• mantıklıdır. 22 yıldır türkiye'yi güldüren adama hakan hepcan, semih varol filan imaj tavsiyesi veriyodu. anladı nasıl bir yer olduğunu kaçtı kurtardı kendisini. darısı bizim başımıza.
  • bu işin bir bileni olarak konuşalım:

cem yılmaz analog bir adam. dijitale yaklaşımında cep telefonunda mesaj göndermeyi beceremeyen baba, bilgisayarı komple internete indirgeyen anne tümevarımı var. bu derece analog bir adam olması zaten onu komik yapıyor. ya da yapıyordu.

internet ve sosyal medya kendi komedi kültürünü de getirdi. siz hakan hepcan semih varol falan akıl veriyordu diyorsunuz ya, doğru yapıyorlardı. çünkü sosyal medyada popülerlik yakalamak, doğru kullanmak, milyonlara hitap etmekten başka şeyler. bu işi profesyonel destek almadan yürütmeye kalkan, sonunda snapchatten çıplak foto da atar, böyle saçmasapan yorumlara maruz da kalır, yazım yanlışlarıyla dolu korkunç bir görsel de paylaşır.

cem yılmaz'la aynı dönemde popüler olup hala arkasından konserden konsere koştuğumuz tarkan'a bakacak olursak, adamın sosyal medyayı nasıl profesyonelce yönettiğini görürüz. tarkan özellikle youtube hesabını inanılmaz güzel yönetiyor. yeni albümü için fizy ile anlaşma yaptı, o süre boyunca youtube'a hiçbir şekilde düşmedi şarkıları. facebook hesabı da aynı şekilde özenli yönetiliyor. hiçbirinde kötü fotoğraf, kötü türkçe, yazım hatası, cem yılmaz'ın sosyal medya bırakma duyurusu gibi paint terk korkunç görseller yok. bunların hepsini tarkanın kendisinin yapmaya ne zamanı vardır, ne de bilir. bir ekibi var ve ekibi götürüyor muhtemelen.

sosyal medyanın popüler olması interaktifliğinden geliyor arkadaşlar. yorum yapmak, cevap vermek, kendini ifade edebilecek bir platforma sahip olmak bağımlılık yapan. cem yılmaz'ın sosyal medya sevmemesi, anlamaması, kullanmayı bırakın diye tavsiye etmesi normal. istese tüm radyolar, tüm ekranlar onun. ama bu fırsatı olmayan binlerce insan, bir video ile kendisini ifade edebilir, ünlü olabilir, para kazanabilir bu mecra üzerinden. doğru kullanarak çok büyük sosyal etkiler oluşturulabilir.

elalemin ünlüsü ice bucket challenge yapar, pride yapar, suicide duyarı yapar sosyal medya kampanyalarıyla kitleleri peşinden sürükler. bizimkisi siz de bırakın der. sigaraydı çünkü bu. kullanamıyorsan bırak tabi. en güzeli.
  • çok sorun değil, yeni filmi çıkınca geri gelir ne de olsa..
  • zafer algöz ve ozan güven'in de eklenmesiyle set arası öğle yemeğinde alınan bir karar gibi duruyor. yalnız hesaplar kapanmamış henüz. olur da geri dönersek düşüncesi de yok değil.
  • bir duyuru ile ifade ettiği durum.

duyuru; https://twitter.com/…ylmz/status/887271839902425088

türkiye'deki hesaplar arasında en çok takipçiye sahip olan kişinin bu eylemi haber niteliği taşıdığı için önemlidir.

edit: kankası ozan güven de bırakmış; https://twitter.com/…ozan/status/887277005892407296
  • neden 15 temmuz paylaşımı yapmadın diye 15 lik bebeler ahlak dersi verdiyse adam çıldırdı tabi.
  • bakınız; eğitimsizlik nedir, başa neler açar. bu konuşup durduğunuz yorum kapatma zırvası tecavüze, gaspa vb. şeylere uğrama riski var diye bir insana sokağa çıkma demekle aynı bok.
    oğlum siz delirmişsiniz. ama bu delirişiniz belirmeli olan şairane delilikten de değil. düz delilik. bildiğin dümdüz delirmişsiniz.
    sizi sosyal medya uzmanı kılıklılar sizi. lan bir kez de önce "neden bizim insanımız gidip bir sanatçıyı veya bir insanı gönderi altında taciz edip, onun sosyal medya kullanma hakkını, takipçi yorumlarını okuma hakkını elinden alıyor" desenize? bu topraklarda öyle hasta herifler var ki inanın o adama sırf "zengin", maddi durumu iyi diye orada söven vardır. binlerce örnek var. birileri o kadar eğitimsiz ve saldırgan bir halde ki gidip düzenli olarak birilerini taciz ediyor. birileri de o kadar boktan bir halde ki onların bu tacizi doğruymuş ama bu tacizden kaçmak bir hataymış gibi davranıyor. bu çok ilginç bir vaka lan. oğlum git gide tuhaf oluyoruz, cidden. freud falan gibilerin yaşıyor olduğu bir zamanda olsaydık kesin bu topraklardaki her bireyi incelemek isterlerdi. çok tuhaf, çok.
    bak kardeşim burada o adama geçici ve bok gibi olan kendince olumlu bir çözüm sunup burada konuşacağına git ve işe başla. al çocuğunu karşına de ki; canım kızım/canım oğlum asla kimsenin bir hakkını elinden almanın doğru olduğunu düşünme. kimsenin hayatına müdahale edip, onu rahatsız edecek davranışlarda bulunma. herkesin kendi hayatı, davranışları, istekleri, arzuları, hissiyatları olduğunu unutma ve buna göre davran.
    son olarak; canım çocuğum... asla ben, yani baban/annen gibi geçici çözümlerle ciddi sorunları gidermeye çalışma. işi kökünden çözmezsen mutlaka daha sert tekrar edecektir.
  • akıllara 6 yıl önce twitter'ı bırakan ergin ataman'ı getirmiştir.

https://twitter.com/…aman/status/121358615079686144
  • bunun arkasında en basitinden şöyle bir neden yatmaktadır, naçizane görüşüm;

eşeğin damına su kaçırmadan, ricky gervais de twitter'da bir sürü takipçiye sahiptir ve aşırı hayvansever bir insandır. ayrıca da ağzı feci bozuk biridir ve bir komedyendir. biri gelip de, "ehehehe hebele hübele, sahnede göründüğün gibi değilsin!" dediğinde,

- sana mı soracaktım damcık?!

ya da,

- siktir götveren!

filan der.

cem yılmaz özellikle '99 zamanlarındaki gösterilerinde ve o dönemki hâliyle daha laf sokan ve zıpır biriydi. cem yılmaz'la karşılaşınca "abi kafayı kazıtmışsın" filan demeye korkardınız, "sana giren çıkan yok, girse de acıtmasın diye yaptım" şeklinde bir cevap alma olasılığınız olduğu için. cem yılmaz, türk halkı gibi egoist manyak bir toplumla ilerlemek zorunda kaldı, türk halkı gibi eleştiriye ultra kapalı, ama ultra eleştiren egoist manyak bir toplumla. amk adamın gösterisine gidip kendisine 100 tl kazandırdı diye adamın hayatında söz hakkı olduğunu sanan embesil ve geri zekâlılarla dolu bir toplum, ne bekliyorsun ki?

cem en son, engelli bir çocuğun bursuyla ilgili bir haberi paylaştı, "yardımcı olanlardan allah razı olsun" diye. altına yorum;

- abi sahnedeki gibi hiç değilsin, sahne dışındaki hâlini beğenmiyorum.

tamam böyle düşünebilirsin, ama bunu söylemek için yeri mi? sırası mı? bir ünlü cenazesine gidip orada çakma x bir oyuncuyu görüp, "oyunculuğunuz da bok gibi!" der misin? demezsin. hadi bunu geçtim, türkiye'de sosyal medya üzerinde fena bir işsiz kitlesi var. aşırı hem de! üreten değil, bok gibi tüketen bit toplumuz; ne kendimize, ne de başkasına bir katkımız yok. geçen bir kere ebru şallı'nın profiline bakayım dedim, gönderiler altında neler neler tartışılıyor, ama neler neler... sabah dedikoducusu seren serengil'den veya izdivaç esra erol'undan, seda sayan'ından hiçbir farkı yok türk halkının, bu figürler tamamen toplumun ekrana zuhur etmiş hâlidir.

cem yılmaz bence de bir miktar egoist biri. zaman zaman eleştiriye kapalı. ama bu, adamın devamlı ürettiği ve türk sinemasına özellikle son 10 yılda katkı yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. bin tane sikko şahan gökbakar filmi bir tane cem yılmaz filmi etmez ve bu konu tartışmaya kesinlikle kapalıdır. ama hâlâ cem yılmaz'la ilgili şöyle bir tabu da yıkılabilmiş değil; "cem yılmaz'a laf atayım, bok atayım da bana laf taksın ahahahaha!" ya da, "bu sefer güldürmedi." amk siz adamın ağzının içine girerseniz güldürsün diye, o adam güldürmez. ben meselâ katıldığı her programda cem yılmaz'dan güldürmesini beklemem. niye bekleyeyim? adam dünyaya her saniye güldürmek için gelmiş bir tip değil ki? "o zaman programlara niye çağırıyorlar?" işte sen adamın ağzının içine düşüyorsun diye, yapımcı bunu bilip senin ilgin üzerinden reyting almak için cem yılmaz'ı çıkarıyor. ama cem yılmaz, türkiye standartlarında bir sanatçı için ultra zeki ve birikimli biri. bu kadar zekâ ve birikim insanda egoistlik de ortaya çıkarır, bu da yadsınamaz bir gerçek.

sözün özü; adam çıkıp da ricky gervais gibi takipçilerine özgürce, "mına koyim!", "siktir git puşt!", "pezemenge bak!" demediği için, diyemediği için ve bu kadar cahil bir kesimle uğraşmak istemediği için sosyal medyadan çekti gitti. zaten ta başta söylemişti "ben sizin gibi kullanmıyorum" diye. milyon takipçili bir adamın her saniye boş vakti olduğunu sanıp ona yorum yazıp cevap geleceğini beklemek kadar boş beleşlik yüzünden, yılmaz'la takışayım da iki fav bir rt alayım hesabı yüzünden adam çekti gitti. durum budur.

not: entry içinde yiğidi öldürdüm, ama hakkını da verdim. eyyyy cem yılmaz; bir daha ali baba ve 7 cüceler gibi berbat bir film çekersen de çok pis küfür ederim!
hesabın var mı? giriş yap