şükela:  tümü | bugün
  • ...efes antik kentinin en görkemli yapılarından biri...m.s.135 yıllarında asya konsülü julius aguila tarafından romalı mimar vitruoya'ya yaptırılmıştır...60.5 x 16.72 m. ebatlarında dıştan iki katlı, içten 15 m. tek bir salondan oluşur...salonu çevreleyen üç katlı galerilerden duvarlara serpiştirilmiş pencerelerden ışık süzülür...arka duvardaki bir kapıdan celsus'un mezarına geçilir...celsus'un burada bulunan heykeli bugün istanbul arkeoloji müzesinde bulunmaktadır... roma mimari özelliklerini tümüyle yansıtan yapının ön cephesinin dekorasyonu, devrinin en güzel örnekleri arasında yer alır...ön cephe kolonları arasında yer alan dört kadın heykeli ''akıl'', ''kader'', ''ilim'' ve ''erdem'' öğelerini sembolize eder...bu heykellerin orjinalleri bugün viyana müzesinde bulunmaktadır...parşomen kitap ruloları kitaplıkta nemden etkilenmemesi için iki taraflı tuğladan örülmüş kapalı raflarda korunurdu...bu kitaplık kendi döneminde dünyanın sayılı bilim adamını ve düşünürünü yetiştirmiştir...kitaplık ön cephesi son yıllarda geçirdiği restorasyonla büyük ölçüde eski görünümüne kavuşmuştur...
  • (bkz: efes)
  • (celsus da deniyor) efes harabelerinin icindeki antik kutuphane. girisinde dort tanricayi temsil eden dort heykel durur: sophia (bilgelik), episteme (bilgi), ennoia (kader) ve arete (erdem).
  • selçuk'ta efes antik kenti'nin en önemli kalıntılarından biridir.
    roma döneminde 115-117 yılları arasında yapılmıştır.
    260 yılında bir yangın geçirmiştir.
    iki katlı cephesinin görkemli mimarisiyle ün yapmıştır.
    kitaplığın içindeki duvarlarda yazı rulolarının konduğu,
    üst üste üç sıra halinde nişler bulunmaktadır.

(bkz: 20 milyonluk banknot)
  • efendim burasi dunyanin en eski fuhu$ mekanlarindan biriymi$. kutuphane personeli cibildak citirlardan olu$ur, kitap bakiyorum ayagina yardim isteyen beyefendilere ozel bolmelerde muamele cekerler imi$.

bir efes turu sayesinde bunu ogrenmi$, kutuphanenin giri$inde fotograf cektirmi$tim. (hic unutmam).
  • fuhus efsanesi hem dogru, hem yanlis. soyle oluyor:
    kutuphanenin tam karsisinda efesin genelevi bulunmaktadir (bkz: kerhane) ve kutuphane ile genelev arasinda bulunan mermer caddenin altindan bu ikisini baglayan bir tunel ortaya cikarilmistir.
    yani o donemde direk olarak harbi harbi geneleve gidemeyenler icin boyle bir kolaylik saglamis efes belediyesi.

-hanum gene canum cekti ben bi gutubaneye gidip geleyom. *
    -cani cikasi! nereden bulastin bu okuma hevesine. bu yastan sonra prufusor mu olacan basimiza.
    -sus len! sen ne annarsin ilim irfandan. ha suyuda isit donunce banyo alacam.

* *
  • celsus kütüphanesi, roma imparatorluğu'nun asya eyaleti konsülü julius celsus polemaeanus'un anıt mezarı niteliği de taşıayacak biçimde oğlu julius aquila tarafından m.s. 135 yılında yaptırılmıştır. bu nedenle sütunlar arasında dizilmiş 4 kadın heykeli celsus'un 4 özelliğini vurgular; sophia (bilgelik), arete (hayalgücü), ennoia (zeka) ve episteme (bilgi). celsus kütüphanenin batısına gömülmüştür.
    http://www.izmirturizm.gov.tr/t_ilce_selcuk.html
    akurgal'a göre bina geçirdiği yangından sonra sadece ön cepheden ibaret kalmış sonrasında önüne yapılan büyük bir havuza arka plan olacak şekilde kullanılmıştır.
  • efes antik kenti ile ilgili yazıların nerdeyse hepsinde kapak resmi olarak bu kitaplığın resmi vardır.

zira efes'ten günümüze kadar doğru dürüst kalabilmi$ nadir eserlerdendir.
    buna kanıp gitmeyin sakın efes'e, ben baktım her yer kırık dökük, hiç iyi bakmamı$lar..
    ayrıca cephedeki dört kadın heykeli de sırıtıyor çok kötü.
  • her ne kadar kitaplık veya kütüphane olarak tanımlansa da aynı dönemde iskenderiye kitaplığı'nda 700.00, bergama'da 200.000 papirüs rulo bulunmasına karşın bu sayı celsus kitaplığı'nda 12.000 rulodur. bu da görkemli yapının kitaplıktan çok mezar anıt olduğu tezini kuvvetlendirir.