şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bütün türk milletinin anlaması gerekendir.

arkadaşlar, cemaatlerin hiçbirisi milli değildir. hiçbirisi milli kalamayacaktır. hepsi er ya da geç istihbarat teşkilatlarının adam devşirdiği, ülke yönetimine girdiği terör yuvalarına dönüşecektir.

tekrar ediyorum: cemaatler ulusal güvenliğe tehdittir.

özellikle bazı cemaatler görüyorum. atatürk'ü falan öğretiyorlar bünyesine gelen gençlere falan. en tehlikesi bunlar.

dur olum, kızma bir açıklayacağım neden olduğunu. oku şimdi sakince.

neden bunlar?

şimdi bizim milliyetçi ve sol kesimde dini olan insanlar var. hoş, güzel, olsun. bunlar cemaatler kendine çalıştığı için, atatürk düşmanı olduğu için bu tip cemaatlerden uzak dururlar. ne güzel bak. sonra bir cemaat çıkar "biz milliyetçiyiz, atatürk'ü anlatacağız." der. aile de çocuğunu gönderir. birkaç dersi takip eder bakar ki harbiden atatürk düzgünce öğretiliyor, mili bir düzen var. üstüne din de istismar edilmeden öğretiliyor. ne güzel dimi?

değil kardeşim, değil.

bu örnek bir cemaattir. oğlunu, kızını cemaate göndermeye korkan insanlar bu cemaatin samimiyetine inanır. vatansever olduğunu düşünür. türkiye üzerinde büyük bir yankı uyandırır. her yerde şubeleri açılır. ailelerin içi rahattır. çocuğa sorarlar "oğlum/kızım bugün ne yaptın? atatürk hakkında bir şey diyorlar mı?" falan. alınan cevaplar da olumludur.

sonuç? yüzlerce çocuk buraya gider.

sonra milliyetçi, atatürk'ü ilkelerini benimsemiş cemaat lideri öldürülür. hop, istihbarat teşkilatlarının cemaat içine soktuğu kişi cemaatin başına getirilir. cemaatin kitlesi yüksektir. güven kazanmıştır. devamında ne olacak peki? istihbarat teşkilatları tarafından cemaate sokulmuş kişi "atatürk'ün izinden gideceğiz, bayrağımızı dalgalandıracağız. aynen devam! hocamızın vasiyeti budur!" diyecek. çocuklarını bu tip cemaatlere gönderen aileler de rahatlayacak aynı devam ediyor diye ama aynı devam etmeyecek.

zaten muhafazakar kesimi bir şekilde bünyesine çekiyor cemaatler, baş örtüsü şu bu diye. bir de atatürkçü kesimin çocuklarını çekecekler kendilerine. sonra başlayacaklar çocukların beyinlerini yıkamaya. kurtarabildiğini kurtaracaksın. gerisi? gerisi ailesinin din öğrensin diye gönderdiği cemaatten potansiyel terörist olarak çıkacak.

aslında en tehlikelisi milli gözüken cemaattir. arkasından gideni çok olur. aşırı islamcı cemaatleri konuşmaya gerek yok, şeriat propagandası falan yapanlara hiç değinmeyelim. onlar direkt tehdit. ama bu şekilde milli gözüken cemaatler daha büyük tehdit. kandırılmak için konusu olmayacak kişileri de kandırıyorlar bu sefer. hadi yapılan yanlışlar ile bugün muhafazakar kesimi bir şekilde içlerine çekiyorlar. diğer kesimleri de böyle böyle çekmeye çalışıyorlar.

cemaatlerin hepsi bugün olmazsa yarın ulusal güvenliğe tehdittir. din eğitimi verilmeli midir? elbette verilmelidir. çocukların dinleri, inanışları öğrenip kendi yolunu bilerek çizmesi elzemdir. fakat bunu cemaat, kurs çatısı altında yapamaz. yapmak istese bile devam ettiremez.

ele geçirilemeyecek, değiştirilemeyecek tek yer vardır din öğrenme konusunda. o da devlettir.

devlet dini çocuklara öğretmelidir. bu sadece islam değil. her türlü dinsel cemaatten uzak durmalı çocuklarımız. devlet öğretmeli ne öğretecekse. böylece aileler "ya ben yetişemiyorum ama dini de bilmesini istiyorum." dediğinde gözü asla arkada kalmayacaktır.

devletin bu konuda sıkı çalışmalar yapması gerek. alternatif üretildiği sürece cemaatler kapatılabilir. yok edilebilir. ihtiyaç duyulmayacak hale gelebilir. zaten devlet din öğrettikten sonra daha kendi arasında cemaat kurmaya çalışan da toplumdan dışlanacaktır. "başka bir yapı" olarak değerlendirilecektir. devletin alternatifine "paralel" diyeceklerdir. biraz devlet yöneticilerinin strateji bilmesi lazım. sen cemaatleri kapat, seçmeli olarak din-kitap dersini ver bakalım kaliteli şekilde. sonra cemaatler palazlansın. çık, "ben zaten eğitim veriyorum, devlete paralel misiniz siz?" diye sor. daha bunların yanına yaklaşacak olmaz yeni fetö diye. biraz strateji, biraz satranç tahtasını okumak lazım.