şükela:  tümü | bugün
 • balık avcılığında son 10 yıla damgasını vuran tip iğneler. ülkemizde henüz yeni yeni yaymaya çalıştığımız (bilinçli amatör oltacı arkadaşlarla lan, firmam falan yok hehehe), avda işimizi son derece kolaylaştıran ve bununla kalmayıp iğneyi yutan balıkların telefatını engelleyen nefis bir buluştur.

  keskin ucunun dairesel olarak pala sapına dik açıyla geniş bir yay çizerek bükülüp gelmesi işin sırrıdır. burada kritik olay, çember iğnenin boyutu değil, ağız açıklığının balığın ağzına sığmasıdır, aksi halde işlevsiz olacaktır (aslında bu normal iğnelerde çok daha büyük problemdir, iri çember iğnelerle ufak balık da yakalanabilir, böylece iri iğneyle neredeyse meradaki tüm boy balıklar yakalanabilir).

  çember iğnenin bu anlattığımız özelliklerinin 3 büyük faydası vardır;

  1- iri yemler kullanılabilir. standart iğnenin dar ağzından büyük yemler bunun çemberi içine sığdırılabilir, böylece daha "lop" ve güzel bir sunum elde edilir. örneğin kalın enseli bir balığı yem yapacaksak, bu geniş çember iğne boyunu çok büyütmeden iğne kullanabilmemizi sağlar veya iri bir midye içini komple takabiliriz.

  2- yemi yutan, gelincik, iskorpit, eşkina, lipsoz, lahoz, gibi balıklar genelde iğneyi komple ambarlarlar (çiğnemeden, ısırmadan yutmak) ve iğne gırtlaklarına veya midelerine takılır, eğer balık boyu limit altıysa veya bir sebepten geri salınmak isteniyorsa genelde iğne bu hassas yerlerden çıkartılırken balık hasar alır, suya salsanız dahi büyük ihtimal 1 gün içinde cortlar. ama çember iğnenin fiziki yapısı sebebiyle balık yeme dokunduğu an iğne ağzının kenarına girer, balık ciddi bir acı hissetmediği için kaya altına girip takımınızı takmaz, kopartmaz, balığı daha az riskle yakalarsınız ve salmak istiyorsanız ağzından iğneyi çıkartıp salarsınız... doğayı daha az zikmiş olursunuz tabiri caizse (değildir)

  3- balık oltaya vurduğunda iğne şılappadanak ağız kenarına girdiğinden dolayı balığa yetişip tasma atmak olayına gerek duymazsınız, zaten tasma atarsanız (oltanın sertçe 40-50 cm kadar kendinize çekilmesi suretiyle iğneyi ağza oturtmak) iğne ters yönde ilerleyerek balığın ağzından kurtulur. tasma atmayınız, balık vurdu mu, biranızdan sakince bir yudum alınız, götünüzü kaldırıp aheste aheste oltaya yürüyünüz (tabi olta bir yere raptolunmuşsa, yoksa olta suya, siz de peşinden), arkadaşlarınız "koşsana kocagötlü, tasmala, balık kaçacak" diye yırtınadursun, "eehh, siiie ya kaçarsa kaçsın m.k. denizde balık mı kalmadı bana" artistliğiyle balığınızı afedersiniz osurta osurta karaya alınız.

  şimdi de 1 dezavantajı var onu söyleyip olayı fotolara bırakayım; ağız yapısı içe doğru olduğu için buna hasar vermeden canlı karides ve kurt takmak biraz alışmaya kalmıştır, deneyiniz yanılınız...

  normal iğne (konvansiyonel iğne diyeyim de havam olsun)
  http://marketingchristianbooks.files.wordpress.com/…

  çember iğne (circle hook)
  http://ttiblakemore.com/…ges/hooks/daiichi/3857.jpg

  kapiş? bunu kullanın da ufak balıkları "aga çıkartırken öldü lan" bahanesiyle eve götürüp yemeyin. hayınlar.
hesabın var mı? giriş yap