şükela:  tümü | bugün
  • sayamayacak kadar çok olan repliklerdir. bu dizide, bir kenara not etme isteği uyandıran öyle güzel sözler var ki; hepsini bir başlığa toplamanın güzel olacağını düşündüm.

"mühim olan, ölümü hayatın birinci sırasına yerleştirmemektir, onun üzerinden politika yapmamaktır, propaganda yapmamaktır. bana ölüme düzdüğün övgüleri anlatma vedat! bana insanları nasıl yaşatacağını anlat. nasıl mutlu, adil ve özgür yaşatacağını…"*
  • "hani böyle karanlık bir gecede bir yokuş inerken bir köşeyi dönersin, deniz çıkar ya karşına, sonra o denizde bir gemi belirir. şıkır şıkır ışıklarla gelip geçer. sen sevinirsin, hiç nedensiz. seni tanıdığımdan beri hep bir gemi geçiyor içimden. aşkım benim, yurdanur'um..."
  • ''insan sevdiğinin yanında olunca gönlü ferahlar, iyi de olur mutlu da olur.''
  • "bu dünya ağlamaya değer mi?"

daha duymamız ve unutmamamız gereken bir sürü cümle özenle işlenmiş repliklerde.

edit: günlerdir dizinin sabaha karşı yayınlanan tekrarlarını izliyorum. içimdeki yıllardır bitmeyen melankolinin sebebi buymuş meğer. özellikle soundtrackleri öyle bir yer etmiş ki beynimde, çalmaya başladığında ne olduğunu unuttuğum ama acısını hatırladığım durumlar olduğunu hissediyorum. yeni değil, çok eski bir tanıdık gibi. çemberimde gül oya bir travmaymış bende.