şükela:  tümü | bugün
 • istanbul hakkinda bol bol cesit cesit kitap yazmis kulturlu insandir.
 • sultanahmetteki yanlış hatırlamıyorsam soğukçeşme sokağındaki tarihi evlerin restorasyonu, camlıca, fenerbahce parkı hep bu adamın eseridir...
  istanbul'da bircok tarihi yerin restorasyonunu yaptırmıştır...
 • türkiye turing ve otomobil kurumu genel müdürlüğü boyunca, kendini ve kurumunu istanbul'u güzelleştirmeye adamış yalnız insan. çok sevdiği annesi ile yaşadı uzun zaman, hiç evlenmedi. turizme hizmet veren mekanların yanısıra malta köşkü, hidiv kasrı yeşil ev gibi istanbulluların da nefes alabilecekleri, eski istanbul tadı veren yerler yarattı. kariyeyi baştan yarattı. aslen hukukçu olan çelik gülersoy, hakkari doğumludur.
 • çalışmaları, restorasyonları, yazıları sona ermiştir. (bkz: vefat)
 • istanbul'un güzelleşmesine, tarihi değerlerinin korunmasına katkıda bulunan, ölümü ile bizi üzen saygın bir kişiydi. ne yazık ki restorasyonunu yaptığı köşkler istanbul belediyesi tarafından elinden alınmış ve bu değerli kişi küstürülmüştü. sonunda büyükada'da yaşamayı seçmişti gülersoy. en son vergi borçlarından dolayı zor durumda kalan turing haberleriyle gördük ismini gazetelerde.

  radikal gazetesi'nin 11 mayıs 1998 tarihli sayısında şunlar yazıyor kendisi ile ilgili:

  restorasyon şövalyesi

  1930, istanbul doğumlu çelik gülersoy. 1947 yılından beri çalıştığı turing kurumu'na 1966'da genel müdür olarak atanmış. 1967 yılında dünya çapında öneme sahip 'istanbul kitaplığı ve arşivi' ile ilgili 20 yıl sürecek çalışmalarına başlamış ve tüm malvarlığını bu kitaplığa bağışlamış. kariye müzesi'nin düzenlenmesi, tarihi türk mezarlıklarının korunması, sultanahmet talat paşa konağı'nın kısmi onarım ve döşenmesi, safranbolu'da asmazlar konağı'nın korunması ve bab-ı ali'nin onarımı gibi çalışmalarıyla bilinen gülersoy'a 1977'de italyan hükümetince 'şövalye' nişanı verilmiş. 1979'da 'kapalı çarşı'nın romanı' isimli etüdüyle simavi vakfı ödülü'nü, 1980'de kültür bakanlığı'nın kültür şeref ödülü'nü kazanmış. yine bu dönemde fransız hükümetince 'ulusal takdir' anlamına gelen 'officier' unvanı almış. önemli restorasyon çalışmaları arasında beyaz köşk, pembe köşk, pembe ve yeşil seralar, büyük konak, malta köşkü, çamlıca bahçeleri, kapıkule güvenliği, soğukçeşme sokak ve hidiv kasrı bulunuyor. eserleri arasında ise 'lâle ve istanbul', 'eski istanbul arabaları', 'çamlıca'dan bakışlar', 'istanbul estetiği', 'ihlamur mesiresi', 'kayıklar' ve 'istanbul'un anıtsal ağaçları' var.
 • yok...
  şurası kesin,
  bu sensiz olmaz...,
  eyyy,
  şovalye.
  ye donkişot,
  ye kürküm teeee.....
  (bkz: sensiz olmaz) kaç damla gözyaşı lazım usta
 • istanbul'umuzu güzelleştiren kişi .. ses tonu çok etkileyici biri idi.. restore ettiği bazı yerler halka açılmak adı altında tekrar yağmalanmıştı..
 • ferit epikmen'in "istanbul sevgilisini kaybetti" diyerek ugurladığı türkiye turing ve otomobil kurumunun son yönetim kurulu baskanı.
 • 1925-32 yillari arasinda besiktas'ta hucuma donuk orta alan oyuncusu olarak oynamis, gecirdigi agir sakatlik sonucu futbolu birakmis futbolcu.
 • birçok yetim için, adı asla baba olarak anılmayacak, baba muadili.