şükela:  tümü | bugün soru sor
 • prof. celal şengör'ün, kendisine yöneltilen "size göre ideal yönetim nedir?" sorusuna "aristo bunun cevabını vermiş. ideal yönetim monarşidir. yani bir kişi veya grup" cevabını vermesi olayıdır.

  devamında monarşideki bazı uygulamaları tam bağımsızlık olarak yorumlamış.

  kaynak

  edit: bağlantı düzeltildi.
 • yüksek ego, bilim insanlarına bile saçmalama kabiliyeti kazandırıyormuş, ben bunu anladım açıklamasından.

  - okumuş, eşek kadar prof olmuşum a.k... rasyonel bir insanın beğendiği demokrasiyi elbette beğenemem. radikal olmalıyım ben.

  seçimini savunurken "bak, büyük düşünür de aynı fikirde" diyebilmek adına 2400 yıl önce site kentlerde yaşayan aristo'yu kaynak göstermesi de başka bir vak'a.

  düzeltme:
  cinsiyet belirten kelime düzeltildi.
 • “büyük ve iyi, çok nadir olarak aynı adamdır.“
  winston churchill
 • çok konuşmasın işine baksın.
 • ne sikime saltanatı kaldırdık o zaman diye kendisine sormak lazım.
 • çok fazla elitist bir insan celal şengör...
  iyi hoş ama biraz da komik...
  siyaset biliminden kendi zannettiği kadar anlamadığı aşikar ve o işler o kadar basit değil...
  toplumu elitlerin yönetmesi gerektiğinden bahsediyor monarşi filan derken aslında ama diyemiyor ya da demeyi beceremiyor...
  ayrıca koy başa bir monark olsun bitsin dememiş aristo öyle canım benim...
  bence bırakın kendi haline...
 • celal şengör bilgi zehirlenmesi yaşamaya başladı. kendisine tavsiyem tv'lerden uzak durum bilimsel hayatımıza artılar katmasıdır. atatürk'ü seviyorsun iyi hoş güzel, monarşiyi nasıl seviyorsun? aristo bilgin çok güzel ancak monarşilerin bir bir yıkıldığı bu çağda ideal yönetim olarak monarşiyi sunmak ne anlama geliyor? tv'lerden uzaklaşıp bilim üret. bilgi zehirlenmesi sonucu saçmalama doğar.
 • ardından, çok eleştirdiği "osmanlı monarşi ile yönetilmemiş miydi?" diye sorulması gereken beyandır. karşıt argüman sunacak olanlar "ama celal hoca, eğitimli bir monarşiden bahsediyor..." diyebilirler. lakin bu da onu durmaksızın kestirip attığı siyasal ütopyacılar yahut dindar ütopyacıların olduğu safa koyuyor. ne yazık ki celal hoca esasında çok realistken iş türkiye'ye geldiğinde sebebini anlayamadığım bir biçimde bu gibi lüzumsuz açıklamalarda bulunabiliyor.
  öyle görülüyor ki celal şengör'ün yıllar sonra ilim peygamberi olarak anılması günümüzdeki otokrat, tapıcı, popülist takipçileri sayesinde olacak. bir kısım elitin toplumun büyük bir kısmını yönetmesi gibi saçma sapan bir öneriyi dahi sırf celal şengör söyledi diye destekleyen insanların olduğunu görmek beni oldukça üzüyor. bu insanlar yeri geldiğinde 21. yüzyılda olduğumuzu, her şeyin değiştiğini ve yeni arayışlarda olmamız gerektiğini haykırırlarken sonradan bir bakıyoruz ki monarşi - demokrasi, kapitalizm-komünizm gibi ikilemlerde bağnazca davranıyorlar. sözlerimi sonlandırırken şunları eklemek istiyorum. hanımlar beyler, ilimin peygamberi olmaz. lakin biz son yıllarda celal şengör ve ilber ortaylı gibi isimlerin söylediklerini kanun addediyoruz. çok yanlış. çok!
 • sadece monarşi dese haklısın dangalak ama farkındaysan aristonun cevabıyla cevap vermiştir buna.