şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #4692714)
 • yuvarlak, daire, çember hep bir tanrısallıkla ilişkilidir ya hani... (bkz: teta) (bkz: güneş)

  çember aslında var olmayandır.

  ama aslında var olandır.

  gerçekte mümkün değildir.

  ama hayallerde mümkündür. (hayallerde yaşıyor bazı ibneler diyeceksiniz, deyin)

  çünkü çember bir yanılsamadır.

  bir insan hiç bir zaman çember çizemez. çünkü daima iki nokta arasında bir uzaklık vardır ve bu bir köşe oluşturur.

  bilgisayar programları da çember çizemez, çünkü onlarda yakından bakıldığında köşeli çokgenlerdir. ister alelade bir vektör programında ister 3d programlarda çizin, isterseniz ibm'in süper bilgisayarında. eninde sonunda ulaşacağınız, yübinlerce veya milyonlarca köşeli çokgenlerdir. gerçeğe daima yaklaştığınızı sanırsınız, ama aslında hiç bir zaman yaklaşamazsınız. mesafe sonsuz olduğu zaman, alınan yolun bir önemi var mıdır?

  pi sayısının sonzuluğu da çemberin aslında bir çokgen oluşundandır, ilk pi sayısı dairenin içine çizilen bir altıgen ile bulunmuştur. (bkz: pi sayısı/@manzikert)

  * * *

  işte insan beyninin ve insan düşüncesinin yansımasıdır çember.

  "gerçekte" mümkün değildir ama "vardır".

  eğer siz gerçeğe inanacaksanız, çember yoktur. ve hiç bir zaman da çizilemeyecektir.

  eğer hayallere inanacaksanız çember vardır, ama bunu çizerek ıspatlayamazsınız.

  zaten sorun burada başlıyor ya... neye inanacaksınız? çember var mıdır? yok mudur?
 • hilton'da bile bira 5 tl iken, bu yarisma cemberinde su icmek 5000 tl.
  demek ki burada dugun yapmaya kalksan bir trilyar falan para vereceksin ki, o kadar konugu da cembere sigdirma çabası cabası.

  çabası cabası da ne seker oldu, hatirlatin bunu bir yerlerde daha kullanayim.
 • ya disindasindir cemberin ya da icinde yer alacaksin
  kendin icindeyken kafan disindaysaa
  caresi yok kardesim her aksam boyle icip mutsuz olacaksin
  meyhane masalarinda kahrolacaksin
  yeni turkuden
 • murathan munganın imkansız aşkına karşılık vermeye cesaret edemeyen beye yazdığı şiiri
 • show tv isimli yarışma kanalının yeni tuhaf yarışması.

  bir ara seda sayan geldi çembere, burada gergedanlar yaşıyor dedi. öyle sandım yani, gergin anlar yaşanıyor diyormuş meğerse.
 • yeni türkü'nün bir cocuga dinletildiginde dahi aglatabilecek esritecek parcasi.
  persona, toplumsal konumlar; konsantre birer meta halini almis olarak bicimlenmis, en basit geometrik sekillerden biri olan cember örnegi ile verilmis. hazlari ve acilari es gecmeyi güclülük bilmis topluluklara, efkar katalizörü olarak verilebilir.
 • (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)
  (bkz: #59097157)

  penseu en el món com una esfera ideal. té una llarga corda suficient a les mans i es col·loca la corda al món sobre l'equador. s'obté un anell ... això 40000km'lik corda de com s'estén la corda per obtenir la superfície del món d'1 metre d'alçada de peu en un cercle?

  contestar: 2pi. 6,14 m cable d'extensió per crear només 1 metre en funció de la superfície de la corda de relaxació equador.

  doncs bé, ¿què faria la mateixa feina en el món d'1 milió de vegades la mida d'una esfera? sent el mateix: 2pi'lik amb una extensió d'1 metre que es pot obtenir un cercle més gran en tots els punts d'un cercle del globus.

  farem que el cas ara. hem acabat el nostre camí per l'univers de la corda límit. 6.14 m més estan afluixant. resultats: ¿li van donar corda d'1 metre d'un univers més gran, felicitacions.

  ---

  trobar errors en la lògica i la física opinió aquesta entrie.

  -------
  1 editor: moltes gràcies als missatges entrants. hi ha alguns punts que necessiten aclariment:

  1 06:14 misteri: si, 2 pi és 06:28 no 06:14. no és que jo estic treballant amb la geometria euclidiana, l'error de colpejar directament. porta nit va ser robat, es veia fa anys que es van graduar en el rector de la universitat. ell vol tornar a la meva carrera d'enginyeria. molta tensió a aquesta hora ...

  2. la forma de l'univers: acceptem esfera. * l'últim element.

  3. l'expansió de l'univers: siguem realistes, no s'està expandint.

  4. unitats: extensió de la unitat independent de tot el món, vagi amb compte. alliberament 2p de cada unitat del cercle correspon a 1 unitat de creixement.

  5. com és l'univers i com es van acabar de sortir de l'univers: els números reals aquí. com podem arribar als límits de l'univers? o fins i tot la pregunta correcta: "límit univers" signifiquen?

  percebem que estem en un espai tridimensional i la forma de l'univers que no podem representar més que la mida del nostre somni, limitem la mida de la mostra o menys útil per a beneficiar-se del creixement en la discussió. l'exemple clàssic: ımagini que vostè és un criatures bidimensionals que viuen a la superfície d'una esfera. no hi ha cap en una bola per a vostè, vostè pot caminar per sempre en aquesta superfície. però està limitada per una esfera fora dels observadors; el que no és infinitament gran. fins i tot si es pren una corda al voltant del món com una esfera de dues dimensions que viuen fora de la corda itemezsiniz. fer de qualsevol manera i fins i tot la percepció no està qualificat perquè pugui anar més enllà de la superfície de l'esfera. si s'estén una mica més la corda perquè pugui començar a enrotllar al voltant del món en la segona volta de l'embolcall a l'esfera.

  on és la lògica en què percebem límit de 3 dimensions de l'univers? aquest límit està a tot arreu; tots vivim fora de l'univers. univers 3d "superfície" està subjecta a l'acceptació per part de l'esfera de 4 dimensions. no ens elevem a la corda fora de l'univers que no podem estendre una corda per empènyer a nosaltres mateixos a altres dimensions. què passaria si poguéssim entrar en les altres dimensions?

  bindokuzyuzseksendort anys abans de dir:" irradiar vol dir una forma complicada per empènyer calcular. " (# 13.829.660)
 • insanlar vardır.. umutlar.. hayaller.. gençlik.. inanç vardır.. enerji.. ve güç vardır başlarda.. azimle bakan gözler vardır gencecik.. daha başındayız, nasılsa yaparız lar vardır...
  zaman geçer.. devran döner.. olmaz işte bişeyler.. kafalar başka yerde, bedenler başka yerdedir..
  içiçe çemberler vardır.. birbirinin içinde döne döne.. kaç çemberin içindeyizdir kimbilir, kaçı birbirine teğet bilmeyiz zaten..
  kafası dışındaysa, kendi içindeyse parçalanır insan zaten çember çember...
  oldu mu tam olmalı.. yoksa olmamalıdır insan..
 • sozu gecen murathan mungan siirinde, insanlari sinirlayan, sinirlari dahilinde insanlarin kendi dogrulari ve duzenleri cercevesinde bi yasam surdurdukleri bi olusum* olarak resmedildigine inandigim sekil. dolayisiyla, disinda kalinmasi ile de yabanci olma hali anlatilmak istenmis olabilir.