şükela:  tümü | bugün
 • tam adı ahmet celal cem say, bogazici bilgisayar mühendisliği'nde dersine girdiğim ilk öğretim üyesi. yaz okulu sırasında kapısına gizlice yapıştırdığımız "james i", "jam's eye", "jam sigh", "jam psi", "james eye" vb. varyasyonlardan oluşan kağıdı 3 yıl boyunca çıkarmayan, mezun olurken konuyla ilgili yaptığım itirafı da "herkes ben yaptım zannetti, güzel oldu" rahatlığıyla karşılayan star trek gurusu.
 • hakkinda sozlukte sadece bir entry bulunmasini icime sindiremedigim, nev-i sahsina munhasir tanimlamasina ornek gosterilebilecek, cok iyi ders anlatan bogazici bilgisayar muhendisligi ogretim uyesi.
  aida soz sahibi, ancak nlp ve qualitative reasoning calismalari ancak akademik masturbasyon olarak nitelendirilebilecek herseye ragmen luzumlu insan.
  kitaplarindan birinin ilk sayfasindaki "to myself with admiration and ..." seklindeki notuyla narsizm anlayisima yeni bir boyut kazandirmistir. yanilmiyorsam doktora tezi naive physics uzerinedir.
  bugune dek gordugum en enteresan kafataslarindan birinin icinde kanimca tanrinin en tuhaf eserlerinden birini tasimaktadir. evlendikten sonra eskisine gore cok daha sirin bir insan oldugunu da eklemek isterim.
 • boğaziçi bilgisayar'ın en eksiksiz hocası. derste söylediği her kelimenin doğru ve tutarlı olmasına dikkat eden, sorulan en karmaşık soruyu bile hemen kavrayıp tastamam cevaplar veren, qualitative reasoning (nitel uslamlama) gurusu kişi. sitesinde doğum günü "pi günü" olarak geçer. anlatmayı sevdiği bir konuyu anlatırken mest olduğu gözlerinden bellidir. sınavlarda ezbere yönelik değil kafa çalıştırıcı sorular sorarak çok saygımı kazanmıştır.

  bir de "alnı geniş olan insanlar daha zeki olur" teorisinin vücut bulduğu kişidir. star trek hastası olan bu kişi biraz kassa dizide makyajsız oynar. inanmayanlar bizzat http://www.cmpe.boun.edu.tr/~say/photos.html adresinden kontrol edebilir. bu sayfadaki "this is a coke machine, several examples of which can be found all over the world. the people standing next to it are me and.." tadındaki fotoğraf tanımı beni benden almıştır.
 • bilgi universitesi bilgisayar bilimleri bölümünde verdiği computational complexity theory dersini bölüm başkanı chris stephenson'a bile dinlettiren kalite hoca.
 • programlama dillerini saymazsak altı dil konuşan insandır,profesördür. ingilizcesine gelirsek, simple present tense'i öyle güzel ve akıcı kullanır ki, ingilizce'de başka bir zaman kalıbına gerek olmadığını düşünürsünüz. zeki olduğunu her hal ve hareketinden anlarsınız. konuya hakimdir, anlatır, dinletir, derse en ufak bir ilginiz varsa dinlememenize imkan yoktur. şu sıralar boğaziçi bilgisayarda formal languages and automata theory dersi vermektedir.

  her sene aynı konunun aynı yerinde yaptığı değişmez bir şaka vardır:
  (durur, konunun en karışık yerinde)"well, view me as a machine..."(sınıf kopar)"well, view me as a love machine.." der.

  bu derece zeki bir insanın yeni espri bulamama ihtimali olmadığını düşünürsek, yıllardır sürekli aynı espriyi yapmasını alışkanlığa bağlayabiliriz. ya da bağlayamayız, bilmiyorum.
 • son bombası: "maya people used twenty-digit notation, since they don't have shoes".

  enteresan adam vesselam.
 • boğaziçi üniversitesinde kaliteli bir profesör. ancak dün yaptığı espri bende çok büyük sıkıntılar yarattı.

  "formal languages and automata theory" nin ilk dersinde 'language'leri anlatıyor...

  -l1 is a language, l2 is a language, by the way, is there any student named l1(elvan) here?
  +(çok derin bir sessizlik)
 • kendisi düzenli olarak twitter'da çılgın atmaktadır.

  [https://twitter.com/say_cem https://twitter.com/say_cem]
 • cumhuriyet uzay için şu satırları döktürmüş hocamız:

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…ezegenlerin_yili.html
 • sanırım eşini kaybetmiş. başı sağolsun. allah sabır versin.