şükela:  tümü | bugün
 • cemal kaşıkçı'nın arkadaşları ve kaybolmadan birkaç gün önce londra'da görüştüğü tanıdıkları, kaşıkçı'nın suudi arabistan'da rejim içindeki farklı gruplarla ve müslüman kardeşler'le ilişkisini anlatmış.
  özetle, suudi arabistan'ın eski yönetimi ile yeni yönetimi arasındaki bir güç savaşında kaybolduğunu söylüyorlar.
  kaynak: link
  --- alıntı ---
  cemal kaşıkçı, suudi arabistan'dan geçen yıl ayrılarak abd ve türkiye'de yaşamaya başlamıştı. ama suudi arabistan'da geçirdiği son yıllarda adeta veliaht prens muhammed bin selman'ın 'elini ensesinde' hissediyordu.
  arkadaşları, cemal kaşıkçı'nın 18 eylül 2017'de suudi arabistan'dan kaçmaması durumunda kasım ayında gözaltına alınanlar arasında olabileceğini söylüyor.
  cemal, suudi arabistan'daki kurulu siyasi düzenin bir parçasıydı. suudi arabistan adına görevler de alıyordu. bir defa beyrut'ta bir toplantımız vardı. eski üst düzey batılı diplomatlar ve siyasetçiler hamas liderleriyle görüşecekti. suudi arabistan tarafından bu görüşmeye katılması için beyrut'a kaşıkçı gönderilmişti.
  cemal kaşıkçı, yakınlarına göre yalnızca bir gazeteci değil, uluslararası nüfuzu kuvvetli, suudi arabistan'ın 'eski rejime yakın bir siyasi figürüydü' ve eski yönetim ile suudi arabistan'da reform vadeden veliaht prens selman arasındaki iktidar mücadelesinde kayboldu.
  suudi elitlerin arasındaydı. batı'da eğitim görmüş, siyasi aydınlar. suudi arabistan'da gerçek bir reform görmek isteyen ama bunun rejim değişikliği olmadan gerçekleşmesini isteyen bir elit grup. prens selman da bu elit grubu kendisine tehdit olarak görüyor, teket teker hepsinin peşinden gidiyor.
  --- alıntı ---
 • o gün jet ile ülkeye giriş yapanlar arasında bir tane adli tıp uzmanı asker var.
  diğerlerinin kimliği deşifre olmuş. gelen kişi sayısı ile dönen kişi sayısı farkli.
  baya tezgahı kurmuşlar belki bunlar bu alanda çığır açacak keşifler yaptılar adam buhar oldu. dikta rejimleri öldürme üzerine profesyonelleşir.

  https://twitter.com/…cqc/status/1049778773397307392

  bu arada bunu yazmazsam çatlarım,
  c. kaşıkçı ve nişanlısı hiç yakışıyor mu
  genç birisi ile yaşlı birisini görünce tiksinti geliyor.
  foto kaynağı
 • asla çözülemeyecek olayın perde arkasıdır
 • nişanlısının istihbarat bağlantısı olup olmadığı, kaşıkçı'nın sadece tek bir istihbarat örgütüne çalışıp çalışmadığı, kaşıkçının şu an yaşayıp yaşamadığı, gelen uçaklardan biriyle başka bir pasaportla güle oynaya ülkesine dönüp dönmediği, öldürüldüyse bunun planlı ya da ani gelişen bir olay sonucu olup olmadığı, deşifre bir çift taraflı ajanın akıbeti gibi sorular barındıran perde arkasıdır.
  23 yaş küçük nişanlısına istanbulda ev almış bir ay önce. istanbulda mı yaşayacaklardı, kendi abd'de devam edecek ama karısı mı burada oturacaktı, bu nasıl evlilikti, koskoca abd'deki konsoloslukların belge vermeyip istanbul konsolosluğuna yönlendırmesi insanı hiç mi huylandırmaz, bir vekalet verse avukatla halledilebilecek bir konu için niye kalkıp kendi gider...

  ha tabi bu arada bizim polis ve istihbarat ne iş yapar, burası teksas mı?
 • abd senatosu'ndan trump'a konunun önemini hatırlatan bir bilgi mektubu gönderilmiş. işin perde arkası derin gibi.
 • trump’ın “suudilerin götünü koruyoruz. bize daha fazla para ödemek zorunda” çıkışından sonra ortadan kaldırılması tesadüf olamaz sanırım. trump’ın o sözlerini hep seçim kampanyasına yönelik boş laf olarak değerlendirmiştim ama öyle değilmiş. bir de meşhur reina saldırısında orada olan adnan kaşıkçı’nın yeğeni cemal kaşıkçı’nın kardeşi ya da kuzeni, bu konuda net bilgi edinince editleyeceğim, hasan kaşıkçı var. link olay reina saldırısına bile sıçrayabilir.
  bakalım büyük ihtimal tesadüftür ama olayın perde arkası oldukça karışık gibime geliyor.
 • abd'nin köpeği olan suudi kralların ve yönetiminin aleyhine gazeticilik yapan kaşıkçı'yı suudilerin abd desteğiyle öldürmesidir. benim anladığım bu en azından.
 • suudiler bizim basını eşek yerine koymuşlar
  işte
  biraz haklılar, temsili foto ise altına belirt.

  5 gün önce ;
  bu 2 uçakta kimler var başlıklı verilen haber görselinde kuyruk tescilleri olan yalnız birinin arka planına kar yağmış olması ile biraz dalga geçmişler. fotoğrafları arattım evet aynı fotoyu kullanmışlar.

  "2 ekim'de suudi arabistan’ın başkenti riyad’dan kalkan ve kuyruk tescilleri hz-sk1 ve hz-sk2 olan iki jet uçağı farklı saatlerde istanbul atatürk havalimanı genel havacılık terminaline geldi "
  https://twitter.com/…esh/status/1049616208658616320

  ----------------------------------------

  yine cemal kaşıkçı'nın konsolosluğa giriş 13:14:36 görüntüsü var fakat o gün anlatılana göre bir daha çıkmadı. 13:14:38 çıkış fotoğrafı verilmiş. bu görüntü yüzlerce paylaşılmış. görüntü ile oynanmış gibi, kapıdaki görevlinin kapıya olan uzaklığı ve kapıyı eli ile tutması garip.
  https://twitter.com/…ssd/status/1049670618763980801

  ve yine amerikan basını sabah gazetesinini iddiası olan apple watch ile ses kaydı yapıldığı haberi ile dalga geçti.
  bunun imkansızlığını anlattılar. tabii teknik detayı bilmiyorum.

  edi,