şükela:  tümü | bugün
 • ittihat ve terakkinin güçlü döneminin güçlü kişilerinden
  1 dönem istanbul muhafızıydı
  sonra iktidara geldiklerinde bahriye nazırı oldu.
  genelde enverin gölgesinde kalmıştır ve bunu pek hazmedememiştir
  katliamcı ve acımasız tarafları bolca mevcuttur.

  (bkz: ittihat ve terakki)
  (bkz: enver paşa)
 • corto maltese'in büyük 1 bölümü türkiyede geçen muhteşem "la maison doree de samarkand" episodunda, corto'nun ikizi olan timur chevket karakterinin cemal paşadan esinlendiğini tahmin ediyorum.
  (bkz: corto maltese)
 • araplar arasinda kasap olarak nam salmis pasa.
 • ittihat terakki troikası içinde mustafa kemal'i en çok kollar gibi gözüken paşadır. atatürk de enver paşa ile olan mücadelesinde taktik olarak uzun bir süre cemal paşa'ya oynamıştı.
 • bizim mezun olmadan önce okulda yaptığımız fantezi ceşidine verdiğimiz genel isim.
  fantezi şudur arkadaşlar bi kız bulunur yataktayken kızın beklemediği bir anda kafasına fes geçirilir yanınızda getirdiğiniz göz kalemiyle zavallı deneğe bıyık çizilir ve cemalim benim denir bundan sonra denek izlenmeye ve hareketlerine göre durum değerlendirilmesi yapılmaya başlanır. bi kere deneyin cok komik oluyor gözlemler şudurki kız milleti tokat atıp size pis sapık diyeceğine bu hareketler hoşuna gidip birde ayak üstü başarılı bir cemal paşa rolü oynar.
 • ali fuat erden'in suriye hatıraları ve cemal paşa'nın kendisini bizzat kaleme aldığı hatıraları is bankasi kultur yayinlari tarafından basılmıştır.
  cemal paşa'nın hatıratı -artık- sahaflarda bile zorlula bulunabilmekteyken, ali fuat erden'in kitabı -fahiş fiyatıyla- eli yuzu duzgun her kitapcida mevcuttur. bu iki kaynak cemal paşa'yı anlamakta zeytin dagi kadar önemlidir.
  cemal paşa, şedid bir askerdir. enver paşa'nin aksine daha gerçekçi ve fransiz kültürüne daha yakındır.
  4. ordu komutanlığı sırasında emrindeki alman subaylar'la üstlerine nazaran daha iyi ilişkiler içinde olan cemal paşa, general falkenhayn'ın türk askerlerini strateji gözetmeden cepheye sürmesine dayanamamış ve nitekim iş 'istifa' noktasına kadar gelmiştir. bu hadise şatafatlı rütbe ve ünvanlarla bertaraf edilmiştir ki; falih rıfkı atay bunu çok çarpıcı şekilde kaleme almıştır.
  cephede türk varlığına çok önem veren cemal paşa, hizmet ettiği toprakların elimizden çıkabileceğini düşünemediğinden mi? vazife aşkından mı, bilinmez? bulunduğu coğrafyayı hem abad etmiş, hem de alman arkeologlarla birlikte hayata geçen bir proje çerçevesinde kültürel zenginliklerinin envanterini çıkartmış, lüks baskılı bir katalog kitap ortaya koymuştur.
  cemal paşa'ya ait şu üç anektod merhum hakkında oldukça fikir vericidir:
  cemal paşa, 4. ordu'nun başına geçtiği zaman ilk olarak şu emri tebliğ etmiştir; "artık sorumlular, hiç bir şekilde 'yapılacaktır' veya 'olunacaktır' tarzında rapor vermeyecektir. raporlar daima 'yapılmıştır' veya 'varılmıştır' gibi ibarelerle" nihayetlenmelidir.
  ikinci olarak, cemal paşa'nın emir verdiği bir işin, gereken zamanda yapılmasının imkansız olduğunu anlatmak üzere bir alman muhendis huzura çıkmıştır. elinde mühendislik hesapları, bir sürü pafta, hesap...vs. cemal paşa elindekilere bakar, ne olduğunu sorar. adamcağız izah etmeye kalkıştığında; tüm evrakı bir kenara koymasını emreder ve ekler:
  -eger emrim zamanında ve gerektiği şekilde yerine getirilmezse, sizi asarım!
  iş zamanında tamamlanır.
  son olarak da; yol yapım işlerinde paşanın bir önceki anektoda benzer bir fermanı vardır. paşa der ki: yolların bitiş tarihlerinde bir araba ile yol teftiş edilecektir. eğer araba planlanan menzilden önce yolda kalırsa; arabanın durduğu yerde mühendis asılacaktır!
  eklemek lazım ki; bu sebeple de kimse asılmamıştır.
  bütün bu imar projesinden imparatorluğa hiçbirşey kalmamıştır, cemal paşa ise bunca hizmetini anadolu'ya yapamadığı için yeis içinde istanbul'a dönmüştür.
 • (bkz: general atilhan)
  (bkz: musa dagi)
 • 21 temmuz 1922 günü tasnak partisi'nin emriyle ermeni militanlar tarafindan tiflis'te sehit edildi.
 • mesrutiyet doneminde sanatoryum kurma isini ele almis olan bahriye naziri pasa kisi.

hesabın var mı? giriş yap