şükela:  tümü | bugün
 • bir aile planlamasi teknigi.. "siz de bir celebrity skin"
 • garbage'in beautifulgarbage albumune icerigi ile ilham veren sarki.
 • ilginç şekilde davulcunun hiç gösterilmediği, sürekli courtney love ve diğer gitarist hanımla ilgilenilen klip. havalarda prenses edalarında süzülüp dururlar abartı ruj renkleri ve yapmacık tavırlarıyla.
 • unlulerin cibil resimlerinin yayinlandigi bir dergi
 • bu şarkının woodstock canlı versiyonunda ''oh look at my face'' kısmında courtney love boyundan bağlı minicik body'sini açar ve şarkı bitene kadar üstsüz olarak performansına devam eder. şarkının bitiminde ise ''tits are important, i was hot'' der ve ekler: ''you've got korn, you've got cars, you've got mass, you got've monster trucks and you've got tits. you are fucking happy man, you've got your fucking moneys worth.''
  birkaç ay sonra ingiltere'de verilen bir konserde, awful'u çalmadan önce, bu olayın yarattığı sansasyona atıfta bulunarak: ''good morning, should i take my top off??'' ve sonra kalabalıktan yükselen anırmaları bölerek bağırır ''no! you take your fucking top off!!''
 • 1998 yılında çıkmıştır hole'un kaçıncı albümü olduğunu bilmiyorum.
 • klibinde melissa auf der maur ve doğal olarak courtney love başrollerdedir. klipte gözüktüğü kadarıyla geri vokaller mellissa'ya ait. bu albüm için billy corgan mellissa'yı elinden tutup getirmiş diye okuduydum roll'de. netekim güzel şarkı, fazlasıyla nirvana kokuyor bence, distorşının köklendiği ve bunun parçanın tamamına cuk oturduğu şarkılardan.
 • "look at my face, my name is might have been" sözleri dante gabriel rossetti'nin "a superscription" sonesinden alıntıdır:

  "look in my face; my name is might-have-been;
  i am also call’d no-more, too-late, farewell".
 • hole'un üçüncü stüdyo albümüdür. live through this'i baştan aşağı kurt cobain yazdı denir, celebrity skin'in kurt cobain'i de billy corgan'dır.

  hadi iki albümünden birini kocasına, diğerini eski sevgilisine iteledi diyelim, güzeller güzeli pretty on the inside'ı ne yapacağız? onu kim yazmış, annesi mi?

  kimsenin bi şeyi yazdığı yok. billy corgan'ın albüme katkısı, distorşınlara yardımcı olmaktı.

  celebrity skin'in sözlerine bakalım:

  it's all so sugarless, hooker/waitress
  model/actress, oh, just go nameless!

  courtney love'ın müzik piyasasına ve hollywood'a girişine kadar yaptığı işler ilk dizede. japonya'da striptiz kulübünde çalıştığı olmuştur. hollywood'a girdikten sonra modellik ve oyunculuk yapmaya başladı, filmlerde oynadı. hatta bir dönem edward norton ile nişanlandı. edward norton, courtney love'ın "k" (kurt cobain) dövmesini sildirmişti. kıssadan hisse, celebrity skin, gerek single, gerek albüm açısından courtney'nin hollywood'a girişini ve bu girişin onu nasıl etkilediğini/değiştirdiğini anlatır.

  awful şarkısında, eskiden punk'tım, şimdi bombok bi şey oldum der. konserlerinde soyunup sapıtır. özellikle awful söylerken yapar ucubik hareketlerini.

  hit so hard: "he hit so hard, i saw stars" orgazm deneyimlerini anlatıyor. şarkıda geçen "melts in my mouth" dediği şey sperm. spermi/sperm yutmayı, şeker tadına/şeker yemeye benzetmiş. genellikle, müzik piyasasında, erkeklerin, kadınları nasıl "siktiğini" duyduk. courtney love'ın hit so hard'da geçen metaforları ve orgazma bakış açısı çok hoş.

  malibu: kurt cobain, son zamanlarında malibu'da bir rehabilitasyon merkezinde kalıyordu. şarkı baştan sona o dönemleri anlatıyor.

  reasons to beautiful: (bkz: #35731652) p girl açıklamış. pee girl de courtney love'ın eski lakaplarındandır bu arada.

  northern star: albümdeki en sevdiğim şarkı. kime, neden yazıldığı açık.

  boys on the radio: (bkz: #52403675) yazılış nedenini vakti evvel belirtmişim.

  heaven tonight: (bkz: #51461983)

  playing your song: sen öldün gittin, her yerde şarkın çalıyor baksana. eski grup arkadaşların seni sattı diyor courtney. dave grohl ve krist novoselic'e giydirmiş.

  en sevdiğim değil, en sevdiğimden sonraki hiç değil, fakat belirli dönemler dinlediğim albüm. northern star'ı ayrı tutuyorum. northern star benim kalbimi kırıyor.