şükela:  tümü | bugün
  • bu durum bilimsel görüşünü kendi inanışıyla birleştirmesinin bir ürünüdür.
    biz ondan inanışının doğruluğunu kanıtlamasını istemiyoruz, biz sahip olduğu akademik ünvana uygun salt bilimsel çıkarımlar ve veriler ortaya koymasını istiyoruz.

aynı durum birçok bilim insanı içinde geçerli. örneğin stephen hawking, kimse ondan tanrı hakkında yorum yapmasını istemiyor. insanların beklentisi fizik alanında bir şeyler üretmesidir. peki bu konular hakkında insan yorum yapamaz mı? elbette yapabilir ama bunu fizikçi ünvanının arkasından yapamaz.

- bir kimyager olarak tanrının yok olduğunu iddia ediyorum.
    - bir fizikçi olarak ben tanrının var olduğunu iddia ediyorum.
    - bir berber olarak bunun bilinemeyeceğini iddia ediyorum.

bu liste uzar gider. hepsinin ortak noktası bu düşüncenin yapılan işe dayanmasıdır. siz, yaptığınız iş için para alıyorsunuz bunun gibi şaklabanlıklar için değil. kısacası bilimsel bilgileri kendi inancınız doğrultusunda taraflı bir şekilde oluşturmayın. siz gittiğinizde bu bilgi gelecek nesillere kalacak ve sizin inancınız sadece bir cümle içinde geçmekten başka bir işe yaramayacak. siz bilimsel yöntem ile ortaya konulabilen şeyleri aktarın, diğer şeyler için ortaya konulan bu bilgileri insanlar kendi inaçlarını sorgulamak için zaten kullanırlar.