şükela:  tümü | bugün soru sor
  • koşan birine ayak uzatarak düşmesine neden olmak. futbolda bir faul nedeni
    (bkz: düşürmek)
  • (ara: çelme tak*)
  • kendini bilmez insanlar tarafından, şaka olsun ortama eğlence katalım mantığı ile yapılan şuursuz bir harekettir.
  • bazen dayanılmaz bir istek duysam da yapmaya pek götümün yemediği hareket. charlie chaplin filmleri tadında bir hayat yaşamak istiyorum galiba, ben birine çelme takayım, o bana tokat atsın, ben ona tokat atayım, o bana atsın. siyah beyaz olsun her şey...
  • tayfur'un bayan tavlarken uyguladığı metotlardan birisi.

(bkz: fatoş'un fendi tayfur'u yendi)

http://www.youtube.com/…v=ygge2plrubs&feature=share
  • bilen bilir,eskişehir'in havası acayip dengesizdir.sabah sıcaktan pişersin,akşamında da götün soğuktan donar.
    sabahları değişik bi havası vardır,hiç burnu akmayan insanın burnu akmaz. neden aksın olum hiç akmıyo işte.bazı insanlarından burnunu öyle akıtır ki çeşme gibi akar durur. tam durur sandığın anda içeride yaşamaya devam eder ve konuşmaya başladığında burnunda sümük baloncuğu çıkar yemin ediyorum.
    eskişehirin havasından ne sikime bahsettiysem şimdi anlam veremedim.

götüm donmuş bi şekilde para çekmiş eve doğru gidiyorum.gidiyorum ama aklımda karnımın açlığı var.sen de at götü,ben diyim bok çukuru gibi kokuyo ağzım artık açlıktan.
    sabahın körü.
    yolda yürürken artık dayanamama noktasına geldim ve ilk pastaneye girme hayalleri içerisindeyim.
    yalnız başıma yemek yemekten de nefret ederim amına koyim alıp eve gidicem işte.
    gözüme eskişehir'in neredeyse en ünlü yerlerinden olan inci börek ilişti.o an gözümde kaşarlı poğaça belirdi.
    inci börekte öğrencilerin en sık kullandığı mekanlardan biri,ünlü dediysek ahım şahım bi yer değil. ayrıca poğaça böyle mi yazılıyo bilmiyorum. zaten bunun beşyüzsseksenyedi çeşidi var yazılışı hakkında ne boksa işte.
    böyle artık hızlı adımlarla yürümeye başladım ki;sağ tarafımdan yardırmış bi kız geliyo üstüme doğru. alla alla tanıdıkta değil diyip hızlı adımlarla ilerliyorum.
    tabakhaneye bok yetiştirircesine road ronnar gibi hızlandım....
    tam böyle yanından geçerken ayaklarım bi an yerden kesildi.
    paranın kokusunu almış erdal bakkal gibi havalarda uçtum ama düşmedim baya bi sendeledim açıkçası.
    allahtan düşmedim ki düşsem cidden zateh götüm donmuş soğuktan döner laf ederdim kıza ki; yine dönüp bi bakış attım ki kıza,nasıl bi şekle girdiyse garibim " ayy çok pardoon " dedi.
    böyle derken de çaresiz bi bakış atar bu kızlarda en maçomuz bile olsa erir ya hani bu bakış altında eridim bende işte o anda.
    yanağı şişti tek yandan,dişleri birbirine kenetlenmişti. eli havada kalmıştı.
    güldüm ve devam ettim yoluma. kız da güzeldi ya la,dönüpte " senin ağzını burnunu yerin ne özürü diliyosun " diyemedim ya la.
    hacı takıldığım şey,uzun süredir yalnızım. istediğim kız hiç olmuyo acaba böyle tesadüflerle mi çıkıcak gelecekteki sevgilim diye düşünüverir oldum.

belki de oydu lan benim gelecekteki sevgilim. kim bilebilir ki.
    gerçi kesin bana arkamdan tipini siktiğim falan demiştir de neyse.
    dönüp bişey demediğime mi,takip etmediğime mi yanayım bilemedim.eve geldim kaşarlı poğaçalarımı yiyorum şuanda. limonata da ev limonatasıymış cidden.
    poğaça?
    poğça?
    poooça?
    pohça?

zıkkım amına koyim zıkkım işte.
  • bu yaşıma kadar şahit olduğum en adice harekettir. tabiki ne zaman nerede ve kime yapıldığı önemli. ama bu kaltağın yaptığı şey olan çelme takma, dünyanın en onursuz, en kansız, en acımasız hareketiydi.
  • basligi gorunce cok uzun yillar oncesine gittim birden. taa ilkokul zamanima.

sabahci oldugum yillardan birinde teneffuse cikmis, bos bos etrafa bakiniyordum. niye bilmiyorum sinifin onunde dururken, bir kizin koridorda kosarak yaklastigini gordum. kiz adeta bir nevin yanit gibi kosuyordu. tam onumden gecerken, adeta mecburmusum gibi ayagimi uzatip celmeyi takiverdim. tamamen istemsiz bir refleks gibiydi yaptigim. kizcagizin celme taktigim ayagi birden boslukta kalirken son hizla dengesini yitirdi ve feci bicimde yuvarlandi. o kadar cok gurultu cikti ve manzara o kadar kotuydu ki herkes bir anda kiza kilitlendi. kosusturup yardim edenler, kaldirmaya calisanlar falan. hemen orada bitiveren bir nobetci ogretmen de cabasi. ve garibim kiz celme takildigini anlayamayip ayagim takildi dedi hickiriklar arasinda. ben de sessizce olay mahallinden uzaklastim niye boyle bir sey yaptigimi sorgulayarak.

olur da buyuk bir tesaduf sonucu bu satirlari okursan, senden ozur dilerim arkadas.