şükela:  tümü | bugün
5179 entry daha
  • az once tolga cevik'i ovdum geldim, sira burada.

sonda soyleyecegimizi basta soyleyelim: bence, turkiye icin coktan efsane olmus, kemal sunal mertebesine ulasmis bir komedyendir.

ote yandan; kumasi uluslararasi seviyede kaliteli isler yapmasina yetecek cinsten olmasina ragmen, malesef yerel kamistir (ya da oyle tercih etmistir).

"efendim entellektuel seviyesini yeterince sahneye yansitmiyor, tabulara dokunmuyor, siyasi mizah yapmiyor!"
    (hepsi dogru da, gorev midir bu? belki uluslararasi bir deger olmak icin evet, ama cem yilmaz yerel seviyede citayi daha yukseklere tasidikca neden illa hep daha fazlasini beklemek zorundayiz?)

"efendim filmleri cok kotu!"
    (bu da dogru, hatta eksik, bence hersey cok guzel olacak ve hokkabaz gibi melankolik/dram filmleri disindaki nerdeyse butun komedi filmleri bi acaip, bulamac gibi ve kotu. ama film apayri bir sanat dali ve komedyenligi konusundaki degerlendirmeyi degistirmiyor.)

cem yilmaz, kendine has bir stil insa etmeyi basarmis, koskoca ulkede neredeyse hic olmayan stand-up komedisi kavramini tek basina ele alip, oturtup, basariyla temsil etmesi yetmiyormus gibi, bir de guldurme kavramini gercekten baska boyutlara tasimayi normallestirmis bir komedyendir.

evet, gercekten cok iyi komedi filmleri yapmayi basarsaydi ya da olgunluk doneminde yerel-kuresel tabulara (din, irkcilik, fasizm vs) komedi diliyle bodoslama dalacak bir yaraticilik ortaya koyabilseydi, zaten kumasinda halihazir bulunan kalitesini edirne-van'in cok otesine tasiyacakti.

ama zorunda mi? adam bir mucize gostermis ve bizim nesilden cikip kemal sunal'imiz olmus. tebrik etmek duser.

not:
    dumbullu'nun kavugu ve fesi..
    bu adam dururken, ya da yilmaz erdogan, tolga cevik gibi sahne yildizlari dururken.. yok efendim kriterlermis de neymis. yahu boyle guzel yuzyil oncesinden gelen koklu simgelerimiz var madem. e iste cok degerli yetenekler de yetismis ve sahnedeler iste! taclandirsaniza! heba ettiler bence.

bu topraklar, nasil oluyorsa oluyor ama bir sekilde deger yetistirmeyi basariyor; fakat bir turlu bunu kabul ve takdir etmeyi ogrenemiyor. (bambaska alandan bir diger ornek icin, (bkz: orhan pamuk))
  • son günlerde 5 ocak'ta vizyona giren arif v 216 filmi ile herkesin dilinde; komedyen, oyuncu, müzisyen, karükatürist, senarist, yapımcı ve yönetmen...

ne kadar da çok mesleğe sahip dediğim, türkiye'de iyi bir şeyler yapmaya çalışırken aynı zamanda oldukça zeki bir şekilde kendisini de düşünerek yapan (e doğal olarak), zamanımızın kemal sunal'ı olarak anılan sevdiğim kişidir.

2010'lu yıllar öncesinde hem kendisi hem de filmleriyle ya da yaptıkları ile çok fazla ilgilenmiyordum ama son yıllarda meydana çıkan sosyal bölünmüşlük nedeniyle ben de cem yılmaz sevenler tarafına katıldım. başarılı insanları çekemeyen diğer insanları da hiç anlayamıyorum.

sanırım; babadan kalma şirketi ile rant peşinde koşarak servetine servet katan bir insan olmaktan ziyade; sanat yaparak zengin olduğu için sevilmiyor...

yurdum insanı haklı; sanatçılar fakir doğar fakir ölür oysaki... "sanatçı" diyorum, dikkatinizi çekerim...
762 entry daha