1. atatürk'ün şark bülbülü dediği diyarbakırlı allah dostu bir ses sanatçısıymış bu adam. ses değil şerbet dökülüyor boğazından dense yeridir. trt 4de bir söyleşide duydum adını ve sesini. önce bir türkü ardından bir uzun hava okudu radara girdiysem sebebidir ama helal olsun. söyleşide yine diyarbakırlı aslında inşaat mühendisi ama galiba müziğe gönül vermiş abinin anlattığına göre şöyle bir de olayı var rahmetlinin.

30'lu yıllarda diyarbakırda bir veteriner yüzbaşı yörede kullanılan kelime ve deyimlere ilişkin bir çalışma yapar ve derlediklerini plaklara kaydeder. diyarbakır'ın ileri gelenleri bunu öğrenir ve o kadar şarkımız türkümüz var bu adam bizimle dalga mı geçiyor yapılacaksa bir türkü çalışması yapılsın bunu da elbette celal sesi güzel okusun der üstada teklif ederler. konu diyarbakırsa ben her türlü varım diyen celal sesigüzel şarkıları türküleri plağa okur ve baya ses getirir atatürk şark bülbülü dediğine göre.

yine söyleşideki abi 81 senesinde safiye ayla ile bir görüşmelerinde safiye ayla'nın anlattığına göre celal sesigüzel'e birlikte çalışmayı teklif eder gel bizimle gazinolarda çalış hem para kazan der. üstat hayır der ve gerekçelerini sıralar.
    - ben para için şarkı söylemem
    - içki içilen ortamda, gazino gibi yerlerde asla şarkı söylemem
    - diyarbakırdan koparsam ölürüm ben

celal sesigüzel hakkında bilgi verin