şükela:  tümü | bugün
  • sanal zorbalık:
    internet aracılığıyla farklı mecralarda belirli kişi ya da gruplara zulmetmek, aşağılamak, taciz veya tehdit etmek. günümüzde en yaygın zorbalık çeşidi.

bir çeşidi de son günlerde görülen destek vermedi zorbalığıdır. yani adamlar sen destek veriyor olsan dahi bunu yeterli bulmuyor ve umursamıyor, bir de bunu alenen ifade etmeni bekliyorlar. ve bunu yapmadığın için seni günlerce linçliyorlar.

tarkan ve cem yılmaz'ın başına gelen de son günlerde tam anlamıyla bu zorbalıktır. birçok konuda açıklama yapan ama bundan daha fazla birçok konuda da açıklama yapmayan iki sanatçı, son günlerimizin hareketli geçmesine neden olan, elimiz yüreğimizde beklediğimiz harekatla ilgili destek mesajı paylaşmadıkları için günlerdir linç ediliyorlar.

yalnızca onlar değil, herkes. bu harekata destek olsa dahi bunu belirtmemiş olan herkes. onlar sadece ünlü oldukları için herkesçe bilinen ve herkesin açık hedefi olan insanlar. herhangi bir tweet atıyorum başka bir konuyla ilgili. gelmiş biri yazıyor şöylesiniz siz, böylesiniz, yok vatan hainisiniz. yahu tamam da sana ne kardeşim. hatta affınıza sığınarak, sana ne geri zekâlı. sana mı soracağım ne tweet atacağımı. konuyla ilgili tweet atmadım diye desteklemiyor mu oluyorum. ya da benim görüşlerimden sana ne, velev ki desteklemiyorum ve bunun ülkem açısından yanlış bir hamle olduğunu düşünüyorum.

ben de vatanımı en az senin kadar seviyorum. ben de bu vatanın bir evladıyım. benim de ödüm kopuyor oradan bir şehit haberi gelecek diye. ben de endişeleniyorum. bir tane vatan evladına zarar gelmesin umuduyla yaşıyorum her gün. haberleri takip ediyorum. ve ben bunu özellikle belirtmedim diye vatan haini mi oluyorum sana göre. tebrikler.

bu iki kişiden ise, toplumumuza mâl oldukları için bu konuda destek mesajı beklemenizi normal olarak buluyorum. ancak bu yaptığınız bir beklentiyi belirtmekten öte, bu beklentinizi yerine getirmedi diye insanları günlerce linç etmek. ve bu yanlış. gerçekten. bunun zararını hepimiz görürüz ilerde. bugün tarkan ve cem yılmaz, yarın siz olursunuz hedef tahtasında. bugün konu harekat olur, yarın başka bir şey.

kişinin fikirlerini özgürce açıklama hürriyeti olduğu gibi her zaman her konuda fikir belirtme gibi bir zorunluluğu da yoktur. istedikleri konularda fikir belirtebilir, yazabilir, konuşabilirler. ancak bir konuda fikrini belirtmedi diye onları alaşağı etmek, işte bu yanlıştır. günlerce linçlemek, lafı vatan hainliğine kadar götürmek, işte bu yanlıştır. ben bu iki insanın da vatan sevgisinden eminim. açıklama yapmasalar da. ve olmasam dahi, ne hakkında konuşacaklarını ben değil kendileri belirler.

ve bir de aktroller, selamlar size. iyi yönetiyorsunuz linci. özellikle bu ikisi olmasının bir sebebi var değil mi. acaba ne; imamoğlu, belediyeler? sizi zaten biliyoruz, amacınız askerlere destek olmaları değil, intikam almak onlardan alenen düşüncelerini belirttiler diye.