şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'da bir semt.
 • atakoy sirinevler medeniyet koprusunün bir benzeri de burada oluşmuştur. çeliktepe ve levent nasıl da birbirinden farklıdır. nasıl da acımasızca birbirlerinden ayrı düşmüşlerdir.

  bi de orada oturanlar nerede oturdukları sorulduğunda levent der.
  (bkz: hey allahım)
 • yeni levent in tam karsi tarafinda kalan, gultepe ve sanayi mahallesi arasinda olan semt.
 • yaklasik 17-18 sene yasadigim, zamaninda son durak denen yerde yunanistan göçmeni * nüfusun yogun oldugu güzel bi mahalleyken simdilerde çok çok bozulmus kalabaliklasmis semt olmus.
 • bir tek ana caddesinde (bkz: ismet inonu caddesi) hayatın yaşandığı, bu cadde üzerindeki en baba dükkanların diesel jeans, arçelik bayii ve cep telefoncular olduğu semttir. ara sokakları büyükdere caddesinden 200 - 300 metre ileriye kadar herhangi bir fakir semt duruşundayken, arazi aniden engebeli bir hal alır ve kağıthane vadisine doğru inen dik yamaçlardan oluşan sokaklara geldiğinizde gerçek çeliktepe ile karşılaşırsınız. her sokakta ayrı bir kalitesiz soba yakıtı kokusu, 500 metre ötedeki villalardan, gökdelenlerden sanki hayatları boyunca haberleri olmamış gibi yaşayan, veya gördüklerini unutmaya çalışan insanların yaşadığı derme çatma kondular. her orta direk üstü istanbullunun korkmadan, iğrenmeden bu dünyada bir yarım saat yürümesi lazımdır. o dik yamaçların ötesinde bildiğiniz, tanıdığınız istanbul'u göremezsiniz, dört bir yandan gökyüzüne doğru uzanan sıvasız yapılar ormanında siz, her yanı asfaltla kaplı ama pis sokaklarda tek başınıza hissedersiniz kendinizi.

  son bir not, çeliktepe istanbulun herhangi bir yerinden daha tehlikeli bir yer değildir, biraz önce bahsettiğim ana caddesi istisna. hırsız, yankesici, madde bağımlısı .. hiçbiri evlerinin önünde gezerseniz birşey yapmazlar, ama caddesinde cüzdanınıza aklınıza mukayet olun.
 • 4. levent metro durağına yakın olması nedeniyle tercih edilen, ev kiralarının kalitelerine göre çok yüksek olduğu, bir süre orada yaşamak zorunda kaldığım ve oradan nefret etmeme rağmen hala özleyebildigim bir semt...
 • vadilerle birbirinden ayrılan istanbul'umun nadide semtlerindendir. öyle ki gültepe ardindaki bir sonraki vadi şişli ile kağıthane sınırını, büyükdere caddesi ise beşiktaş ile kağıthane sınırını çizer. 63 no'lu otobüs kabataş'a; 64ç no'lu otobüs ise şişli'ye iett seferi yapar. kira fiyatları 2+1 gecekondularda 700; 3+1 gecekondularda 900 ytl'yi bulur. bu yüksek bedellerin nedeni, metronun çeliktepe ve emniyetevler çıkışlarına çeliktepe'nin en ücra noktasından en fazla 15 dakika mesafenin bulunmasıdır. semtin halk pazarı, pazartesi günleri kurulur. bildiğim kadarıyla 3 hipermarket (alkol bulunmamakta), 8 fırın falan vardır. çeliktepe spor kulübü semti amatör liglerde temsil eder. umut sarıkaya karikatürlerinde çeliktepe cengizhan lisesi ile kendine yer bulur. tek meyhane tipi örgütlenmesi çeliktepe aşiyan pub' tır
 • 24 saat alkol,dürüm,fast food ve her türlü yiyecek içecek maddesini bulabileceğiniz, istanbul'un heryerine en kısa mesafede ulaşabileceğiniz, (2.köprü ye yakınlığı, metro hattı, otobüs hatlarının başlangıç noktası vs), 500 m lik bir cadde üzerinde, bim ve dia'da dahil olmak üzere 6 büyük market barındırmasından mütevellit market alışverişlerinizi ucuza getirebileceğiniz, kanyon metrocity gibi alışveriş merkezlerine 10-15 dk lık yürüyüşle ulaşabileceğiniz, kiraları caddenin diğer tarafına (bkz: levent) göre oldukça düşük olan, cadde üzerinde bir tane akli dengesi bozuk, kimseye zararı olmayan şarapçı barındıran, afro saça sahip çöp toplama görevlisi bulunan, bol miktarda mahalle köşesi delikanlıya sahip, binbir türlü insan barındıran istanbul semti. aşağı dere taraflarına inilmediği müddetçe gayet güzel yaşanılabilir.
 • istanbul'un göbeği diyebiliriz. her yere yakınlığı bu semti cazibe merkezi haline getirmiştir.

  en basitinden gültepe ayağının altında.
 • gültepe'nin yavrusu niteliğindedir.. bunun da en büyük nedeni ortasından geçen caddenin kısalığı.. daha az keşmekeş, daha az stres..