şükela:  tümü | bugün
 • jacques rivette'in 1974 tarihli filmi. sürekli birbirleriyle kimlik değiştiren julie ve celine isimli iki genç kızın aynı zamanda gizemli ve metruk bir evin içinde yıllar evvel gerçekleşmiş bir cinayeti, cinayeti önceleyen dakikaları flashbacklerle yaşayarak çözmeye çalışmaları üstüne kuruludur. 3 saate yakın süresi, durmadan değişen kimlikler ve düz mantığı ayar eden sürreel hikayesi ile oldukça yorucu bir filmdir. bugün izlendiğinde akla ister istemez david lynch'in son filmleri gelse de rivette'in filmi relaks, eğlenceli, havari bir ritmde tadını çıkara çıkara ilerlemektedir, atmosfer olarak lynch'den oldukça farklıdır.

  genç kızların cinayet hikayesinin parçalarını bir araya getirerek çözme girişimleriyle seyircinin kızlar arasındaki ilişki ve filmin "hikayesini" çözümleme çabası birbirine paralel yürür. aklın yolu bir olduğundan aklın yolunun yol olmadığını anlatan bir filmdir yani belki de.
 • rivette, beyaz tavşan, tiyatro sahnesi, gündüz düşleri, eşcinsel romantizmi, hatıralar, oyuncak bebekler ve çiçekler..

  https://40.media.tumblr.com/…zvae1qztstdo1_1280.jpg

  şapşallık, içtenlik, gerçeklik, hayalcilik, paylaşılanlar, kurulanlar, yırtılanlar, geçmişte kalanlar ve kız çocukları..

  http://www.filmreference.com/…s/sjff_01_img0095.jpg
 • ilginç başlayıp, garipleşip, merak uyandırıcı bir hikayeyle iç içe geçip, müthiş bir finalle sonlanan şaheser. evet, gerçekten de şaheser. yalnız en az bir kez daha bu sefer bilen gözlerle detayları takip edebilmek için sonra da çok kez daha bu sefer de tatmin olmuş gözlerle zevkini çıkarmak için izlemem gerekiyor.

  oyunculuklar, hikaye, giysiler, oyuncular, çekimler, herbiri ayrı ayrı müthiş.