şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1966-1969 tarihlerinde genelkurmay ba$kani olarak gorev yapmi$ 1905 dogumlu orgeneral.. 1981'de ölmüş..
 • cemal tural.

  // 16 mart 1966 - 16 mart 1969

  orgeneral tural; 1905 yılında erzincan'da doğdu. 1923 yılında kuleli askeri lisesi'nden, 1925 yılında asteğmen rütbesi ile harp okulu'ndan mezun oldu. 1930 yılına kadar meclis muhafız takım komutanlığı yaptı. 1930 yılında girdiği harp akademisi'ni 1933 yılında bitirerek kurmay oldu. 1954 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı. 1954 yılında tuğgeneral, 1956 yılında tümgeneral, 1959 yılında korgeneral ve 1961 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile 57 nci tümen komutanlığı ve 1 nci ordu kurmay başkanlığı, tümgeneral rütbesi ile genelkurmay harekat başkan yardımcılığı, genelkurmay plan harekat daire başkanlığı ve 66 ncı tümen komutanlığı , korgeneral rütbesi ile 2 nci ve 7 nci kolordu komutanlığı ve 1 nci ordu komutan vekilliği görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde 2 nci ordu komutanı iken, 22 ağustos 1964 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na, 16 mart 1966 tarihinde genelkurmay başkanlığı'na atandı. 16 mart 1969 tarihinde atandığı yüksek askeri şura üyeliği görevinden 16 ağustos 1969 tarihinde emekli oldu.

  fransızca bilir. evlidir.

  17 aralık 1981 tarihinde vefat etti. zincirlikuyu mezarlığı'nda toprağa verildi. //

  kaynak:

  www.tsk.mil.tr/genelkumay/gnkurbask/cemaltural.htm
 • // (...) bundan dolayı da madanoğlu, hem askerlerin, hem de sivillerin lideri konumundadır. daha sonraki dönemlerde başta kara kuvvetleri komutanı faruk gürler ve hava kuvvetleri komutanı muhsin batur ve çevresindekiler de madanoğlu'ndan ayrı cunta hareketleri içerisinde yer almışlardır. ancak, başlangıçta, madanoğlu ile de sürekli ilişkiler içerisinde olmuşlardır. buna rağmen bütün gruplar, bir şekilde birbirleriyle olan ilişkilerini sürdürmüşler; bunun yanı sıra birbirlerini sürekli kontrol etmişlerdir. 1969 yılına gelindiğinde ise oldukça ilgi çekici bir başka hadisenin ortaya çıktığı görülmektedir. bu mesele orgeneral cemal tural'ın darbe teşebbüsüdür.

  cemal tural'ın, darbe yapacağı ihtimalinden şüphelenilerek buna mani olmaya çalışılmış, dönemin cumhurbaşkanı cevdet sunay ve başbakan süleyman demirel'in iş birliği ile cemal tural, askeri şura üyesi yapılmış, yerine, genelkurmay başkanlığına, sunay'a yakınlığı ile bilinen memduh tağmaç getirilmişti. (...) //

  kaynak:

  www.tekirdagulkuocagi.org/site/ulkucu/muhtira.htm
 • // (...) işte bu gelişmelere karşılık olarak, şimdi ankara sokaklarında "mdo - milli devrim ordusu" veya "sdk - silahlı devrim kuvvetleri" imzalı bildiriler uçuşurken; karargahlarda sabahlara kadar ışıklar yanmaya başladı.

  demokrasiye geçiş, artık rafa kaldırılmak üzereydi.

  milli birlik komitesi'ni temsilen kurmay binbaşı kamil karavelioğlu, bir askeri uçakla ankara'dan istanbul'a geçti va doğruca birinci ordu karargahı'na gitti. karavelioğlu, birinci ordu komutanı orgeneral cemal tural'a şu mesajı iletti:

  "mbk üyeleri isviçre'den gelecek olan prof. ali fuat başgil'in, geri çevrilmesini, yahut ankara'ya gönderilmeyip istanbul'da tutulmasını istiyor."

  aynı saatlerde, ankara'da hava kuvvetleri karargahı hareketliydi.
  herkesin ortak düşüncesi, ali fuat başgil'in 27 mayıs karşıtları tarafından bir "intikam sembolü" olarak ortaya çıkarılmış olduğu yolundaydı.
  başgil, cumhurbaşkanı seçilirse, otomatik olarak türk silahlı kuvvetlerinin de başkomutanı olacaktı.

  üniformalıların öfkesi büyüktü.

  fısıltı gazetesi, hava kuvvetleri komutanı orgeneral irfan tansel'in "başgil cumhurbaşkanı seçilirse, çankaya'yı bombalarım." dediği iddiasını kulaktan kulağa yayıyordu. (...) //

  erkin usman

  kaynak:

  www.yeniasir.com.tr/a/dizi/cankaya/cankaya2.htm
 • // (...) ünü cihanı tutmuş bulunan yeşil meram'ın üzerinde şehri kuşbakışı gören ve 45 yıl öncesine kadar tamamen çıplak olan tavusbaba tepesine bu çamların büyük bölümü, konya'da 1960 öncesinde 2. ordu komutanı olan org. cemal tural zamanında askerler tarafından dikildi. ağaç dikme seferberliği başlatan, hatta zaman zaman askerlerin bizzat başında bulunan tural paşa'nın yanısıra, konya belediyesi park ve bahçeler müdürlüğü'nde görevli aydın çavuşun da şimdi kendi ismini taşıyan bölgenin ağaçlandırılmasında büyük emeği geçti.
  org. tural'ın büyük önem verdiği ve üzerinde israrla durduğu ağaçlandırma yarışına dönemin gazetecileri ve gençleri de katıldılar. tepe yavaş yavaş çıplak kayalık görünümden uzaklaşıp, yeşererek orman hâlini almaya başladı. tepede gördüğünüz, en az 40-45 senelik çam ve ağaçların altları sarhoşların mekânı hâline gelince belediye buraları yangın tehlikesinden korumak için aydın çavuş tesislerine çıkan yolun kenarına masalar koyarak piknik alanı hâline getirdi. ancak, halk kamuna ait her alanda olduğu gibi, hor kullanarak gerekli titizliği göstermedi. (...)//

  kaynak:

  www.merhabagazetesi.com.tr/arsiv/2001/11/19/yorum.htm
 • // (...)

  kıbrıs sorununun alevlendiği dönemlerden biri. güneyde bazı birlikler konuşlandırılmış. devrin otoriter genelkurmay başkanı cemal tural, hava kuvvetleri komutanı irfan tansel'le beraber bir pistte yürüyor. ileride üzerinde kombinezon (yani uçuş tulumu), genç bir pilot, kendinden ancak birkaç yaş büyük bir başka genç pilota sesleniyor: "ağabey, bana çift sorti yaz!"

  ağabey?!! türk silahlı kuvvetleri'nde böyle bir hitap var mıydı? kara kuvvetleri'nin otoriter geleneğinden gelen tural, tansel'e dönüyor: "şu ağabey diyenin rütbesi ne, ağabey denilenin rütbesi ne?" tansel paşa derhal subayları çağırıp rütbelerini öğreniyor: ağabey diyen yüzbaşı, ağabey denilen binbaşıdır.

  kıbrıs yatıştıktan sonra birlikler üslerine dönerlerken tural paşa hava birliklerini selamıyla şaşırtıyor:

  "merhaba abiler ordusu!"

  "sağol!"

  (...) //

  celal $engor

  ic. milliyet, 3 ekim 1999.

  www.milliyet.com.tr/ekler/gazete_pazar/991003/haber/insan.html
 • 1969 yılında süleyman demirel hükümetine karşı darbe planladığı gerekçesiyle genelkurmay başkanlığı görevinden alınarak kızak bir göreve atanmıştır.
 • 1962'de osman bolukba$i tarafindan kurulan millet partisi'nin 1972-1975 arasi ikinci genel ba$kani.

  kaynak:

  ltd-ev.de/liberaltr.htm
 • // (...) 27 mayis 1960 ihtilali'nden sonra mbk (milli birlik komitesi ) uyelerince sanliurfa'da bulunan halilulrahman dergahi'nda bulunan mezarindan alinarak bilinmeyen bir yere goturuldu.

  son yuzyilin en onemli adaminin mezarinin baska bir yere tasnmasi karari kimler tarafindan ve ne sebeple alindi, yeni mezarin nerede oldugu, takipcilerinin ve kamuoyunun yeni kabrin yerini bilmesinin uygun olup olmayacagi uzun yillar tartsildi.

  mezari tasima kararini kimler aldi?

  said nursi'nin olum haberi donemin milli savuma bakani ethem menderes'e ulasinca bakan telaslanir ve o aksam kara kuvvetleri komutani olan cemal gursel ile yaptigi bir konusmada:

  "sagliginda bu kadar talebesi, hayrani olan kimse, olunce daha da ulvilesir; mezari ziyaretgah haline donusur!" diyerek tedirginligini aciklar.

  aradan gecen birkac aylik zaman icerisinde 27 mayis ihtilali yapilir ve cemal gursel artik cumhurbaskani olmustur ve 1960 haziran'inda mbk kurulmustur. ihtilal mezarin tasinma islemini hizlandirmistir. bu defa ihtilalin basi olarak cemal gursel, cemal tural'a mezarin baska bir yere tasinmasi emrini verir.

  said nursi'nin konya'da bulunan kardesi abdulmecit unlukul'a mezarin naklini en yakin akrabasi olarak kendisinin istedigine dair bir dilekce bizzat cemal tural ve donemin ikinci ordu komutani ve gecici konya valisi refik tulga tarafindan imzalatilir.

  ihtilalin kudretli albayi alparslan turkes'in aciklamalarina gore icisleri bakani emekli general muharrem ihsan kiziloglu mbk'ya said nursi'nin mezarinin tasinmasi ile ilgili olarak abdulmecit unlukulun talebi oldugunu ve bu konuda devlet baskani cemal gursel'e bilgi verdiklerini belirtir ve komitenin bu konuyla ilgili bir talimati olup olmadigini sorar. komite ise herhangi bir talimati olmadigini bildirir.

  yapacagi isin hukuki mesruiyetini zaten saglamis olan cemal tural, bu olaylardan sonra abdulmecit unlukul'u da alarak urfa'ya gider ve 1960 yilinin temmuz ayi baslarinda halilulrahman dergahi'ndaki mermer mezari actirarak naasi cikarttirir. naas bir askeri ucakla afyon'a getirilir.

  naas nereye goturuldu?

  naasin bu asamadan sonraki akibeti ile ilgili olarak ismet bozdag'in ethem menderes'le yaptigi gorusmelere dayandirilan bir iddiaya gore naas ucaktan denize atilmistir. ancak gerek abdulmecit unlukul'un gerekse o donem askerlik gorevini yapan kisilerin ifadelerine gore naas afyon'da ucaktan alinip askeri bir ambulansa konmus ve oradan isparta'ya goturulmus ve isparta yakinlarinda bir yere defnedilmistir.
  yakin zamanlarda yapilan arastirmalarda da mezarin isparta'da oldugunu dogrulayan bilgiler yer almaktadir. (...) //

  kaynak:

  www.mminen.8m.com/
 • --- spoiler ---

  şartları müsait gördüğü zaman, demirel üzerine düşeni yapmıştır. meselâ, cemal tural’ı, genelkurmay başkanlığı’ndan aldı. tural, görevinin dışına taşan faaliyetler içindeydi. trt genel müdürlüğü’ne, ptt genel müdürlüğü’ne gidiyor, bu sivil kurumları adeta denetliyordu. demirel, cumhurbaşkanı cevdet sunay’la uzlaştı; cemal tural’ı genelkurmay başkanlığı’ndan aldı. (1969)

  --- spoiler ---

  .

  kaynak

  .