şükela:  tümü | bugün
 • 1 eylül 2022 celal şengör'ün ifadeye çağrılması'na cevaben gerçekleştirdiği savunmadır.

  " bu değerlendirme bilimsel bir değerlendirme olup tarihi bir gerçeklik taşımaktadır" denilen savunmada "sayın cumhuriyet savcısı sadece wikipedia'ya bile bakmış olsalar ne demek istediğimizi anlar" ifadeleri kullanıldı. wikipedia’dan yapılan alıntılar savunmada şöyle yer aldı:

  "musa'yla ilgili ilk yazılı kaynak babil sürgünü sırasında üretildiği düşünülen metinlerdir. bu metinler musa’nın yaşadığına inanılan dönemden yaklaşık olarak 1000 yıl sonrasına denk geliyor ve musa veya kutsal kitap ile ilgili bazı anlatıların babil-sümer anlatıları ile benzerliklerine de ışık tutabilir. (…) musa'nın doğumu ve büyütülmesi ile ilgili anlatılan öykülerin bir kısmı akad kralı sargon, hint en:karna ve yunan oedipus öyküleri ile örtüşür, yani belli ki masalsı bir karaktere yakıştırmadır. (…) 21. yüzyılın başlarında arkeologlar, ibrahim, ishak veya yakup'u güvenilir tarihi şahsiyetler yapacak herhangi bir bağlam kurma umudundan vazgeçtiler.

  prof. celal şengör’ün savunmasında bütün bunlara ek olarak nuh tufanı’nın da masallara dayandığı anlatıldı:

  şengör’ün 2003'te dünyanın en prestijlilerinden olan amerika jeoloji derneği tarafından yayımlanan bir kitabında nuh tufanı menkıbesini detaylı olarak inceleyerek onun da 1875'ten beri pek çok eski ahit uzmanı, asurolog, tarihçi ve arkeoloğun da defaatle yayımladığı gibi—tamamen sümer, asur ve babil mitolojilerine, yani masallarına dayandığını, sözde dünyayı kaplayan bir tufan için jeolojik en küçük bir iz bile bulunamadığını belgelemiştir.

  şengör'ün eserinin orijinalliği ilk defa sümer, akkad, babil, yunan ve eski ahit anlatılarını sütunlar halinde dizerek bir ‘deneştirme şeması’ oluşturması olmuştur. şengör'ün şeması hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak bir şekilde nuh tufanı menkıbesinin eski mezopotamya masallarından türediğini ispat etmekte, kendinden önce pek çok bilim insanı tarafından zaten ortaya atılmış bu görüşü desteklemektedir. bu şema dilekçemiz ekinde sunulmaktadır. "

  dipnot: (bkz: benim manevi mirasım ilim ve akıldır)
 • mahkeme heyetinin deist olmasıyla sonuçlanacak savunmadır.
 • mahkeme heyetinin kültürlenmesi ile sonuclanacaktır.
 • en azından bazıları gibi kıvırmamış, sözlerinin arkasında durmuştur.
 • şişe kuşbaşı saplar gibi saplamış celal hoca.
  sen buna savunma demişsin ama bu bildiğin taarruz.
  muhtemelen savcı bu savunmadan sonra rapor alacaktır.
  zira kendine gelmesi epey zaman alabilir.

  (bkz: serdar yabancı değiliz)
 • ya allah cezanı vermesin, koskoca bilim adamına yaptığın muameleye bak
 • bundan uzun yıllar sonra, din kitapları çoktan fantastik edebiyat raflarına düştüğünde, insanlık bu tip yaşanmış olaylar hakkında ne düşünecek çok merak ediyorum.

  2022 yılında bir insanı, masallara masal dediği için suçlu ilan etmeye çalışıyorlar.

  inanılmaz bir ilkellik.

  edit: bu tarz hukuk katliamlarına karşı yazdığım, türkiye’de başarılı bir hukuk kariyerine giden yolu anlatmaya çalıştığım şu entry’mi buraya koyuyorum #140184788
 • katıldığı canlı yayınlarda saz arkadaşları ile birlikte sürekli gömdükleri wikipedia'ya sarılması da ilginç olmuştur.
 • kitaplara geçecek yeni bir celal şengör metni ile bizi tanıştırdığı için savcılığa teşekkür ederiz.
 • türkiye cumhuriyeti hukuk sistemine hakarettir. ancak bu hakareti sistemin elemanları kendi kendine yapmıştır.
hesabın var mı? giriş yap