şükela:  tümü | bugün
  • 1893 ile 11 şubat 1975 tarihleri arasında yaşamış siyasetçi.

    lozan üniversitesi genel iktisat ve içtimayat fakültesi'ni bitirdi. bern büyükelçiliği, ziraat bankası genel müdür muavinliği, ii.(ara seçim, istifa : 10 şubat 1925) ve iii. dönem gümüşhane, v. dönem (istifa: 29 ocak 1930) bolu milletvekilliği ile milli eğitim bakanlığı yaptı. bekârdı.
  • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

    s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 5.hukumet/maarif vekili/13 nisan 1929/22 eylul 1930/gumushane/chf/1 yil 5 ay 9 gun/1 yil 5 ay 9 gun

    not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
  • türkiye'yi milletler cemiyetinde temsil eden ilk kişi.
  • 1893-1975 yılları arası yaşayan diplomat ve siyasetçi
    "atatürk ilkeleri ışığında türkiye'de demokrasi ve sol" adlı kitabı vardır. başta yön dergisi olmak üzere birçok yerde kemalizmi savunan yazılar yazmıştır.