şükela:  tümü | bugün
 • sindarin'de gümüşün elfi, gümüş yumruk anlamındadır. sauron tarafından öldürülmüştür...
 • selebrimbor şeklinde değil kelebrimbor şeklinde okunan 1 roman karakteri. (bkz: tolkien) (bkz: güç yüzüklerine dair)
 • feanorun lanetli döllerinden biridir. sonrasında gercektende yuzuk sanatindaki ustaligi aynı büyük babası gibi ölümcül sonuçlanır.
 • sindarin de karsiligi "gümüsün eli", "gümüs yumruk" dur. noldor orta dünya ya döndükten sonra, büyük ihtimalle birinci çag da dünyaya gelmis; feanor oglu curufin in oglu, onun yaptiklarini onaylamayarak nargothrond da kaldi. ikinci çag da yasadigi eregion un efendisi ve demircilerinin en büyügü sayilir. yine de bu büyük yetenegi sonunda ona ihanet edecekti ve sauron un sahtekarligina inanarak güç yüzükleri nin yapiminda ona katildi. üç yüzük ü tek basina dövdü. sauron un tek yüzük le kurdugu tuzagi anlayinca üç yüzük ü ondan saklayarak savasa hazirlandi. elf ler ve sauron savasi nda eregion un istila edilmesi sirasinda ikinci çag 1697 yilinda öldürüldü. isminin quenya biçimi telperinquar dir.
 • noldorinli bir zanaatkardır. silmarillion daha detaylı irdelendiğinde okurun karşısına celebrimbor feanor'un soyundan olduğu ortaya çıkar. feanor'un beşinci oğlu olan curufin'in oğludur. mücevher işçiliğine olan tutkusu cüceleri aratmaz ve içlerinde en samimi dostu narvi olmak üzere khazad-dum'daki cücelerle yakın ilişkiler kurarak kısa süre içinde eregion'daki zanaatkarların başı konumuna yükselmiştir.

  buarada sauron'un entrikalarını bozmaya çalışan galadriel lorinand'da başarıya ulaşırken, gil-galad lindon kapılarını sauron'a açmamıştı. fakat sauron'un şansı eregion'daki noldor topluluğuyla, özellikle de feanor'un mesleki becerileri ve şöhretini kıskanan celembrimbor'la daha iyi gider. sauron kendini annatar, yani hünerlerin efendisi olarak tanıtıp eregionlu zanaatkarların aklını çeler ve bulundukları yerlerden koparır. kendisine valar tarafından ortadünyaya gönderilmiş bir elçi süsü verir ve elflere yardım etmek üzere orada kalma emri aldığını iddia eder.

  sahip olduğu tüm hünerleri gwaith-i-mirdain adında lonca benzeri bir kardeşlik oluşturan ve buna dayanarak eregion'daki nüfuzunu giderek arttıran celebrimbor ve diğer zanaatkarların hizmetine sunan sauron onları etkisi altına almaya başladı fakat bunu yaparken gizlilikle hareket ediyor galadriel ve celeborn'un durumu sezinlememesine özen gösteriyordu. bu loncanın tümüyle sauron'un kontrolüne girmesi için çok vakit geçmesi gerekmemeşti çünkü mesleklerinin püf noktaları ile ilgili gösterdiği yöntemler ve öğrettiği maharetler mücevher ustalarına başlangıçta büyük kar sağlamıştı. zamanla mirdain üzerinde nüfuzu öyle bir seviyeye ulaştı ki, onların aklını çelip eregion'un yönetimini ele geçirmek üzere galadriel ve celeborn'a isyan etmelerini sağladı.

  mirdain üyeleri güç yüzüklerini yapmaya başladıktan sonra sauron eregion'dan ayrıldı. celebrimbor'un kalbi ve ruhu kötülüğe tam anlamıyla teslim olmamıştı, sauron büründüğü sahte kimlik sayesinde ona kendini benimsetmişti sadece. celebrimbor tek yüzük'ün varlığından zamanla haberdar olunca sauron'a isyan etti ve akıl danışmak üzere galadriel'in yanına gitti. yüzükleri sauron'un uzanamayacağı yerlerde saklamasını önerdi galadriel. nenya isimli beyaz yüzük'ü celebrimbor'dan alışı da aynı buluşmaya rastlar.

  celebrimbor'un pişmanlık duyduğunu ve kendisine başkaldırdığını öğrenen sauron sahte kimliği üzerinden attı ve çevresine öfke kustu. büyük bir orduyla eriador'u işgal etti akabinde eregion'a yürüdü. saldırısının asıl hedefi olan mirdain loncasına ulaştı ve karşısına bizzat dikilen celebrimbor üzerine çullanan hasımları tarafından yaka paça esir alındı. sonrasında mirdain konağı didik didik arandı. dokuz yüzüğü ele geçiren sauron yediler'i ve üçler'i bulamamıştı. bunun üzerine celebrimbor'a işkence etti ve yediler'i kime bağışladığını öğrendi. celembrimbor bunu çok da direnmeden itiraf etmişti çünkü dokuzlar ve yediler onun gözünde üçler kadar değerli değillerdi. ne de olsa dokuzlar ve yediler sauron'un yardımıyla yapılmışken üçler'i celembrimbor kendi başına, üstelik özel bir amaçla ve diğerlerinden farklı güçler içerecek şekilde meydana getirmişti. üç yüzük hakkında hiçbir şey öğrenemeyen sauron onunla işinin bittiğine kanaat getirerek eski öğrencisinin öldürülmesinin emrini verdi ve ork oklarıyla delik deşik edilmiş cesedini bir sırağa geçirtip birliklerinin önü sıra bir sancak misali taşıttı.
 • middle earth shadow of mordor'da oyun boyunca karşılaştığınız ve arada sırada ak sakallı dede gibi çıkıp "bunu yaparsan pişman olursun oğul!!" şeklinde konuştuktan sonra ortadan kaybolan, eski zamanlardan kalan bir elf beyidir.
 • orta dünya mitolojisinde cücelerden başka kara büyücü sauron da (annatar takma adıyla) demircilik sanatına vakıfmış ve inceliklerini elflere öğreten o olmuş. elflerden galiba celebrimbor ve soyu iyi demirciler. yunan mitolojisinin demircisi savaş aletleri yapıcı hephaistos.

  (bkz: demircilik/@ibisile)
 • :??
 • buradaki yalan yanlış bilgilerin aksine middle earth shadow of mordor'da oynadığınız elemandır. gelip gitme durumu falan yok, adamın kendini oynuyorsun zaten. onun iradesiyle yapılıyor her şey. te allam ya.

  neyse yüzükleri yapan elflerin başındaki eleman işte. o yaptı da denilebilir. ama oyunda sauron yerine celebrimbor son yüzüğü yapmış gibi görünüyor. yanlış bilgi. ama oyun daha güzel seriden o ayrı.

hesabın var mı? giriş yap