şükela:  tümü | bugün
 • olmayan beyninizi sikeyim, karşı görüşe olmayan tahammülünüzü sikeyim, gezi eylemlerinde ''faşizme karşı omuz omuza'' derkenki yalanınızı sikeyim, ortada bir çirkinlik varsa ve maskeler değiştiğinde bu çirkinliği hala savunuyorsan senin o olmayan samimiyetini de sikeyim. aynı bokun lacivertisiniz. o geldi seni mağdur ediyor, yarın sen geleceksin onu mağdur edeceksin. ve ağzınızdan düşmeyecek o bahaneleriniz hiçbir zaman. ben dinim için yapmıştım; ben daha yaşanılabilir, modern türkiye için yapmıştım. kendi bokunuzda boğulun. ben ikinizden de değilim.
 • "ağabey odtü yurtlarında fuhuş yapılıyor, içki içiliyor, kumar oynatılıyor. rümeysa'yı bizim yurda kaydedelim ağabey, çok şükür orada her ihtiyacını karşılarız." odtü kayıtlarında her yıl, kampüsün her köşesinde fısıltıyla söylendiğine rastlayabileceğiniz, cemaat neferlerinin en popüler cümlesi.

  vay arkadaş ben böyle akıl tutulması görmedim.

  maaşlı-sigortalı cemaat yazarlarını attım bir kenara, onlar zaten görev adamı. fakat "tamam ben de sevmiyorum cemaat ama böyle vıdıvıdı", "senin yaptığın da baskı", "adamlar bundan mağduriyet çıkaracaklar" diyen bir kişi daha görürsem ağzının ortasına patlatacağım.

  siz hiç cemaatçi gördünüz mü? nasıl çalıştıklarını gördünüz mü? zibilyon tane cemaati geçtim, siz hiç fethullah gülen camatinin şakirdlerinden gördünüz mü? siz nerede yaşıyorsunuz?

  odtü kampüsünde sürekli yere bakarak garip adımlarla yürüyen, gözlerinin feri sönmüş, asla karşıdan gelenin (hele de bir kadının) gözünün içine bakmaya, konuşmaya cesareti olmayan, tek sosyal aktivitesi mescidde namaz kılmak olan beyni süngerleşmiş bir güruh. arkadaşlar, sünger diyorum, abartıyorsam adilerin adisiyim.

  şimdi dostlar. sözüm balık hafızalı olanlarınızadır; fethullah gülen cemaati bugünün türkiyesi'nde iktidarın ikinci büyük ortağıdır. emniyet'in sayısız dairesi ve yüksek yargı başta olmak üzere bütün devlet kurumlarında örgütlüdür. fethullah gülen cemaati aynı zamanda büyük bir ekonomik güçtür. şirketleri vs.nin yanında gündelik yaşama müdahale etmesini sağlayan devasa dershane, yurt vs. zincirleri vardır. peki güzel kardeşim sen bunları bilmiyor musun? elbette biliyorsun fakat "ötekileştirmeyelim ötekileştirmeyelim" diye diye senin de kafanı yaktı bizim türkiye solunun bir kısmı. vebali bizim de omuzlarımızdadır, o yüzden "cemaatçiler böyle kovulmamalıydı" diyen sizleri görünce kendime de daha çok öfkeleniyorum.

  siz üniversite kayıtları sırasında hiç aşti'de bulundunuz mu? bizatihi polisin, belediye görevlilerinin koruduğu, aşti'de yer tahsis ettiği, her bir otobüsün başına üşüşen çekirge sürüsü misali cemaatçi akınlarına hiç şahit oldunuz mu? bizatihi devletin kendisi olan, elinde sonsuz imkanları olan bu "devlet içinde devlet" taşradan gelen yoksul öğrencileri nasıl da kolay devşiriyor, görmeseniz dahi tahmin edebilecek kadar zeki olmanızı dilerdim.

  eski ev arkadaşım onur. zehir gibi bir çocuk. konyalı. kendisini bildi bileli fethullahçıydı, hasbelkader biyoloji bölümüne girdiği zaman kafası açıldı ve "abiler"in evini terk etti güzel kardeşim. bir gün onur'u, ya da varsa eğer çevrenizdeki her daim şefkat tokadı yiyen "cemaat gazisi" onurlar'dan birini karşınıza alıp "içeride" olan bitenleri bir de ondan dinleyin derim. hatta onu geçtim direk şuna tıklayın: ışık evlerindeki güldürü ve neşe tufanları. tekrar hatırlatıyorum: sünger.

  fethullah gülen cemaati başta olmak üzere bilumum tarikat odtü'deki kayıtların yapıldığı kkm bölgesini ve dahi kampüs sathını her yıl arsızca işgal eder. sabah aşti'den toplanan "mahsul" ile beraber servislere binip kıtalar halinde kampüse akarlar. başta orta anadolu olmak üzere bilumum bölgeden gelen gençlerimizi ve ailelerini otogar peronlarında, kampüs köşelerinde (ne yazık ki kayıtlara gelen birçok genç ile işi çoktan bağlamış oluyorlar, ta yerleştirme sonuçları açıklanmasından itibaren, bağlayamadıklarının ise iletişim bilgileri -ailelerinin iletişim bilgileri dahil- mutlaka ellerinde oluyor) kafalayıp teslim alırlar. bu öyle bir ağdır ki, gün boyunca odtü kampüsünde elinden telefon düşmeyen ("tamam ağabey nerdesiniz, adem yanınızda mı? tamam geliyorum orada bekleyin"), okulda kafaladığını servislere doldurdup "ev"lere dağıtan bir çekirge sürüsünden farkları yoktur.

  eşinizin dostunuzun okulu yeni kazanmış çocuğu, hatta arkadaşınız cemaat evlerine bir kere yerleşti mi neye dönüşeceğini söylemiştim, üstüne basa basa bir kez daha diyeyim: sünger. hayatla, insanlık tarihinin damıta damıta bu günlere getirdiği bütün bilim ve sanat birikimiyle, aşkla, dostlukla bağını koparmış nefes alan bir sünger. bir düşünün, sevdiceğin elinden tutamadan, bir final dönemini "ıslatmadan", bir öğrenci topluluğuna katılamadan, bir tiyatroya gitmeden, internete dahi giremeden geçip giden; her sabah kapınızın eşiğine bırakılan tomarla zaman gazetesi ile başladığınız, kampüsteki arnavut kaldırımlarını sayarak geçirdiğiniz saatlerin ardından mescidde kaptığınız ayak mantarını kaşıya kaşıya yatağa gitmenizle sonlanan bitimsiz günler...

  çok basit; odtü'de dinci gerici faaliyete geçit verilmez. cemaatler kendilerine öğrenci devişremez. odtü öğrencisi, akademisyeni, çalışanı buna izin vermez.

  geçtim odtü'yü, şahsen hiçbir yakınımın gözümün önünde bir süngere dönüşmesine müsamaha göstermedim, göstermeyeceğim. buna en ufak prim veren de ya alçak bir şerefsizdir ya da aptaldır nezdimde. en azından ikincisi olun, onurlu yaşayın.

  edit: sinir harbiyle alelacele yazarken gözden kaçan imlalar vs.
 • yemin ediyorum yazik. yapacaginiz eyleme basliyim sizin. arkadasim bak gecmisime ne cemaatci ne de akpli olmadigini gorursun. ama sizin gibi fasist insanlar yuzunden hala milet 28 subatin ekmegini yiyor. ıste sizin gibi insanlar yuzunden akp olmazsa insanlar dinini yasayamaz saniyor millet ve akpye oy veriyor. ac standi yardim et cocuklara, sen de ev sagla. yapamiyorsan cocuklara anlat ama elinde pankart turbanli kizin gotunden ayrilmayip onu tahrik etmek. fasizmin kralidir bu yapilan.

  yapmayin etmeyin bu sekilde ancak kendizi haksiz hala getirirsiniz. cemaate dikkat diye pankart acin eyvallah ama elinde kartonlarla insanlari rahatsiz etmek nedir. birisi bana capulcu gezici dese hic sorun etmem hatta elionde kartonla capulcu bu diye pesimde gezse komik bulurum ama yine de sinir bozucu olur surekli etrafinda 3 kisi elinde karton.
 • benim gibi düşünen özgürdür. benim gibi düşümeyenin amk. ben bunu anlıyorum bu videodan.

  ben de odtü mezunuyum. burası bizim diyip de yapılan bayrak yürüyüşünden sonra sinirden köpürenleri, sonrasında onlarca insanı taciz edenleri biliyorum . üç beş kişinin elinden çıkmış bildirilerin altına "odtü öğrencileri" yazanları da biliyorum. "ya şu bildiride şöyle yazmışsınız biraz aşırı bir genelleme olmamış mı?" dedikten sonra bağıra bağıra sindirilen arkadaşımla etrafımızın nasıl sarıldığını da hatırlıyorum. hiç bir siyasi grupla, cemaatle alakası olmayan beni " sen faşist misin?" diyerek sindirmeye çalışanları da biliyorum. hiç kusura bakma asıl sen faşistsin. sol görüşle bir problemim yok ama bu insanlardan gerçekten tiksiniyorum

  evet, odtümüze okul okumaya gelmiş insanları ucuz yurt ve burs ayağına kendi safına çekmeye çalışmanın ne kadar yanlış olduğunu tartşmıyorum. (cemaatle alakam yok, dindar falan da değilim. bazı gerizekalılar ötekileştirmekten orgazmik bir zevk alıyorlar, belirteyim dedim.) fakat bunu engellemeye çalışan yukarıda anlattığım mantık olunca kusura bakmayın: iğrençsiniz.
 • memleketteki kafa yapisini en guzel gosteren olaylardan birisi olmus. tabii ki sasirtmiyor bunlarin hicbirisi. konu hakkinda burada yazilanlar da.

  bir donem once ogrencilerini yetistirmeye calisacagina dersin yarisini, ilericilik, ozgurluk, evrensel insani degerler uzerine kuran kosokoca tip fakultesi profesorlerinin, bir donem sonra, yapilan duzenleme ile ve butun ogretim gorevlilerine bilgilendirme yapilmasina ragmen, bazi ogrenciler derslerine basortusu ile geldiginde onlari yaka paca bir suru hakaretle dersten atip bir de "yeter ki sizi gozum gormesin, ben sizi yoklamada burada yazarim, derse gelmeyin" dedikleri,

  ayni universitede, bolumunun en basarili, en genc yasta docent olmus ve ogrencilerce en sevilen hocasi, sadece, sirf namaz kildigi icin bolum ve universite yonetimi tarafindan kanitlanmis ayrimciliga ugratilarak baska bir universiteye gecmeye zorlandigi,

  bir devlet kurumunda, ustlerini en cok elestiren, haktan hukuktan dem vuran, mesai saatlerini politik mulahazalar ile geciren ve politik e-postalari surekli surgude dolastiran insanlarin, proje paralarini ic edip isi yaptiklari yurtdisi teknik gezilerde eslerine devletin parasiyla ic camasiri alma noktasina getirdigi,

  bu durum yonetilerce anlasilip bu insanlarin kurumla ilisikleri kesildiginde, kandirdiklari, kendi cevrelerine topladiklari, calisanlardan olusan buyuk bir kalabaligin, isten atilmamalari icin cesit cesit protestolar yaptigi, kurumun yoneticilerinin mahcubiyetin artmamasi icin ortaya cikartmadigi bu gercekler ortaya dokuldugunde ise, bu zevatin masalarindan baslarini kaldiramadiklari,

  bu ve benzeri rezilliklerin, ozgurluk, cagdaslik, ilericilik, medenilik lafizlarini agizlarindan dusurmeyen zevat tarafindan gunbegun ortaya konuludugu bir ortamda,

  hic ama hic sasirtmamistir.

  yani insanlarin, kendilerinden baskasina, farkli olana tahammulu gecin yasama hakki tanima gibi bir durumu dahi yoksa, kendisinden olaninin disindakini gormeye bile tahammul edemiyorsa, ayni ortamda dahi barindirmiyorsa, kim, kime, ne soyleyebilir.

  denilebilir ki "karsi taraf" da boyle. degil iste. degil. koskoca islam tarihi onumuzde. tabii simdi bireysel birtakim haklarin kisitlanmasi, ayrimcilik yapilmasi, torpilin islemesi, yolsuzluklar onde gelen problemler. fakat, bunlarin hicbirisi, yukarida ornekleri verilen mentaliteyle karsilastirilacak, karsilanmaya calisacak ya da bu mentalitenin bahanesi olacak seyler degil.

  burada soru ve dananin kuyrugunun koptugu yer sudur: "karsi taraf" tum bunlari yaparken, kendisini dayandirdigini iddia ettigi inanc sisteminin aleni olarak ziddina bir eylemde bulunarak, kendisi icin inanmis oldugu ahiret gununde isleri "zorlastirirken", ozgurluk fedailerinin(!) bu ve benzeri ahlaksizliklarini neye vuracagiz?

  burada yazan eden, ama iste, bunlar istisna, bir guruba maledilemez diyen arkadasim. riyalakarligin binin bin para ettigi bir ortamda asil istisna, sensin.

  siz onlardan olmadıkça, onlar sizi asla sevmezler.
 • ekşi sözlükte dahi oldukça büyük çoğunluk tarafından faşizan ve saçma bulunan eylem.

  sırf bu dahi gezi parkı'nın bir şeyleri değiştirdiğini -iyi yönde- gösteriyor. ideolojik mücadelelerin düşmanlık kafasıyla yapıldığı 70'lerde kalmış sınırlı bir beyinsiz topluluk haricinde, insanların ikiyüzlülük yapmadığını görmek oldukça sevindirici bana göre. hala örneğin cemaatçi-akpli topluluğun çok büyük çoğunluğunun bu olgunlukta olmadığını düşünüyorum ben; yine de doğru olan yapılıyor burada.

  bu tipleri daha önce de gördüm ben aslında. ülkücüler konferans (evet sadece konferans) düzenlemeye kalktıklarında da bu arkadaşlar hop oturup hop kalkmıştı benim üniversitemde, faşistler nasıl üniversitede konferans düzenlerdi! onlarındı oysa üniversite!

  birilerini sürekli kovarak, birilerine sürekli "defol" diye bağırarak hem ilerici hem özgürlükçü oluyordu bu arkadaşlar. birilerini kovarak özgürlük getiren insanlar, komik.

  zaten hepsinin kerameti kendinden menkul olduğu için, sırf "solcu" veya "komünist" etiketi dahi yetiyordu onları "özgürlükçü" yapmak için. bu yüzden insanları bir yerlerden kovmak hiç de garip gelmiyordu onlara. oysa onlar kovulduğunda bir yerden; -evet haklı olarak- bütün güçleriyle yaygara koparmayı biliyorlardı.

  kimse kusura bakmasın arkadaşım; bu ülkenin en baba faşistleri ağzından devrimi düşürmeyen şu marjinal tayfa bana göre. bir şey beceremeyip senelerdir, biz sıradan insanlar sokaklara dökülüp başarınca bir şeyleri; pay alabilmek için ortaya düşüp bazı şeyleri bok eden de bu tayfa. ne bileyim işte, halk gündoğdu'da eylem yaparken basmane'ye saldırmaya kalkan beyinsizler bunlar işte. kendi dışında herkese beyni yıkanmış gözüyle bakan, halbuki beyninin içi çamaşır makinesine dönmüş insanlar bunlar.

  çıkmışlar yine, kendinde nasıl görüyorsa o hakkı, kovuyor birilerini. kimsin ulan sen? sana mı düştü? sen de yap yurdunun tanıtımını, ideolojinin tanıtımını? o adam gelip engellerse seni canına oku, kabul. ama kovamazsın o insanları. kovarsan da, ertesi gün örneğin erciyes üniversitesinde sana yapılınca aynı şey ağlamayacaksın. delikanlı olun bari biraz amk.

  şimdi bunları okuyan insanlar bir ideolojik kalıba sokmaya çalışacak beni, hatta buna göre oylayacak. sikeyim ideolojilerinizi; hem de hepsini. "kimse kimseden üstün değildir ve kimse hiç kimsenin şiddet içermeyen eylemlerine müdahale edemez" tarikatındanım.
 • öncelikle belirtmek gerek galiba ben herhangi bir stand açma durumu görmedim. şimdi bu "cemaat===>" yazısı ile kovalanan ablaların olayını bilmeyenler için anlatmakta fayda var sanırım. kendileri oturup broşür dağıtıp, misyonerlik yapmıyor (ki öyle yapsa bile tepki alabilir) yaptıkları şey, kayıt zamanları aşti'den başlamak üzere stratejik noktalarda konuşlanıp üniversiteye yeni gelenleri recruit etmeye çalışmak.

  birkaç kere aşti'de bana da yanaştı bu güruhtan birileri. sabah oldukça erken bir saatti ve bir hanım kızımız yanıma gelip üniversiteye yeni gelip gelmediği mi öğrenmek istedi. ben de hayır dedim, yardım edebileceğim bir şey olup olmadığını sordum. aklıma ilk gelen şey kaybolmuş olduğuydu. kendisi ise hiçbir açıklama yapmadan gitti. neyse sonra aynı durumu birkaç kere yaşayınca fark ettim ki bu, cemaatin yurtlarına öğrenci toplamak için sürekli yaptığı şeylerden biriymiş. şimdi bu nokta kendilerinin yaptığı hatayı ve yaptıklarının neden düşüncelerini özgürce ifade etmek adı altında savunulamayacağını ve odtü'de neden tepki aldıklarını dile getirmeme izin verin.

  burada odtülüleri destekleyen çoğu kişinin dediği şekilde, 'faşist düşünceleri savunuyorlar o yüzden bunu hak ettiler' kısmına girmeyeceğim. daha temel bir yanlış var ortada. bakın, bu insanlar ellerinde ne bir broşür ne bir açıklama hiçbir şey yapmadan yanınıza yanaşıp sizi bir yerlere götürmeye çalışıyor. ortada stand yok, muhtemelen okulun öğrencisi değiller. açıkçası şu şartlar altında "tuhaf" tavırları olan bir takım insan olmaktan öteye gidemiyorlar. yok başörtülüymüş yok cemaattenmiş falan hikaye. şimdi atıyorum, otogarda ya da kampüsteki ilk gününüzde kıyıda köşede duran bir adam yanınıza yaklaşsa, size bir takım sorular sorsa ve sizi bir yere götürmek istese yüksek ihtimalle rahatsız olup polisi aramayı düşünürsünüz, değil mi? yani içeriği cemaatten uzaklaştırdığında rahatça bir 'creepy guy' hikayesine dönüşecek bir olaydan bahsediyoruz. işte bunlarınki de böyle bir taciz politikası. şimdi, stand falan açmayan, denetimden ve gözden uzak ve sistematik bir şekilde üniversiteye "yeni" (yeni çünkü manipüle etmesi daha kolay) kayıt yaptıran öğrencileri tespit edip, cemaatin yurtlarına çekmeye taciz sınırlarını zorlayacak şekilde uğraşan bir grubun bu şekilde pankartlarla ifşa edilmesi hiç anormal değil. madem tacizden rahatsız oluyorsun kimseyi taciz etmeyeceksin. yani adamların yöntemleri tamamen yanlış, etik değil. hadi varsayalım çok etik ve demokratik yollar benimsediler, bu durum yaptıkları şeyin beyin yıkamak olduğunu değiştirmiyor. hiç kimse beni bunun özgürlük olduğuna inandıramaz orası da ayrı bir mevzu.

  ama bizim ülkedeki liberaller bu olayı da hemen faşizm diye damgaladı. bu nasıl bir korkudur anlamış değilim müslümanlara laf edilecek, aman müslümanlar ezilecek diye bu kadar kendini paralayan bir grup daha yoktur herhalde. yani başörtülü tayfa ne yapsa ses çıkarılamayacak bu ülkede, saniyesinde baş örtüsüne saldırı olur. hayır böyle bir hassasiyet bir kendilerinde var bir de amerika'da yaşayan zencilerde. ki başörtülülerin 200 senelik bir kölelik geçmişi olduğunu sanmıyorum. her neyse benim liberallere tavsiyem öncelikle neyi ve nasıl insanları savunduklarını iyice bir araştırmaları. başörtüsü takan her insan düşüncelerini medeni bir şekilde mi dile getiriyor acaba? bu cemaat üyelerinin kendilerine adam toplarken benimsedikleri yöntem kabul edilebilir mi? yoksa taciz sınırlarını zorladıkları oluyor mu?

  ya da yok biz kafadaki kalıplara göre hareket etmeye devam ederiz, "acil durumda camı kırınız" tavrıyla faşist etiketlemesine gireriz diyorsanız. durmak yok yola devam.
 • odtü yurtlarında 3 yıl kalmış biri olarak bir anımı anlatmak istiyorum.

  bu yıl odamda 3 tane yeni gelen hazırlık öğrencisi vardı. yurtta da başı kapalı bir kız vardı. kızı 5 katlı yurdun her katında görüyordum zırt pırt. başlarda geldi yine şeklinde tepki veriyordum ama mutfakta sürekli yeni gelen kızlarla muhabbetlerini gördükçe art niyet aramaya başladım. bu yeni gelenler başka katlardan kızlardı yine. muhabbetten kendisinin onları yemeğe çağırdığını anlıyordunuz. neyse bir gün bir baktık bizim kızlar başka bir yeni kız tarafından kısır partisine davet edildi önümde. beni çağıran olmadı. alındım haliyle. severim de kısırı. neyse.

  bunlar gitti, ben de odada yalnız kalmanın verdiği keyifle açtım kulaklıksız film seyrediyorum.

  çok geçmeden bir baktım 3ü de damlamış geri. noldu kısa sürdü dedim. anlattılar, toplandıkları yerde şu kapalı kız ve benzerleri, abla dedikleri bir kızla bu toplantıları sık sık tekrarlamayı konuşuyorlarmış, kim nerden gelmiş şeklinde şöyle bir alttan alttan fişlemeye çalışıyorlarmış bunları. bizimkiler de anlamış niyeti gelmişler.

  biz de aradık danışmayı, böyle böyle cemaat oluşumu var sanırız, toplantı yapmışlar dedik. gidip basmışlar. bir şey yok tabi ellerinde. kızlar çeki düzen vermiş, normal muhabbetler dönmüş vs.

  danışma bizle konuştu sonra, tekrar yenileri çağırırlarsa haber vermemizi istedi, ne sağcısına ne solcusuna ne türküne ne kürdüne yurt gibi bir ortamda böyle şeyler yapma hakkı vermeyeceklerini söyleyip onlarla işbirliği yapmamızı istediler.

  biz de kabul ettik.

  çünkü yurtlarımız fuhuş merkezi.
 • başlıgı okuyunca sandım ki gene başörtülü bacıların üstüne işenmiş.

  ulan arkadaş bu cemaatçi takımı gene ağına bir kaç tane kurban daha düşürmeye calışıyor, fakat gençlerde protesto eylemi yapmış, vurma yok, kırma yok, saldırı deyip de iyice alçalma istersen.
 • olayı başörtü meselesi sanan insan zekasını küçümsemek için zaman harcamak gereksiz. ben arkadaşımı bile sokamazken velileri sıkıştırıp odtü yurtlarında kızlar çocuk düşürüyor gibi iğrenç yalanlar söyleyen iğrenç insanların kovulması gayet hoş.
  çok istiyorsan girmek al 500 puanı seç istediğin bölümü gir bak odtü de türbanlılara faşizm var mıymış yok muymuş. giremiyorsan da götünden atıp tutma küçük beyninle.