şükela:  tümü | bugün
  • özellikle portre çekimleri çok başarılı olan fotoğrafçı.
    besbelli düğün fotoğrafçılığına da el atmış, iyi de yapmış. cemalcanates.com'da güzel işlerini görmek mümkün.

keşif editi: blog'da da kişisel çalışmaları yer alıyor. şu tip double exposure bir düzenlemesine de denk gelince türkiye'de düğün fotoğrafı meselesine apayrı bir anlam kazandırmakta olduğuna iyice ikna oldum.*
  • adam fotoğraf olayında zorlamadan, yormadan o kadar iyi işler çıkartmış ki. bir konuda açık ara çok iyi olmak nedir diye sorsalar hiç tereddütsüz gösterebileceğim yegane insan. fotoğrafın da doğuştan bir yetenek, farklı bir algı gerektirdiğinin canlı kanıtı. bir yerlere giderken devamlı fotoğrafımı çeksin diye yanımda her yere her an götürmek isterdim ama maalesef seveni, hayranı çok :) yolu açık olsun, hak ettiği yerlere gelsin bir an önce.
    yaptığı tatlılıklara bir göz atmak isterseniz; http://www.cemalcanates.com/ adresinde sizi bekler.
  • web sitesinde yazan tarif çok hoşuma giden fotoğrafçı:

"en güzel dekor yaşamın ta kendisi, en güzel kuş o an orada olan ve en güzel ağaç, en güzel aşk, siz de orada olduğunuz için o kareye girmeye bu kadar hevesli. benim yaptığımsa sadece, fotoğraf için halihazırda istekli bu güzel parçaları cesaretlendirip aynı karede buluşturmak."

fotoğrafları da seçtiği kelimeler kadar naif. düğün fotoğrafçısı olarak tanımlamak kendisi için fazlasıyla dar kalıyor yaptığı işlere bakınca.
  • mesleğini severek yapan ve yeteneğiyle bir yerlere gelen insanlara çok imreniyorum. kişisel instagram hesabını (@cemalcanates) uzun zamandır takip eden sıradan bir fanıyken pat diye en sevdiğim insanın düğün çekiminde karşıma çıkıverdi. hani bu sanatçı / fotoğrafçı tayfası burnundan kıl aldırmayan ukala tiplerdi sevgili spartalılar? ben böyle mütevazi sevimli bir insan görmedim. işinde şakası yok yalnız. biz mola verip bir limonata için kaytarmaya çalışırken "günbatımını kaçıramayız" diyip şeker şeker izin vermedi. o günün bir daha gelmeyeceği bilinciyle süper fotoğraflar çıkardı. şimdi limonatamızı yudumlarken bakmaya doyamıyoruz.*

kimbilir belki şurada da küçük mutlu bir ağaç vardır (orada bir yerlerde). (bkz: 90'larda çocuk olmak) bob ross'a selam eder; küçük mutlu ağacıma, yeni evlenen caanım dostuma da bu vesileyle yeniden mutluluklar dilerim.