şükela:  tümü | bugün
312 entry daha
 • araplarda ayakçı diye tabir edilen insanlar vardır. ayakçı diyerek hafife almamak lazım. bunlar prenslerin, kralların yaverleridir. her şeyleriyle kendilerini bağlı oldukları kişiye adarlar. şimdi şurada kendini öldür desen öldürebilecek kararlılıkta insanlar. cemal kaşıkçı'nın ölümünde rol oynadığı düşünülen 15 kişinin içinde de ziyadesiyle ayakçılar mevcuttu. ölüm emrini cebine koymuş ve ülkeye girip halledip çıkmışlardır.

  olayın enterasan tarafı kaşıkçı'nın türk sevgilisiyle evlenmeye karar vererek belli zamanlarda ingiltere ve amerika'daki suudi konsolosluğuna başvurması ve buradaki yetkililerin hepsinin garip bir şekilde kaşıkçı'yı türkiye'deki konsolosluğa yönlendirmesiydi.

  peki neden türkiye'deki suudi konsolosluğu?

  onlara göre türkiye'de adaletin tarafsız olmadığı ve bir kişinin ağzından çıkacak cümlelere bağlı olduğu bir ortam var. cinayet işlendiğinde adamın ümüğüne yapışacak bir güvenlik sistemi yok. buna istinaden de öldürülmek istenen kişinin yeri, hava ve zemin koşulları bakımından en uygun ülke türkiye olduğuna karar verilmiştir. cinayetin asitle eritmek suretiyle bile yapıldığını söyleyen kaynaklar var.

  peki neden kaşıkçı?

  arap coğrafyasında; krallar, veliahtlar ve diğer kral adaylarının birbiri içerisinde şiddetli geçimsizlik yaşadığı bir ortam var. en yakın örnek; yakın zamanda katar prensinin babasını darbe yaparak tahttan indirmesi olayı.

  ortadoğu'daki bu şiddetli geçimsizlik içerisinde yükselen her muhalif karakter bir şekilde dikkat çeker. hele ki kaşıkçı gibi washington post gazetesinde köşe yazarıysanız ve suudi yönetimine en sert muhalif tavrı burdan gösteriyorsanız başınız dertte demektir. çünkü bu gazeteyi alıp okuyanlar dünyanın her yerinden milyonlarca insan ve bu muhalif tavır suudi yönetimine karşı algıyı şekillendirir. insanların algılarının şekillenmesi silsile şeklinde dünyanın s.arabistan'a olan bakışını ortaya koyar.

  sonucuna gelirsek araplar yine araplıklarını yapıp, sırttan hançerleyip olayı ''ayrılıkçı güçler yapmış. bizim bu olayla ilgimiz yok.'' demek suretiyle olaydan sıyrılmaya çalışıyorlar. başarırlar mı? bence başarırlar. abd dışişleri bakanı pompeo dün suudi arabistan'daydı ve akabinde trump'ın açıklamaları yumuşadı. neden başka topraklarda resmi bir binanın içinde güpegündüz işlenen cinayetin sonunda infial söndürülmeye ve açıklamalar yumuşamaya başladı? şu lanet olası para. neler alındı, neler verildi, hangi taahhütlerde ortak payda bulundu? bu kapalı kapılar ardında neler konuşuldu bilemiyoruz. bu konu hakkında trump'ın cinayetten birkaç hafta önce suudi kralı selman hakkında söylediği tek cümle aslında her şeyi açıklamaya yetiyor.

  neydi o söz; ''abd ordusunun desteği olmasa 2 hafta bile iktidarda kalamazsınız. s.arabistan abd'ye bu güvenlik konusunda epey borçlu'' demişti.

  olaya türk makamlarının tavrı ve olayları olan refleksini açısından bir görüş ortaya koyabilmek ise güç ve tehlikeli sularda yüzmek demektir.
 • kendisini öldüren ekipte yer aldığı iddia edilen teğmen meşal saad el bostani, riyad'ta trafik kazasında ölmüş.

  https://twitter.com/…fak/status/1052774522581991427

  eminim trafik kazasında ölmüştür.
 • viyana sözleşmesinin ruhuna el fatiha çektiren olay
 • rus büyük elçinin yakın zamanda ülkemizde öldürülmesinden sonra yeni bir diplomatik hadise de bu oldu.

  sudiler bu işi neden bizim ülkemizde yaptılar merak konusu.

  ya da olay daha derin ?

  yalnız görülen şöyle bir şey var papaz uçaya bindi gitti. gidiş o gidiş ...

  biz papazı çoktan unuttuk daha önce pek tanınmayan bu arap gazeteciyi konuşur olduk.

  markete gittiğimizde de fiyatlar zamlı haliyle aynen duruyor.
 • niçin öldürüldüğü konusunda pek çok söylem üretildi ama özellikle türkiye'de öldürülmesinin(şayet öldürüldüyse) bir nedeni de bana göre türkiye'nin gazeteciler için güvenli bir yer olmadığı algısını pekiştirmek. bu abd'nin oyunları bitmez bitmeyecek de.
  bu arada içimizdeki malumlar konu üzerinden hemen türkiye'ye vurmaya başlamış ama ingiltere gibi her bir sokağı itina ile gözetlenen bir ülkede bile bir rus ajan ve kızı zehirlenerek ortadan kaldırıldı. dikkatinizi çekerim. ne ezik insanlarsınız yahu.
 • sıradan insanların kesinlikle hiç mi hiç umurunda olmayan olay
 • bence öldürülmedi. tam, (resmi) öldü denildiği zaman, şakkadanak çıkarıcaklar kaşıkçıyı.
  sonra bir kaşıkçı daha. amerika şaşıracak noluyo ya dicek. sonra bi kaşıkçı daha. klonluyo olabilirler. swh
 • kız arkadaşının kesinlikle bu işin içinde olduğundan emin olduğum olay.
  kız öyle cahil biri değil, bu videodaki konuşmalarıyla https://www.youtube.com/watch?v=pnifuvyqdha eğitimli birine benziyor.

  1- cemal kaşıkçı'nın kız arkadaşı, konsolosluğa girmeden önce erkek arkadaşı ile vedalaştı.

  2- erkek arkadaşı tarafından "çıkamazsam politikacıları ara" diye uyarıldı.

  3- eğer öldürülürse cinayetin ses kaydının alınması için kız kendi telefonunun kullanılmasına müsade etti.

  4- adam öldürülünce hiçbir gözyaşı ve üzüntü belirtisi göstermeden röportaj verdi.
  https://www.youtube.com/watch?v=pnifuvyqdha

  yahu hangi kadın evleneceği sevgilisinin %80 ölüm riski olduğunu bile bile o konsolosluğa girmesine müsade eder?
 • tolga tanış, konuya dair detaylı bir analiz sunmuş, şu ana kadar okuduğum en tatmin edici makale:

  https://www.yahoo.com/…islamic-world-141709338.html
4 entry daha