şükela:  tümü | bugün
 • dünyaya yakın binlerce yıldızı ve galaksiyi gerçek koordinatlarıyla simüle eden bir uzay simülatörü.

  arada bir, insanlar olarak ne kadar küçük olduğumuzu tekrar hatırlamak adına gayet faydalı bir program. devasa uzayda nasıl bir yerde olduğunuzu görmek istiyorsanız, program başlayıp dünyaya gittikten hemen sonra demo anlamına gelen "d" tuşuna basın, vecd ile döktüğünüz göz yaşlarının ardından kısayol tuşlarını kullanarak hemen yuvanıza geri dönün.

  evren, bu makro ölçeklerde o kadar homojen görünüyor ki, güneşten başka herhangi bir yıldıza giderseniz, güneşi gözünüzle tekrar bulmanız imkansız hale geliyor. aynı şekilde, samanyolundan başka bir galaksiye giderseniz, samanyolu'nu tekrar bulamazsınız. gitmek derken, elbette "g" tuşu (go) ile gitmekten bahsediyorum; bu tuşla, ışık hızının milyonlarca katı (atıyorum) hızlarda seyahat edebiliyorsunuz. "ben tıpkı bir uzay gemisi gibi gerçek hızlarla hareket etmek istiyorum" derseniz, görürsünüz ki uzay çok sıkıcı bir yer. mesela güneşten dünyaya gitmek 8 dakika sürüyor ehheh...

  işık hızının o kadar da matah bir şey olmadığını idrak ettikten sonra, "yahu bu zıkkım bu kadar yavaşsa, benim gördüğüm her şey yalan değil mi?" soruları akla hücum edebilir. öyle olduğu zaten bu konularla ucundan da olsa ilgili herkes tarafından bilinir, ama tecrübe etmek çok daha farklı. program, ışık hızından dolayı olan görüntü gecikmesini de hesaba katma opsiyonu sunarak kullanıcıya bu etkiyi hissettirebilmekte de başarılı. örneğin, kapı komşumuz mars'a önce ışık gecikmesi modu devrede iken bakıp ardından gerçek konumu ile bakarsanız, mars'ın bile fiziksel konumunun sandığımız yerden yüzbinlerce kilometre (atıyorum) ötede bir yerde olduğunu görüp, moralinizi iyice bozuyorsunuz. (bu mod sadece güneş sistemi içinde çalışıyor. diğer yıldız ve galaksilerde ışık gecikmesi hesaba katılamıyor.)

  kendini dünyanın ve hatta evrenin en önemli varlığı olarak gören -mesela başbakanlar, ordu komutanları, şirket sahipleri, minibüs şöförleri, yazarlar ve kalfalar, vb milyarlarca insan gibi- kibirli insanlara, kısayol tuşlarını kullanmadan dünyayı bulma cezası verip gönül gözlerinin açılmasında katkıda bulunmak gibi bir projem var ama henüz başbakanlıktan onay alamadım.
 • 3d bir uzay simülatörü. bir gezegenden diğerine kısa bir zamanda gidebiliyor, güneş etrafında turlar atabiliyorsunuz. görüntüler çok gerçekçi, gezegen dokularında gerçek yüzey resimlerinden yararlanılmış. (bkz: http://www.shatters.net/celestia) adresinden ücretsiz indirilebilir. bir de orbiter var ki, onda bir uzay mekiği bile uçurabilirsiniz.
 • bu programda takımyıldızları birleştiren çizgiler açılıp ardından o yıldızlara doğru yolculuğa çıkılırsa; cezveye benzeyen büyükayının, belindeki kemeriyle* orion'un ve daha nicelerinin, yaklaştıkça bırakın düzgün birer şekil oluşturmayı, rastgele dağıldığının dahi iddia edilebileceği görülür.

  merak ettiriyor elbet, bir başka gezegende bir başka uygarlık nasıl algılar, neye benzetir gördüklerini?
 • 11 ağustos 1999 saat 14:22 de ay'ın gölgesinin türkiye sınırlarına girişini uzaydan rahatlıkla takip edebilmenizi sağlayan harika uzay simülatörüdür. aynı olayı dünyadan takip etmek isterseniz stellarium'u tercih edebilirsiniz. bu iki harika program birleşince voltranı oluştururlar ve uykusuz bir kaç gecenize mal olabilir. biraz da olsa uzaya, evrene ilgiliyseniz eğer, kafayı yememek elde değildir. her bilgisayarda kesinlikle bulunası programdır kendileri.
 • kuruluş kaygıları ve prensipleri açısından biraz şuna benzettiğim "ülke";

  (bkz: rapture)
  (bkz: andrew ryan)
  (bkz: bioshock)
 • bir taraftan açılıp bir taraftan da riders on the storm dinlendiği vakit uzay kovboyu havasına girilen üstüne üstlük 80lerin sonu 90ların başına götürüp saber rider havası yaşatan uzay simülasyonu. indiriniz indirtiniz.
 • bir de stellarium vardır, yanında güzel gider
 • bir ekşi sözlük yazarı.
 • hoş sohbeti olan bir ekşi sözlük yazarı, ayrıca iki teker sürücüsü daha ne olsun :)
 • utopik ülke. celest tarafından kurulmuş, herkesin ona taptigi *, herşeyin onun tarafından yönetildiği cennet.