şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen bu sene yayınlanmış en kaliteli halk müziği albümlerinden birine imza atmış müzisyen. karadeniz halk müziğini alışılmışın dışında bir yorumla ve sazlarla çalıyor. yöre türkülerin, bağlama ile yorumlarken orjinal düzenlemelere sadık kalmaya gayret etmiş.

  albümden örnek parça: http://1.trdinle.com/vermedi_seni_baban-47852.html

  albüm tanıtımından

  "cem tarım’ın karadeniz müziğine yeni bir soluk getiren ilk solo albümü “lodos” kalan müzik tarafından yayınlandı. karadeniz müziğinin sadece eğlence müziğinden ibaret olmadığını, gurbet, sıla özlemi, aşk, göç, ölüm gibi çeşitli konulara farklı bir pencereden bakılabileceğini göstermeye çalışılan albümde, yöre tavrına uygun çalındığında, karadeniz bölgesi müziğinde bağlamanın önemli bir yer tuttuğu vurgulanıyor.

  karadeniz ritmik ve ezgisel öğelerinin zenginliğinden yola çıkarak çokseslilikle birlikte farklı renklerin ön plana çıkartılmaya çalışıldığı albümün yapılma amacı, karadeniz müziğinin yağmalandığının, kültürünün ise erozyona uğratıldığının düşünülmesi.

  kayıtları trabzon’da, miskleri istanbul’da yapılan albümde trabzonlu müzisyenler ve müzik öğretmenleri yer alıyor. ayrıca konuk sanatçı olarak nikos michailidis ile iki parçada düet yapılıyor.

  albümde, genellikle karadeniz müziğinde kullanılmayan bağlama, diğer yöre çalgılarıyla birlikte kullanılıyor. bağlamaları cem tarım tarafından çalınan albümde, özellikle 2 telli bağlama ilk kez karadeniz müziğiyle tanıştırılıyor. albümdeki bağlama çalım biçimi karadeniz tavrını yansıtacak şekilde icra ediliyor.

  marmara üniversitesi müzik bölümü’nü bitiren ve haliç üniversitesi türk müziği devlet konservatuarı’nda master yapan tarım’ın aynı zamanda çeşitli araştırma ve derleme çalışmaları bulunmakta."
 • lodos adlı albümü mutlaka dinlenmelidir. karadeniz halk müziğini mükemmel bir biçimde icra etmektedir. halk müziğine çok aşina olan biri değilim ama bu albüm nereden geldiyse bilgisayarımda yerini almış ve kendini dinletir olmuştur. albümün ilk şarkısı yayla bulutu favorim.
 • doğa için çal 3'de çayeli'nden öteye isimli türküyü seslendiren ses sanatçılarından.
 • karadeniz türkülerini kısa sap bağlamanın repertuvarına eklemiş şahıs. çok da güzel etmiş. bu kadar yakışacağını tahmin edemezdim.
 • çok uzun zamandır dinlediğim halk müziği albümlerinden, beni en iyi hissettireninin öznesi. enstrüman ve vokallerin tonları, düzenlemeleri ve dengesi, icra tekniklerindeki özen, repertuvar seçiminin güzelliğiyle karadeniz müziği için bence çok önemli bir albüm, lodos. her ses ince bir titizlikle işlenmiş havası vermesine rağmen, bu durum genel duygudan hiçbir şey götürmemiş. gerçekten insanı çok iyi hissettiren bir bağlama ve vokal rengi var kendisinin. helal olsun, çokça başarılar!
 • karadeniz'in aradığı yeteneklerden biridir. trabzon'un tek sazı kemençe değildir, kendisi de bunu anlatmaya çalışıyor bir yandan. çok güzel de anlatıyor, çok güzel de söylüyor. hele bir yoruldum diyor ki, ağlatıyor adamı. http://www.youtube.com/watch?v=jlnrwrhsg9u
 • bulutlu havada denk gelip dinledigim karadeniz'e kalan albumunde bir turku isimli parcanin sahibi kendisi. o nasil yumusak ses, ezgi. insanin kus olup konasi geliyor bahcelere, gullere. yollara, bi yerlere.

  umut dolu, cekingeclik icinde usulca sorar; "mektuplarim geldi mi, daha gondereyim"
 • bir türkü. bir karadeniz türküsü cem tarım'ın bizler için seslendirdiği. karadeniz'e kalan 2 projesinde en beğendiğim hatta tekrara sardığım ses oluverdi kendisi. bu naif şarkı sözleri cem tarımın duru sesiyle birleşince dinlenilesi bi eser çıkmış ortaya. yenilerini beklerken dinleyelim bir kez daha
 • akın eldes'i bilen bilir ve çok sever. akın eldes'in katkıda bulunduğu işlerde akın eldes'in sırası gelince daha bir dikkatli dinler insan, akın eldes çalsın hadi artık der.

  işte bu adam akın eldes'in sırasını yalan edendir, cem tarım çalmaya devam etsin akın eldes çalmasa da olur dedirtir insana, insanı aldatan bir hisse sokar.

  işte bundan bahsediyorum.
 • güzel sanatlar lisesinde iki sene bana hocalık yapmış güzel insan.
  birebir ders yapma imkanı bulmuştum kendisiyle. iki sene boyunca bağlama öğretmenim oldu cem hoca. tatlı, sıcak, sevecen ve bir o kadar da sır tutan bir insandır.
  yaptığı güzel çalışmalar ile, kendi oluşturmuş olduğu akort düzeni ile, kendine has tavrı ile çok iyi bir öğretmendir.
  defalarca o başarılı icrası ve güzel ses tonu ile kulaklarımızın pasını silmiştir.