şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hala ortaya cikmadi mi dedirten sebeptir
 • zaten ayan beyan ortada değil midir ?
  çıkarlarının uzay boşluğunda çakışması
  sonucu oluşan ; koltuk, gelir kaynakları, taraflı istihdam vs bilumum getirinin paylaşılamaması.
  edit:imla
 • bir ülkede iki güç olmaz. cumhuriyetin gerçek ve koşulsuz savunucusu olan kesim devletten tamamen tasfiye edildikten sonra tabii ki birbirlerine gireceklerdi.

  kaldı ki gerçek savaş dershanelerle falan değil, 7 şubat 2012'deki mit kriziyle ortaya çıkmıştı. muhtemelen araya gezi girince bir süre daha güç birliği yapalım dediler. gezi'de çoğunluğu oluşturan yine atatürkçü orta sınıftı, yani 2007-2013 arasında devletten tasfiye edilen siyasi çizginin sivil kanadı.

  gezi krizi atlatılınca güç savaşı şiddetlendi, köprüler tamamen atıldı.
 • cemaatin 150 kişilik mv kontenjanı istemesidir.
 • bir üstteki arkadaşın da dediği gibi, cemaatin daha fazla milletvekili kontenjanı istemesidir

  velhasıl kelam bunu isteme sebepleri, olası bir durumda hükümeti düşürmek istemeleridir. eğer böyle bir sayıları olsa 17-25 aralıkta hükümeti düşüreceklerdi.
 • post kavgasıdır.

  - akif genç ve yakışıklı bir gençtir. devlet bürokrasisi içersinde rahat etmemekte ve kendi kadrolarını genişletme arzusuyla yanıp tutuşmaktadır.

  - cemile mahallenin tüm delikanlılarının hayranlıkla iç geçirdiği genç ve güzel kızdır. onu alacak şanslı erkeğe yanında çeyiz olarak hazır yetişmiş kadronun tillahını getirecektir.

  - mahallenin en güzel kızıyla en güzel oğlanı ilk bakışta birbirlerine vurulup evlenirler.

  - bu iki sevgili aşk birlikteliklerini bir de beraber kurdukları bir ortaklıkla taçlandırırlar.

  - akif ve cemile ortak işlerini büyütmeye koyulurlar. akif atamalarla cemile davalarla bürokraside yer açarlar. boşalan yerlere azcana akif'in kadroları çokcana cemile'nin kadroları atanır. ne de olsa cemile'nin çeyizi akifinkinden epeycene daha yüklüdür.

  - akif hatta cemile'nin yetişmiş adamlarını hapur hupur yiyen yaş isimli canavarı bile sevdüceği için zapturapt altına alır. cemile aşkının yanağına bir öpücük kondurur.

  - akif zamanla kıllanmaya başlar. o bunlar da benim adamım diyerek cemilenin adamlarını atarken, cemile'nin adamları kendi altlarına kesinlikle akif'in adamlarını almamakta, sadece gene cemile'nin bohçasından adamları almaktadır.

  - sonra anayasa değişir. akif ve cemile el birliğiyle yüksek yargıyı kontrol etme çabasına girişirler. ilk etapta bu ikilinin adamları diğer dış mihrakları yenip içeri girerler. fakat sonra garip bir şey olur. akif'in adamları atamalarda cemile'ninkilere arka çıksa da, cemile'ninkiler sadece kendi adamlarını kilit yerlere koymaktadır. akif iyice kıllanır.

  - sonra cemile'nin götü afedersiniz tavan yapar. akif'e geceleri has adamı nasyonel entelijans eycınsi başındaki fidan gibi delikanlının gönderilmesini, güneydoğu politikasının kendi adamlarına teslim edilmesini, o aralar pek revaçta olan açılımın kapatılmasını ister telkinlerde bulunur.

  - eeeyhhh yeter be diyen akif, cemile'nin yetişmiş adamlarını yetiştirdiği bostanı tarumar etmeye başlar.

  - cemile yetişiiiin hırsız vaaar diye bağırır.

  olaylar olaylar...

  sonunda bu kötü tecrübeden akıllanmış olarak çıkan akif şu an her yerde cemile'nin bohçasından dökülenleri temizlemekle meşgulmüş. yoook tabi ki de sadece ondan dökülenleri canım. hak ve hukuk dahilinde. yalnız dava açıp mesleğe geri dönmece yok, o hariç. ohaldeyken olmaz. elbette bu tecrübeden sonra akif devlet içersindeki kadrolara sadece layikiyle kendini geliştirmiş donanımlı gençleri atayacakmış. akif'e oy veriyor olmak şartıyla. şaka şaka. yok tabi herkes atanabilir. ama akif'e de bir oycuk olsun verirler. yani bu kadar badireden sonra bence öyle.

  demek ki neymiş çocuklar? elalemin zikiyle gerdeğe girersen... neyse diego ortalık zaten karışık, bir de biz göt altı olmayalım şimdi.
 • cemaatin biz halki yöneticez ve egiticez sizde devleti yönetin seklindeki teklifinin kabul edilmemesidir.
 • aslında her şey güllük gülistanlıkken, beraber aynı tepsiden maklubeler kaşıklanırken, afrikanya ülkelerinden birinde bu cemaat petro-kimya yüzünden bir damadımızı çok kırarlar, malum cemaatte yurtiçinde ihalelerde kendini cok yalniz hissetmektedir. ıste ilk gönül yaresi böyle başlar.
 • ikisi de kendi amaçları için birbirlerini kullanmaya çalıştılar. bir noktada patladı.