zorunda kaldık, kendilerinden özür dilerim. ancak gazete ve gazetecilerinin seviyesini de bu sayede bir kez daha gördüler. bundan sonra habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim. söylediklerimi anlayacak, tahsilli ve kültürlü bilim muhabirleri tutana kadar."

kaynak
  • 1 çay kaşığı suda boğasımın geldiği şahsın yeni olayı. bu ne biçim şey ya. bi de açık açık deney yaptık özür dilerim vs diyo. sen kendin doğru düzgün konuştun mu ki şimdi de basına salak diyorsun? sence biz de salağız değil mi?? aklına geleni yap, suçu başkasına atıp ben akıllı adamım diyerek çık işin içinden. hadi ordan be.

ek: he bi de "salağı anladı ama coğrafyayı anlayamadı" demiş. o anlaşılması gereken şey coğrafya değil kültür ve bilim unsurunun kıymetiydi. ifadede eksiğin ve yanlışın var celal şengör.
  • celal şengör'ü yeni tanıdım ve kendisi o kadar bilgi dolu ki belki de dünyadaki bütün padişahlar krallar kendisinden kat kat cahil. bu adam birine salak diyorsa o adam salaktır. onun özürünü dilemiş gerek yoktu ama helal olsun hocam.
  • ya celal muhtemelen aileden zengin adamsın, bilmem kaç dil biliyorsun, ülkeye göre çok çok kültürlüsün, dünyada tanınıyorsun vs.

ya papyonuna koyim arkadaş başka işin gücün yok mu git bavyera'da kendine bir köşk al yaşa ya.
    bahçesinde dağları, ormanları seyrederek bageline şokolade sürerek kahvaltını yap, ardından tüylü şapkanla ava falan çık.

defol git kısaca burdan ya.

hiç mi sahibinden.com'da takılıp "şu araba sana yakışır enişte, şu ev nasıl bahçesi kocaman haa" diyen bir kaynın falan yok nasıl bir çevren var yanağını mıncırdığım?

ya kendini kapat kütüphanene ilime ada kalan günlerini ya da bugüne kadar yaptıklarının karşılığı olarak ye, iç, gez, keyfini sür aga.

bir insan bu kadar boş işlerle uğraşır mı ya?

bak burda benim gibi boş adama kendine neler dedirtiyorsun değer mi tombik değer mi?

noldu yani 1 hafta önceki celal ile şimdiki arasında ne fark var 11 cm 23 cm mi oldu cello?

allahım sen aklıma mukayet ol yarabbim..
  • ironiktir. özür dilerken bile bir gruba saldırıyor. bu adam niye bu kadar saldırgan arkadaş, ne zaman konuşsa birilerini aşağılıyor. bir de her şeye otoriteymişçesine burnunu sokması, bir sürü hatasına rağmen her şeyden emin emin konuşması var. ben utanıyorum..
  • basın hakkında söyledikleri gayet doğrudur. entelektüel seviyesi yerlerde muhabirlerin, türkçeyi bile doğru dürüst telaffuz edemeyen kişilerin çalıştığı, sabah haber uydurmak, bir şekilde manşet olmak için çaba sarfedip akşam sefâlarında kazandığını yiyen; hiçbir ideoloji ve kavramsal bilgisi olmayan kişilerin kazık çaktığı yerdir maalesef ki medya.

“bir deneydi” ve saire demesi elbette yaşını başını almış bir adamın kıvırmasından öte bir şey değildir. gücü elinde bulunduran, dahili iktidarın gazabından ve sonrasındaki azabından, hatta çalıştığı devlet üniversitesinden aldığı tepkiler ve uğradığı baskılar neticesinde böyle kıvırması, aslında şunu dedim ama manası böyleydi minvâlinde laflar etmesi gayet tabidir; ama yazık olmuştur. madem ezilip büzülecektin hiç demeseydin hoca!
  • hocanın 'fatih'le bir deney yaptık.' dedikten sonra fatih altaylı konuya dikkat çektiği için cahil olmuyorsa, varsın olmasın.
  • celal şengör'ün iktidar ya da üniversite mensuplarının söylediklerini şeyine taktığını zannedenlerin varlığını gösteren hadise. hakikat ise şu ki; şeyinde bile değil.
  • deneymiş. bizi denemiş. kabahatten büyük bir özür olmuş bu.

neyse, gerçekten deney yaptığını varsayalım. şunu bilmesi gerekirdi, deneyden önce kurduğun hipotez için gözlem yaparsın. türkiye ana akım medyasını nasıl gözlemledin de böyle bir deneyde salak kelimesi yerine atlasın konuşulacağını zannettin. nerden baksan tutarsızca.

habertürk'ün muhteşem bilim muhabiri kimmiş acaba?

edit: bakin, hayatinda celal sengor haricinde hic kimseyi dinlememis (okumamis demiyorum, cunku bunlarin cogu asik olduklari bu adamin, birak akademik makalelerini falan, populer kitaplarini bile okumadilar), ciddi bir is yapmamis yazarlarin hezeyanlarini baslikta goruyorsunuz. kopegi olacakmisiz celal sengor'un, siz ne kadar alistiniz yahu birilerinin kopegi olmaya.