şükela:  tümü | bugün
 • ihtilal evlatlarini yer genellemesi ile önce o birilerini yemiş* daha sonra da onu yemişlerdir.
 • eski milli birlik komitesi üyesi. emekli korgeneral. 1971 de orduyu isyana teşvik-cunta davasından yargılandı. anılar isimli bir kitabı var. 9 mart darbecileri tarafından pek tutulmayan biri idi.1993 te vefat etti.
 • dünyada ve ülkemizde sabah erken kalkanın darbe yapmasının rutin bir hale geldiği 1960-70'li yıllarda, sol sivil aydınlarla işbirliği yaparak bu işi gerçekleştirmeye çalışan ama sonunda ordunun ve devletin sağ kanadı tarafından tasfiye edilen 27 mayıs'ın kudretli generali.
  adı kendisi ile birlikte anılan, yargılanan, hapse atılan siviller ise genelde yön dergisi etrafında toplanan ilhan selçuk, ilhami soysal, muammer aksoy, uğur mumcu, doğan avcıoğlu, mümtaz soysal, hasan cemal (evet, o da) gibi kişilerdi. bu kadronun başarılı olamamasında mit'in içeriye soktuğu mahir kaynak önemli bir rol oynamıştır.
  başarılı olması durumunda, hem adı, hem de tarz, yöntem ve konjonktür itibariyle türkiye'nin cemal abdulnasır'ı olabilecekmiş gibi durmaktaydı.
 • ihtilal yapmak için birikiminiz var mı? sorusuna efsane bir cevap vermiştir: "ihtilal için birikim değil taşak gerekir.o da ben de var!".
 • demirkırat belgeselinin yeniden yayımlandığı geçen aylarda ne kadar karizmatik olduğunu farkettiğimiz tarihî şahsiyet, hatta evde birbirimize "bu akşam madanoğlu var, kaçırmayalım sakın" diyorduk. keşke sırf onun hatıralarını anlattığı bir program da olsaydı...

  edit: bu entry neden "zamanın ötesi"ne gönderiliyor anlamış değilim. insan sadece hareketlerini, karakterini vb. beğendiği, tasvip ettiği birini mi karizmatik bulur, takip eder? "antikahraman" diye bir şey duymadınız mı kötüleyenler, sadece iyi adamlardan oluşan bir masal bile yok... adam ilginç ve izlemesi de zevkli, keyfimin kâhyası mısınız? sanki biz bilmiyoruz darbeci olduğunu ve onu izlemekten zevk almak darbeyi onaylamak anlamına geliyor... off yarebbim yaaa!
 • rivayet odur ki; ihtilal şansını bir gece farkıyla elinden kaçırmıştır. ihtilal planı yaptığı sabaha çıkacak gecede -mahir kaynak'ın eliyle- bütün planları alt üst olmuştur. bir dönemin efsanesiydi. her efsane gibi, artık yalnızca bir anı oldu, cennet vatanımın bir türlü demokratikleşemeyen hafızasında..

  şimdi niye aklıma geldi ki bunlar bugün, durup dururken?
 • siyasi tarihimizde çok önemli olaylara liderlik etmiş olan kişi.
  açık sözlülüğü ile dikkat çekmekteydi. 1993 yılında hayatını kaybetti.

  (bkz: 27 mayis ihtilali)
  (bkz: 9 mart 1971 darbe tesebbusu)
 • birand'ın demir kırat belgeseli izlenirken en dikkatle dinlenilmesi gereken kişilerden biridir. o yaşlılık halinde bile bir artistlik, burnu havadalık mevcuttur.
 • (bkz: #17438488)
 • 27 mayis ihtilali gecesinde tuğgeneral rütbesiyle harbiyelilere; "şüpheli bulduğunuz kim varsa alın" emrini vermiş. aralarında emniyet müdürleri, bir kaç subay, milletvekili hatta bi oda dolusu generali bile tutuklatmış. işin garibi o kargaşada tutuklanan generalleri orada görünce generallerin darbeyi yakinen takip ettiğini sanmış.