şükela:  tümü | bugün
 • calda okuyanların sabah derlerini kırdıklarında yada tüm günlük derslerini kırdıklarında gittikleri (sinema, bilardo gibi aktiviteler için) bir kaç mahalden biridir. (en azından ben orda okurken öyleydi)
 • bizans döneminde adı forum constantinus olan meydan. çamberlitaş adını bizans döneminde üzerinde constantin in heykeli bulunan 35 m. yüksekliğindeki sütundan almıştır. sutuna demir çemberler sonradan destek olarak eklenmiş ve adı çemberlitaş olmuştur.
 • köftecisi vardır, meşhur. çok küçüktür ve nobran bir ustası vardır ama gene de denenebilir. köfteciyi geçince osmanlı döneminden kalma koca bir han vardır bir de. içeri girip gezilmesi tavsiye olunur. meydan koca bir otopark haline getirildiği için eski cazibesini kaybetmiş bir semttir.
 • eminönü-zeytinburnu cadde tramvayı hattının sultanahmet ile beyazıt istasyonları arasındaki istasyon. eminönü'nden itibaren 5. istasyondur.
 • * yanık sutun olarak da bilinir.
  * restorasyon hükümet tarafından değil, ibb tarafından yapılmakla birlikte altında hz isa'nın carmıha gerildiği hac şeklindeki tahtadan parcalar olduğu söylenmektedir. yaklasık 2 sene onarımın sürmesi beklenmekle birlikte bir sene de türk işçilerinin yavaşlığını eklersek, istanbul'u tarihi kent diye gelen turistler cevresinde sadece türkce acıklama bulunan koca bir levha ve kuş pislikleriyle karsılasacaklardır. hayalimde ise hep eyfel kulesi gibi etrafının sarılması ve en üste (35 m. yukarıya) küçük bir kafe acılması ve istanbul'un galata kulesi gibi yukarıdan izlenisi biz suriçililere yasatmasıdır...
  * konstantin'in şerefine ms 330'da başkent roma'dan istanbul'a nakli sebebi ile şehrin ikinci tepesindeki büyük oval bir meydanın ortasına dikilmişti.
  konstantin diye bilinen meydanın etrafı sütunlu galeriler ile çevriliydi. orijinalinden daha kısa hali ile günümüze kadar korunmuştur. sütunun porfir blokları zamanla ve yangınlardan çatladığı için demir çemberlerle çevrilmiştir. mermer başlık 12. yy'a, alttaki örme takviye kısmı ise 18 yy.'a aittir. sütunun dibindeki küçük bir odada erken hıristiyanlığa ait kutsal emanetler odası olduğuna inanılırdı. buradan geçen ana yol büyük konstantin devrinden beri aynı güzergahtadır.
 • büyük constantin tarafından istanbul'a apollon tapınağından 3 yılda gemilerle getirilen sütun. 11 mayıs 330'da tamamlanması şehrin imparatorluğun yeni başkenti ilan edilmesine denk getirildi. constantin gayri resmi karıdan olan oğlunun resmi karısyla birlikte olduğu söyletileri çıkınca constantin en şeçkin öz oğlunu öldürtür. bu hamleyi gözünden kaçırmayan constantin'in anası gelinini benzer bir yolla cezalandırır. vicdan azabı çeken constantin'in anası kudüs'e gider ve orda kutsal emanetleri bulur istanbul'a getirir. constantin de başkentini elegeçirilemez kılmak maksadıyla kutsal emanetleri çemberlitas içerisinde muafaza eder. sütunün üstünde bir elinde haç bir elinde küre taşıyan apollon tanrısının heykeli vardı daha sonra bir fırtınada düşün yıldırım yüzünden yerine altın yaldızlı bir haç dikilir. fatih sultan mehmet istanbul'a girince bu hacı kaldırtır. sütun mehşur istanbul yangınlarından birinde (bkz: hocapaşa) yanarak kararmıştır.
 • restorasyon yapacağız diye etrafı çevrilen, iskeleler kurulan ama ne hikmetse öylece kalan tarihi eser. bakalım bu da ayasofya gibi yıllarca o şekilde bekleyecek mi? takipçisi olacağız. eminönü belediyesi beş metre ötesindeki bu rezaleti görmemeyi daha ne kadar sürdürecek!
 • gizli bir odada hristiyanlar için kutsal değerde olan emanetlerin saklandığı iddia edilen tarihi mekan.

  http://www.milliyet.com.tr/…/23/guncel/axgun02.html
hesabın var mı? giriş yap