şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin gelmiş geçmiş en ünlü iki komedyeni. kemal sunal kadro filmlerinde (bkz: hababam sınıfı) (bkz: tosun paşa) (bkz: süt kardeşler) ünlendi, büyük oyuncularla (bkz: şener şen) (bkz: münir özkul) oynayarak, iyi yönetmenlerin (bkz: ertem eğilmez) altında büyüdü.

  cem yılmaz ise tek başına varoldu. tek adam şovu yaptı, filmlerini kendi yazdı.
 • cem yılmaz şovmen
  kemal sunal tiyatrocudur.

  bu 2 insanı karşılaştırmak, ahmaklıktır.
 • cem yılmaz yaptığı ince esprilerle var oldu.
  kemal sunal var olduğu için espri oldu.

  kemal sunal sussa öylece baksa bile gülecek milyonlarca insan bulunur. bir espri yapması gerekmiyor.zaten çoğu zaman söylediği sözler çoğu insana saçma gelecektir.saçma bulan insanların neredeyse tümü de o sözlere gülecektir.

  neden?

  çünkü kemal sunal o saçma sözü bile öyle mimiklerle öyle el hareketleriyle sunuyor ki gülmemek neredeyse imkansız gibi. bundan dolayı her filmi ilk heyecanla izlenebiliyor.

  cem yılmaz ise ince esprilerin adamıdır. eğer biraz düşük seviyeli espri yapsa gözden düşmesi kaçınılmazdır.ne kadar iyi olursa olsun filminin ikinci kez izlenmesi bile aynı tadı vermeyecektir.
 • elmayla armutun karşılaştırılması gibi olmuş

  ama illa biri seçilecekse cem yılmazı severiz ama
  kemal sunal siker atar. ruhu şad olsun
 • (bkz: ne alaka)
 • kemal sunal'a yapılan saygısızlıktır. suskunluğu bile insanı güldüren kim vardır rahmetliden başka.

  http://www.youtube.com/watch?v=nrrscxfgoyw
 • kesinle kıyaslanamayacak iki komedyendir. cem yılmaz para için daha doğrusu komedyenliği meslek haline getirmiştir lakin yinede zamanın en iyisidir. ancak üstad güldürmeyi en az gülmek kadar mutluluk verici bulmuştur ve işini sevmiştir. mekanı cennet ola
 • cem yılmaz, ince esprilerin, zeka dolu şakaların adamıdır. müstehcenliği de pek bi iyi kullanır. filmlerinin geneli de türk sinemasına çok bir şey katmaz, popüler sinema örnekleridir. türkiye'de yapılamamış olan büyük prodüksiyonlu filmleri kendisi yapmıştır ve de başarmıştır. fetih 1453bir arog'daki dinazor gerçekçiliği yoktu, kendisi yaptı, oldu.

  kemal sunal ise genel olarak durması bile yeter denmesine rağmen atlanan bir konu var; kendisi toplumsal gerçekçilik filmlerinin baş rolüydü hep. cem yılmaz gibi ince espriler değil, toplumun durumunu ortaya seren filmlerde baş rolü üstlenen biriydi. sansürün her boku engellediği dönemlerde kendisi güldürü adı altında inceden inceden devlete, topluma, sisteme giydiren filmlerde oynadı.

  (bkz: üç kağıtçı)
  (bkz: kapıcılar kralı)
  (bkz: kibar feyzo)
  ve diğerleri...

  2'si birbirinden çok ama çok uzakta komedi anlayışı sergilemektedir. bir de biri yapımcı, yönetmen, yazar öbürü ise oyuncuydu. biri kendi götünden espriler uyduran, inceci, şovmen... öbürü ise toplumsal gerçekçi sinemanın aranılan adamı, charlie chaplin'in türkiye şubesi, komedi sinemasının kralı.
 • ikisinin de günlük hayattan çekilmiş resimlerine bakın. kemal sunal'ı görünce gülesiniz gelir. gerçek hayatta da örnek alınabilecek bir hayatı olduğundan mutlu olursunuz. cem yılmaz'ın ise o asık suratını görünce " ne oldu acaba, neye canı sıkkın." diye düşünürsünüz, gülmezsiniz. cem yılmaz'a muhabir absürt bir soru sorunca o halinden çıkar, o da her zaman değil.

  cem yılmaz

  kemal sunal
 • ikisinin tek ortak paydası "komedi filmi oyuncusu" olmalarıdır. bu anlamda kemal sunal doğuştan bu meslek için yaratıldığından dolayı elbette cem yılmaz'dan daha önde gelir.

  ama sadece bu durumdan dolayı cem yılmaz'ı kemal sunal'ın yanında önemsiz biri gibi görmek de aptallığın dik alasıdır. cem yılmaz'ın "fenomenliği" kemal sunal'dan asla geri kalmaz, hatta bence bu anlamda daha ileridedir. cem yılmaz 70 küsür milyonluk bir ülkenin mizah anlayışını değiştirerek, yaptığı işte 20 sene boyunca rakipsiz olarak kalmayı başarmış birisidir. kemal sunal'ın ise böyle bir meziyeti ya da başarısı olmamıştır. örneğin rakibi diyebileceğimiz şener şen tarafından genellikle geçilmiştir. ayrıca sunal uzun süre şaban'a sıkışmış kalmışken, şen her filmde başka bir karakterle karşımıza çıkmıştır.

  netice itibariyle kemal sunal'la mukayesede kim daha önemli işler yaptı, kim senin için daha önemli derseniz cem yılmaz derim. ama elbette okuduğum röportajlarından anladığım kadarıyla biraz kendini beğenmiş olsa da kemal sunal da elbette can'dır.