şükela:  tümü | bugün
140 entry daha
  • anladıgım kadarıyla turkler arasında muhımmıyetı fazla anlasılmayan konudur. su anda tum dunya gundemının bır numarası. reddıtte turk medyasının dogru-yanlıs verdıgı tum bılgı ortalıgı yıkıyor. zaten suudılere karsı dunya genelınde ucu 9/11e dayanan nefret vardı. sankı bu olay bu nefretı yaptırım haline cevırmek ıcın adeta bır vesıle oldu onların gozunde. amerıka trump dısında zaten suudulere karsı buyuk bır sorgulama ıcındeydı. kanada desen zaten atarı ılk yapan, baglarını koparan suudlarla kanlı bıcaklı ılk ulke oldu. ıngıltere hukumetı de olaya hassas yaklasıyor nıtekim kendılerı de rusya tarafından bu konuda cok cektıler. sımdı genel durum suudların rıyadda duzenledıgı ticaret konferansına bır cok onemlı kurulusun katılımını ıptal etmesıyle yavas yavas yaptırımların uygulanmaya başlanması seklınde gıdıyor. suudılerın olaya yonelık sacmalamaları devam ederse olayı kabul etmeyıp sorusturmalara yardımcı olmassa bu olay adeta bır donum noktası olmaya gebedır, ımzamı buraya atayım. hatta ılerı gıdıp dunya tarıhını degıstıren bır seyır alacagını soyleyebılırım. bu konuda soylenecek cok nuans nokta var, zamanla edıtımi yaparım.
  • suudi arabistan'ı dünya kamuoyunda çok zor duruma düşürecek gibi gözüken olay.

https://www.cfr.org/…ce-will-haunt-saudi-government
  • enteresan bir olaylar zincirine yol açan kayıp gazeteci. kayıp değil tabii ki, ama lafın gelişi öyle diyelim.

ben ara sıra batı'yı anlamakta zorlanıyorum.

bu ülke yıllardır yemen'de çoluk, çocuk demeden katliam gerçekleştiriyor. bu ülke, belli bir hedef yerine alan tahribatı sağladığı için kullanımı yasaklanan bomba çeşitlerini hala kullanıyor. bu ülke, otorite değişikliği ile birlikte sayısız gazeteciyi hapise attı. bu ülke sınırları içinde din özgürlüğü yok, ki buna müslüman azınlıklar da dahil. bu ülkenin ceza sistemi dahilinde işkence neredeyse serbest. bu ülkenin yargı sistemi dahilinde suçlanırsanız, size ne delil sunuluyor, ne de ne ile suçlandığınız açıklanıyor. çocuk "suçlular" eğer fiziksel olarak ergenlik belirtileri gösteriyorsa, yetişkin olarak cezalandırılıyor.

bu ülkede kadın olarak doğmak demek, zaten yarı ölü olarak doğdunuz demektir. bu ülke kadınları hala erkeğin malı olarak görüyor ve o doğrultuda yaşıyor. en basit prosedürlerde bile yanında erkek olmayan kadın, insandan sayılmıyor. kadınların araba kullanmasına daha yeni izin verdiler.

bu ülke, göçmen işçi adı altında modern kölelik sistemine sahip. sponsorunuz sizin sahibiniz. o izin vermeden ne iş değiştirebilirsiniz, ne de ülkeden ayrılabilirsiniz. bir kere bu kölelik sistemine dahil olduğunuzda, buradan çıkışınız "sahibinizin" keyfine kalmıştır. bu sistem dahilinde tacizin, tecavüzün haddi hesabı yok zaten. sene olmuş 2018, bu lanet olası ülkede "sahibini" suçlayan kadınlara hala büyücülük suçlaması yapılıyor, ve bu suçtan ceza veriliyor.

hepsi bir yana... osama'sından tutun, 9/11 teröristlerinin büyük bölümüne... hepsi bu pislik çukurundan çıkma. ama abd bu şerefsizlerle öyle iç içe ki... bir abd vatandaşı olarak utançla karşılıyorum bu durumu. hatta zamanında eyaletimi temsil eden (ve 2. bush'a karşı seçime giren) john f . kerry'ye bile mektup yazmıştım bu konuda... 9/11 sonrası abd'den kaçırılan suudi'ler... 2. bush ve suudi kralının el ele, kol kola görüntüleri...

onu geçin...

yakın zamanda bu haysiyetsiz araplar yarım trilyon dolarlık mega-şehir projelerini anons ettiğinde avuçlarını ovuşturup bunların ayağına koşmayan batılı fon kalmamıştı.

şimdi bir gazeteci öldürüldü...

dünya ayakta.

kalksınlar ayağa tabii... ama mecburiyetten mi kalkıyorlar, prensipten mi belli değil. prensipten kalkıyorlarsa o prensipler yeni mi oluştu? yukarıda yazılanlar meydana gelirken, hele o isimsiz köleler tecavüze, cinayete kurban giderken o prensipler neredeydi?

sir branson suudi'lerin 1 milyar dolarlık yatırımını "askıya aldığını" açıklamış... iyi de, neden iptal etmemiş? askıya almak ne demek? suudi kralı mıdır, ne karın ağrısıysa bu gazetecinin parçalarını tutkalla yapıştırıp üzerine elbise giydirince yatırım yine serbest mi bırakılacak? sir branbson özür filan mı bekliyor?

hiç hayale kapılmayın...

batılı fonlar yarım trilyonluk pastayı gidip de bir gazeteci için hiç etmez.

diplerinde çinliler, ruslar var... ki o ülkelerde gazeteci katliamı gayet normal. hatta olmadığı zaman daha tuhaf karşılanıyor. bir ucundan da bizim tayyip tutar.

ama dediğim gibi, bırakmazlar.

yarın iki özür... üç yanlış anlaşılma... dört, beş göstermelik reform...

gelsin yatırımlar...

araplarda saksı da pek işlemediği için, gelsin kanadalı, fransız, alman, abd'li mühendislik şirketleri, mimarlar.

nasıl olsa işçi olarak çalışacak köle çok.

var mı yakınlarda 3 günlük yas filan tayyip bey? sen haber ver, ben tutarım.

tanrı arabı başımızdan eksik etmesin(!).

öyle diyoruz da, tanrılarının bile bu kadar peygamber gönderip hala adam edemediği ırktan kimseye hayır gelmez.
  • olayın batı medyasındaki yönü; trump'ın kraldan haraç istemesinden kaynaklanıyor. fransa ve ingiltere de kendilerine haraç verilmesini istiyorlar. hatta israil'de. rusya'da yakında isteyecektir. dolayısı ile suud kralı bu haracı seve seve hepsine ödeyecek. kaşıkçı cinayeti haraçlar ödendikten sonra gündemden düşecektir. dünya böyle bir yer işte.
  • ne boklar çevirdiği ilerde ortaya çıkacak bir pastorize süt için milli seferberlik ilan eden trump'ın sikinde olmayan muhalif gazeteci. işte budur "insan hakları", "demokrasi", "medeniyet"...
  • önemli bir aktör idi. ortadoğu da yapılan hemen her konferansta suudi hükümetini gayri resmi temsil etmek için bulunuyordu. bir kuzeni dodi el fayed, dayısı irangate de kontralara giden silahları temin eden adnan kaşıkçı idi.

söylenen o ki önümüzdeki dönemde kral selman hanedanının yerine batı tarafından yeni suudi arabistan yönetiminde yer alması planlandığı, suudilerce öğrenildiği için öldürüldü.

hunharca ve türkiye de konsoloslukta olması işin şu anda tam olarak bilemediğimiz türkiye boyutunun da olduğunu gösteriyor. nişanlısı kızın türk olması vs birçok konu ileride netleşecektir.

batının yaptırım tehditlerinin bu açıdan içi boş olduğunu düşünmüyorum. ayrıca arap baharının suudi lere de uğramayacağını düşünmek saflık olur. ileride suudi arabistanda çok kanlı olaylara şahit olabiliriz.
  • malumunuz kaşıkçı olayından önce iddialara göre suudların planları belli istihbarat örgütlerinin radarına takılmış. bu adamın o konsolosluğa gidip sırra kadem basacağını bilmiyorlardıysalar ve kasten engel olmadılarsa ben de bi zik bilmiyorum.

daha geçen haftalarda “gral bak 2 hafta dayanaman” şeklinde vuku bulan açıktan tehditin ardından hadisenin üzerine tüy dikmiştir. bir suud için üzülür müyüz (hanedan)? asla. biz hayının dölü öldü diye yas tutacaklardan değiliz, olmadık da...

ama trump’ın da o kadar ileri gideceği düşünülemez. zaten adam kendisi silah anlaşmalarının askıya alınmayacağını bildirdi. hani şu küreyi okşarken kitlediği silah anlaşması.
    tabi bu kitleme diye tabir ettiğim olay için en az 4-5 başlık açılıp bölgenin geleceği tartışılabilir. yani bu anlaşma al gülüm, ver gülüm şeklinde düz bir alışveriş değildir. (bkz: şeytan ayrıntıda gizlidir)

haracını kesip yoluna devam eder. önemli olan türkiye olarak bu olaydan kazanımlarımız ne olacaktır.
  • dunya gundemini sarsan olayin bizim migrosun dibinde olmasi biz nasil bir pisligin icinde yasiyoruz sorusunun agirigini daha da artirdi gozumde. az otede oynayin da diyemiyorsun, evinin salonunda bile oynayabilirler.
  • kim bu adam? neden türk adı soyadı var? neden kızı yaşında nişanlısı var? her şey o kadar garip ki, anlamlandıramıyorum.
  • washington post'un her gün manşetten takip ettiği mefta arap. yine de suudilere herhangi bir ciddi sıkıntı oluşacağını sanmıyorum. en fazla tr-sa ilişkileri kopabilir o da zaten kaçıkçı'dan bağımsız gelişen bir süreçti.
17 entry daha