şükela:  tümü | bugün
 • münih dokfest sayesinde türkçe adıyla motör belgeseliyle haberdar olduğum yönetmen. türk sinema tarihine yönelik ilgi dünyayı kurtaran adam'ın absürd bir başyapıt olarak dünyada tanınmasıyla birlikte arttı. ve yönetmen cem kaya bu belgeseliyle türk sinemasıyla ilgilenen pek çok insanın bir şekilde duyduğu pek çok komik gerçeği, hikayeyi bir araya toplayıp güzel bir çalışma ortaya koymuş. dokfestte gösterime giren belgeseli hakkında detaylı bilgi için buyrunuz efendim,

  http://www.remakeremixripoff.com/index-tr.html

  belgeseli izlerken aklıma büyüdüğüm küçük ilçedeki şimdi terkedilmiş durumda olan dev sinema salonu geldi. annem ve babam tv'den önce hakikaten akşamları çekirdek alarak o sinema salonuna film izlemeye giderlermiş. hatta o salonun dışında bir kaç tane de açık hava sineması kurulurmuş yazları. yeşilçam sinemasının ayakta kalamamasına pek bir daha hüzünlendim. televizyonun insanları oturma odalarına hapsedip, komşularla çekirdek çitleyerek sinemaya yürümeyi, beraber film izlemeyi, filmden sonra da film konuşarak evlere dönmeyi, sokaklardaki o canlılığı bu ülkenin elinden almasına çok üzüldüm. ben hiç yetişemedim belki ama annemin akşam elimden tutup film başladığında uslu uslu oturup izleyeceksin yoksa götürmem demesini çok isterdim.

  yeşilçam ayakta kalabilseydi, bugün türk sineması dediğimizde aklımızda bir dönemin tarihine tanıklık etmiş hatta o tarihe nufüz etmiş daha özgün bir imaj belirebilirdi zihnimizde sanırım, ve o imaj hep arzuladığımız aydın bir toplum hayalinin genişlemesine de yardımcı olurdu bence.
 • motör kopya kültürü & popüler türk sineması filmini documentarist 2015 kapsamında salt beyoğlunda izlediğim söyleşisinde gayet samimi ve başarılı bulduğum yönetmen.

  ismini orada öğrendim ve arabeks adında bir belgeseli daha olduğunu öğrendim, durur muyum onuda izledim.

  ikiside belirli bir dönemde türk sineması ve türk müziğini ele almış ve farklı bir perspektiften bakmayı başarmış filmler. filmleri izlerken yer yer gülüyorsun yer yer o dönemin konjonktürü hakkında bilgiler ediniyorsun, çetin inanç,
  burhan bayar gibi o dönemlere damga vurmuş isimleri dinliyorsun.

  yalnız sansür, imkansızlıklar vs elbette türk sineması ve müziğinin gelişmesinde olumsuz etki etmiştir fakat çakallık, iş bitiricilik, hırsızlık genlerimizde var herhalde yoksa bu dönem filmlerini sadece sansür ve imkansızlıklarla açıklayamayız, fragmanında var film müziklerinde yabancı filmlerden alınan şarkılar için adam yapmış bizim için niye kullanmayalım deniyor.bu bakış açısını başka türlü açıklayamıyorum.
 • "motör kopya kültürü & popüler türk sineması" belgeseliyle an itibariyle ismini duydum. belgesele internetten, bir kaynaklardan ulaşmaya çalışıyorum fakat bir türlü bir şey elde edemedim. sözlükten derdime derman dilediğim belgeselin yönetmeni. elinde olan, linki olan vs varsa inboxa bekleriz
 • dün gece teyze oglunun arastırmacı kisiligi sayesinde, cezayir loknatasında seyretme fırsatını buldugum belegeselin yonetmeni. belgeselde roportaj yapılan eski sinemacılardan kunt tulgar'ın da olması ve kısa bir söylesi yapılması da gecenin bonusuydu diyebilirim.
  belgesel mutlaka izlenmeli ve turk sinemasının nereden nereye geldiginden ziyade, eskiden ne halde oldugu görülmeli.
 • ekranların yeni ak-trollu. aynı cümlenin yüklemini 3 ayri eş anlamlı kelimeyle kurunca (osmanlıca woohooo) bir şey anlattığını düşünüyor sanırım.

  bu tarz insanların şöyle bir yanılgısı var; kör yandaşların oturumlarında birbirlerini güzelleyerek ettikleri sohbetlerde derin bir siyaset yürüttüklerini düşünüyorlar. aynı zihindeki grupların içindeki botlarla takılıp "ben oldum" dedikten sonra, gercek dünyada, gerçek fikirler karşısında apışıp kalıyorlar. madara olup kalıyorlar. akıllarda "kabus gibiydi" diye anılıyorlar.

  umarım geldiği hızla gitmiş olur ekranlardan. hem bu sayede ceketinin cebindeki çarşaftan da kurtulmuş oluruz.
 • (bkz: yeni bir yandas doguyor)

  simdilik 2 parmagina taktigi kafam kadar yüzükleriyle, ceketinin sol tarafinda duran elim kadar bicimsizce sarkmis mendilimsi bir seyle, el kol hareketleriyle ön plana cikan.
 • cnn turk'te an itibariyle konuk olan, henüz düğünden cikip gelmis piyanist şantör gibi gozuken ak partili
 • hukukçu olduğunu iddia eden için: katlanılmaz

  temerküz edesice.
 • (bkz: rezil)