şükela:  tümü | bugün
  • sonuna kadar savunduğum görüştür. sadece benim görüşüm mü bilemem fakat bu görüşte yalnız olmadığımı düşünüyorum.

türkiye'de benim bildiğim 10'dan fazla cemaati inceleyecek olursanız fark edersiniz sapkınlıklarını. en göze batanları şimdiye kadar fetö oldu. şimdi asıl tehlike olarak onun yerine gelen cemaatler yer alıyor.

cemaat dediğimiz olgu insanların dini duyguları üzerinden çıkar sağlama aracı. siyasi, ekonomik ve sosyal çıkar aracından başka bir şey değil. her allah'ın günü cemaatlerle ilgili rezilliklerle karşılaşıyoruz, bizim karşılaştıklarımız sadece basına yansıyanlar. son 10 yılı baz alarak;
    yazın desem cemaat-çocuk tecavüzü 2.000 basına yansıyan vaka çıkar,
    yazın desem cemaat-siyasal ahlaksızlık gene binlerce yazarsınız,
    yazın desem cemaat-yolsuzluk gene aynı şekilde
    yazın desem
    yazın
    ne derseniz deyin, çıkarda allah çıkar. bakın islam dinine verdikleri zarardan bahsetmiyorum bile. bir ateist olarak, son yıllarda cemaat'lerin nice genç insanı dinden soğuttuğunu görüyorum. soğumayanları kendi milletine silah doğrultur, kendi polisini, askerini vurdurtur hale getirdiğini hepimiz gördük.

bazı şapşik ve sevimli yazar arkadaşlar ama aslında cemaat öle bir şey değil, faydalı vb şeyler diyebilirler. doğrudur da, teoride doğrudur ama pratikte değil. pratikte daha bir tane cemaatin çıkarsız, karşılıksız, rant'sız, peşkeş ve kayırmasız iş yaptığı olmamıştır. (tüm cemaatler için geçerli)
    boşuna savunmayın bu yozlaşmış ideolojiyi, iyilik yapmak isteyen vakıf kurar, dernek açar, kontrollü kayıtlı çalışır.

illa bir cemaat arayışındaysanız bilime, çağdaşlığa, islam'ın ahlakına yönelin. ekonomiden siyasetten komple uzaklaşın. o zaman derim ki helal olsun.

rehberiniz hz. muhammed, haritanız kuran-ı kerim olsun. gerisi sapkınlıktır, şirk'tir. ne kadar masum olsa da bu cemaatlere destek olanlarda sapkınlık ve şirk'tedir. allah'ın elçisi bellidir, kitabı bellidir, yolu bellidir, ötesine gerek duymak küfürdür.

''efendiler ve ey millet, biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. en doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
  • cemaatlerin ticari getirileri vardır. birbirlerinden alışveriş yaparlar. ortak geziler düzenlerler. ucuza tüm ülkeyi gezersin. etkinliklerde bedavaya yemek yersin. çocuğunu özel okullarına ucuza yazdırırsın. her yerde adamları vardır. rahat iş bulursun. yolun adliyeye, hastaneye vs. düştüğünde sıra beklemezsin. sizden benden daha zekiler. cenneti dünyada yaşamaya çalışıyorlar.
  • cemaat'ler her dinde ve toplumda vardır.

hepsine sapkınlık demek doğru değildir. ahir zaman cemaatlerinin, para, makam, çıkar uğruna cemaat olmalarıysa hüküm; doğrudur.
    hele ki yurt dışında güçlenip, bulundukları gayri müslim coğrafyalarda, doğru örnek olup islamı tebliğ etmeyip, kendi grupları arasında mantar gibi yaşayıp sadece para yığan lüzumsuzları görünce..! (neyse ağzımızı bozmayalım.)
  • tüm cemaatlere toplu bakış...#75921264